Sanita Osipova: Mums joprojām spēkā ir Brežņeva laika Soda izpildes kodekss 123

Pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā arī mums pašiem Latvijā ir jārunā un jādomā par savu drošību. Saistībā ar to Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs rosinājis noteikt bargākus sodus noziegumiem, kas veikti pret valsti. TV24 raidījumā “Uz līnijas” prezidenta rosinājumu vērtē Sanita Osipova, Augstākās tiesas tiesnese.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Sodu politika vispār ir ļoti sarežģīts jautājums, bet mums ir jāsaprot, ka mūsu nācijas lielākais dārgums ir valsts. Mēs viņu izkarojām, pazaudējām, atjaunojām, izkarojām, mēs negribam viņu atkal pazaudēt. Neviena cilvēka pamattiesības nebūs aizsargātas, ja mēs pazaudēsim savu valsti. Latvijas Republika ir mūsu augstākā, kolektīvā vērtība. Visas nācijas un ikviena cilvēka interesēs ir dzīvot drošā un stabilā valstī.

Tāpēc Satversmes tiesai ir bijis spriedums vienā no tā saucamajām Ždanokas lietām, kur mēs definējām jēdzienu “aizsargāties spējīga demokrātija”. Tas pilnīgi normāli atbilst demokrātijas prasībām, ka valsts sevi aizsargā un nosaka sodus atbilstošus nodarījumam,” norāda viņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kas notiek šobrīd? Šobrīd parādās tādi noziedzīgi nodarījumi vai tādas variācijas, kādas iepriekš mēs nezinājām. Tas pats hibrīdkarš, tas pats, kas notiek uz valsts robežām. Piemēram, tās personas, kas par naudu ir gatavas pārvest no Baltkrievijas puses robežu nelegāli šķērsojušas personas, kuras citastarp var radīt apdraudējumu valstij. Mēs jau nezinām, kas ienāk mūsu valstī, bet mēs vienlaicīgi zinām, kā tā biznesa ķēde strādā.

Tāpēc sodam ir divas lietas: kriminālsodam ir preventīvais raksturs, tam ir jābūt tādam, lai cilvēkam uzzinot, ko viņš par to var saņemt kā sodu, negribētos izdarīt šo noziedzīgo nodarījumu. Otrs ir koriģējošais raksturs. Soda izpilde ir tāda, lai personu koriģētu, resocializētu, jo viņš jau tik un tā kaut kad atgriezīsies mūsu sabiedrībā.

Te principā būtu jāskatās uz visu sistēmu, jo mums joprojām spēkā ir Brežņeva laika Soda izpildes kodekss. Tas ir pēdējais padomju laika likums, kurš ir spēkā Latvijas Republikā. Pirmspēdējais bija Administratīvo pārkāpumu kodekss, to, paldies Dievam, Saeima pāris gadus atpakaļ ir atrisinājusi, savukārt Sodu izpildes kodekss joprojām mums ir no 70. gadu sākuma. Kaut arī tas ir ļoti daudz grozīts,” norāda Augstākās tiesas tiesnese

Šo jautājumu Sanita Osipova jau aktualizēja un apsprieda ar amatpersonām laikā, kad atradās Satversmes tiesas prieksšēdētājas amatā, taču jautājums joprojām nav ticis risināts.

“Es viennozīmīgi atbalstu to, ka gan likumdevējam ir jānosaka stingrāki, atbilstoši mūsdienu situācijai samērīgi sodi par noziegumiem pret valsti, gan arī tiesību normu piemērotājiem ir jāprasa valsts apsūdzībā atbilstošs sods,” noslēgumā saka Osipova.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.