Foto – Shutterstock

Sāpes plecā – kāpēc nevilcināties ar ārstēšanos. Iet pie neirologa vai traumatologa? 4

Sāpošs plecs var izsist no ierindas uz ilgu laiku. Ar slimo roku darbi vairs nesokas, pat pogas sapogāt nav viegli, bet naktīs sāpes neļauj iemigt. Medicīnas sabiedrības “ARS” traumatologs Jānis Dobelnieks uzsver, ka sāpes drīkst ciest ne ilgāk par 14 – 30 dienām. Vilcinoties ilgāk, rokai neatgriezeniski var zust tās veiklums un spēks.

Reklāma
Reklāma

Ja saspiests nervs 


Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Viens no biežākajiem iemesliem sāpēm plecā ir meklējams nevis pašā pleca locītavā, bet gan mugurkaula kakla daļā. Gadu gaitā šajā ķermeņa rajonā nosēžas starpskriemeļu diski, nospiežot nervu saknītes, un tas izraisa sāpes.

Neiroloģisko sāpju epicentrs var atrasties arī pašā pleca locītavā, ja tiek saspiests vai kairināts nervs, kurš to caurvij. “Šīs sāpes ir asas, durošas un var stiepties pa nerva gaitu, sākoties jau virs pleca un turpinoties visā rokas garumā. Turklāt sāpošā roka saglabā savu kustīgumu un spēku,” nervu radītās sāpes raksturo traumatologs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai novērstu neiroloģiskās sāpes, jāvēršas pie neirologa vai traumatologa. Pēc Jāņa Dobelnieka novērojumiem, vislabāk palīdz vairāku ārstniecisko metožu kopums, kad pacientam veic gan blokādes, gan izraksta pretsāpju un pretiekaisuma medikamentus, gan izmanto fizikālās medicīnas procedūras, piemēram, ultraskaņas terapiju ar medikamentu ievadīšanu, masāžu, ārstniecisko vingrošanu. Perifērās nervu sistēmas darbības uzlabošanai ieteicams arī lietot B grupas vitamīnus.

Uzmanīgi – 
pārrauta cīpsla 


Visbīstamākā situācija veidojas tad, ja pārtrūkst cīpslas, kas nodrošina rokas kustību dažādos virzienos. Cilvēkam neveikli krītot vai strauji paraujot pleca locītavu, var plīst viena vai vairākas cīpslas, ar kuru muskuļi piestiprināti pie kaula, un tie vairs nespēj veikt savu uzdevumu. Tādā gadījumā sāp ne tikai plecs, bet neklausa arī roka. To vairs nevar lāgā pacelt, tai trūkst spēka un izveicības.

“Ja kāda no cīpslām ir atrauta, pašā sākumā to var sašūt, un pēc tam roka spēs pilnvērtīgi darboties. Taču jau pēc sešiem mēnešiem muskulī ieaug rēt­audi, taukaudi un veidojas muskuļa atrofija. Tās ir neatgriezeniskas izmaiņas, kuras operācijas laikā nav iespējams novērst, jo cīpslu vairs nevar savilkt līdz tai vietai, kur tā bijusi piestiprināta agrāk,” brīdina ārsts. Izrādās, cīpslas var pārtrūkt arī bez acīm redzama iemesla, jo novecojot tās nolietojas, izdilst.

Lai sāpes nebeigtos ar stīvu locītavu, vispirms jāveic rentgena izmeklējums vienam, bet pēc kritiena vai citas traumas – abiem pleciem. Ar šo izmeklējumu jādodas pie traumatologa, kurš, iespējams, papildus nosūtīs uz ultrasonogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējumu, kas visprecīzāk parāda iespējamos bojājumus pleca locītavā.

Par laimi, operācija jāveic tikai vienam no desmit pacientiem, kuram sāp plecs. Visbiežāk tās laikā tiek sašūtas sarautas cīpslas, novērsts bicepsa cīpslas iekaisums vai likvidēti kaula sabiezējumi, kas nospiež apkārtējos audus. Parasti pleca locītavā tiek veiktas saudzējošas, endoskopiskas operācijas, piemēram, artroskopija. Ādā tiek veikti mazi, dažus milimetrus plati griezieni. Caur tiem pleca locītavā ievada miniatūru kameru, kas ir savienota ar datoru, un smalkus instrumentus, ar kuru palīdzību bojāto cīpslu piestiprina atpakaļ pie kaula. Šādas augsta līmeņa pleca operācijas pieejamas gan Rīgas, gan arī Liepājas reģionālajā un Vidzemes slimnīcās.

Reklāma
Reklāma
Pēc cīpslas piešūšanas roku nevar kustināt pusotru mēnesi, bet rehabilitācija ilgst ne mazāk par sešiem mēnešiem.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.