Sanktpēterburgas simbolu atdod Krievijas Pareizticīgo baznīcai 2
Sanktpēterburgas gubernatora lēmums atdot vienu no pilsētas simboliem – grezno Īzaka katedrāli Krievijas Pareizticīgo baznīcai, izsaucis spēcīgu viļņošanos kā Sanktpēterburgas, tā Krievijas sabiedrībā. Ar 3,2 miljoniem apmeklētāju 2016. gadā katedrāle ir trešais populārākais tūrisma objekts Krievijā. Pastāv bažas, ka padarīšana par funkcionējošu kulta celtni mazinās vēstures pieminekļa pieejamību tūristiem.
Pareizticīgās baznīcas pārstāvji medijiem jau apstiprinājuši, ka dievkalpojumu laikā ieeja baznīcā patiešām tikšot ierobežota, taču ekskursijas neliegšot un pat ieejas maksas vairs nebūšot. Līdz šim ieejas biļetēs valstij piederošais Īzaka katedrāles muzejs ienesa vairāk nekā 400 miljonus rubļu gadā. Periodiski dievkalpojumi dievnamā atsākās vēl 1990. gadā, tomēr dievlūdzēju skaits iepretim tūristu plūsmai bija niecīgs.
4. gadsimtā Dalmācijā dzīvojušajam mūkam Sv. Īzakam veltīto katedrāli cēla laikā no 1818. līdz 1858. gadam. Tā projekta autors bija franču arhitekts Ogists Rikārs de Monferāns. Grandiozā būve bija iecerēta kā viena no impērijas galvaspilsētas “parādes” ēkām – impērijas galvenā pareizticīgo katedrāle. Pēc 1917. gada baznīcu pamatīgi izlaupīja, 1922. gadā “Pievolgas badacietēju labā” no tās izveda 48 kilogramus zelta un divas tonnas sudraba priekšmetu un rotājumu. Apturēja arī dievkalpojumus. Mākslas un vēstures muzeju Īzaka katedrālē atvēra 1948. gadā.
Sanktpēterburgas varasiestādes apgalvo, ka arī pēc reformas juridiski būve joprojām piederēšot pilsētai, jo tas ir arhitektūras piemineklis. Baznīca tikai saņemšot to bezatlīdzības lietošanā un uzņemšoties rūpes par uzturēšanu (kritiķi gan paredz, ka drīzāk gaidāmas Krievijas Pareizticīgas baznīcas prasības pēc valsts subsīdijām). Tikmēr šobrīd dievnamā funkcionējošā muzeja vadība uzskata, ka lietošanas tiesību turētāja maiņa faktiski iznīcina muzeju. Pareizticīgās baznīcas vadība atzīst vien, ka “šobrīd tur vispirms ir muzejs un tikai pēc tam baznīca, bet turpmāk vispirms būs baznīca un tikai tad – muzejs”.
Izmaiņu pretinieki internetā atvēruši Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam un Sanktpēterburgas gubernatoram Georgijam Poltavčenko adresētu petīciju pret dievnama atdošanu. Nedēļas sākumā to parakstīja jau vairāk nekā 100 tūkstoši personu. Kritiķi aizrāda, ka Krievijas pareizticīgajai baznīcai nevar būt nekādu īpašumtiesību uz katedrāli, jo savulaik to cēla par valsts un sabiedrības, nevis baznīcas ziedotiem līdzekļiem. Neviens līdz šim nav licis šķēršļus pareizticīgajiem tur noturēt dievkalpojumus un tirgot savu atribūtiku. Tā Krievijā populārais blogeris Iļja Varlamovs atzīmē, ka gubernatoram nav bijis morālu tiesību atdāvināt katedrāli un notiekošais ir dažu “neatlaidīgu popu” nopelns. Tāpat iespējams, ka gubernators Poltavčenko vēlas tādā ceļā nostiprināt savas politiskās pozīcijas pilsētā. “Atmetiet ilūzijas. Īzaka katedrāles atdošana nozīmē valsts īpašumu nodošanu citas komerciālas organizācijas īpašumā. Nevis pārdošanas, bet vienkārši uzdāvināšanas. Tas ir tāpat, ja Ermitāžu uzdāvinātu komersantiem tirdzniecības un izklaides centra ierīkošanai,” raksta Varlamovs.