Latvietis saņem brīdinājumu par izraidīšanu no Lielbritānijas. Raksta pilnā versija 3
Nupat kāds Lielbritānijā dzīvojošs latvietis ir saņēmis vēstuli no britu imigrācijas dienesta ar brīdinājumu par izraidīšanu no valsts, jo, pēc dienestu rīcībā esošās informācijas, viņam nav tiesību uzturēties Apvienotajā Karalistē.
Lai arī Apvienotā Karaliste vēl nemaz nav uzsākusi izstāšanās procedūru no Eiropas Savienības, spēkā joprojām ir ES likumdošana un oficiāli tiek noliegta jebkāda pastiprinātas uzmanības pievēršana ES pilsoņiem, tomēr pēdējā laika notikumi liek domāt par pretējo.
Imigrācijas dienesta vēstule divās valodās
“Plānota administratīva izraidīšana no Apvienotās Karalistes,” vēsta britu Iekšlietu ministrijas Liverpūles departamenta vēstule. “Imigrācijas izpilddienests ir pamanījis, ka jums kā Eiropas Ekonomiskās zonas pilsonim nav tiesību uzturēties valstī saskaņā ar Eiropas Ekonomiskās zonas 2006. gada imigrācijas regulu,” tālāk atgādinot, ka Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ), kur ietilpst arī Latvija, pilsonim ir tiesības palikt valstī vairāk par trim mēnešiem tikai tad, ja strādā, meklē darbu, ir pašnodarbinātais, students, vai arī ir pietiekams iztikas nodrošinājums, respektīvi, ir gana iespaidīgs cipars bankas kontā, lai varētu sevi uzturēt nestrādājot. Ja persona neatbilst regulas noteikumiem, tad var tikt izraidīta no valsts. “Izskatās, ka jums šobrīd nav tiesību atrasties valstī, tādēļ Apvienotās Karalistes Robežkontroles dienesta pienākums ir izraidīt jūs no valsts.” Taču tiek solīts izvērtēt situāciju individuāli, tādēļ lūgts ierasties uz interviju policijas iecirknī, līdzi ņemot identitāti un nacionalitāti apliecinošu dokumentu, adreses pierādījumu, informāciju par finansiālo stāvokli, darbavietu, studijām, ģimenes stāvokli.
Vēstulei angliski pievienota arī vēstule latviešu valodā labākajās maisiņš nevajag tradīcijās. “Dārgais… Noskaņoti administratīvi izņemt no Apvienotās Karalistes”, “Tu esi atnācis uz paziņojumu par UKBA kā EEZ pilsonim, kas nav, šķiet, ir tiesības uzturēties saskaņā ar Imigrācijas (Eiropas Ekonomikas zona) 2006 (turpmāk tekstā noteikumi).” “Lai nodrošinātu, ka viss, var sniegt saviem personiskajiem apstākļiem un vai jums ir tiesības uzturēties lūdzu ierasties uz pārrunām par 20/12/16 plkst. 10.00hs”. Un paraksts – “Sveicieni. LTV”. Ej nu saproti.
Sirmi mati un veltīgi izniekota darbadiena
Vēstules saņēmējs ir jau sešus gadus Lielbritānijā dzīvojošs latvietis, strādā labi apmaksātā oficiālā darbā, atbilst visiem uzturēšanās nosacījumiem. Tā kā viņš vēlas palikt anonīms, sauksim viņu par Jāni.
Pēc piespiedu brīvdienas ņemšanas darbā, ierodoties norādītajā laikā uz pārrunām policijas iecirknī, tiek atzīti par labu esam visi Jāņa sagādātie pierādījumi, laipns imigrācijas dienesta darbinieks izbrīnīts pēta lielo ciparu algas lapiņās. Pēc pusstundu ilgām pārrunām atzīst, ka nav pamata latvieti izraidīt. Izrādās, izmeklēšanas iemesls ir Jāņa izraisītā autoavārija novembra beigās, kur iesaistīts tikai viņa auto un ceļmalas koks. Taču, kamēr auto vairākas stundas gaidījis evakuatoru, tikmēr kāds apzinīgs pilsonis izsaucis policiju, lai ziņotu par pamestu auto. Jāpiezīmē, ka policiju izsaukt nav obligāti, ja negadījumā cietušo nav vai arī ja ceļš nav bloķēts. Vēlāk policija uzmeklējusi Jāni mājās, kur viņš jau esot paspējis aiz bēdām par sasisto auto iedzert, nācies turpmāko dienas daļu pavadīt policijas iecirknī, strīdoties, vai dzēris pirms vai pēc avārijas.
Kā paskaidroja imigrācijas dienesta darbinieks, tad visi, kuri jebkāda iemesla dēļ ir nonākuši policijas redzeslokā un nav Apvienotās Karalistes pilsoņi, var tikt papildus pārbaudīti arī no imigrācijas dienesta puses. Pirms tam šādas pārbaudes ir notikušas galvenokārt Londonā, bet nu jau šo praksi pārņem visā valstī, tam neesot nekāda sakara ar breksitu.
Taču, zvanot pa Iekšlietu ministrijas informācijas telefoniem, ierēdņi bija izbrīnījušies par šādas prakses esamību, piebilstot, ka būtu iespējams komentēt tikai tad, ja būtu zināmas precīzas notikušā detaļas un personas dati.