Ģirģens: Latvija neko tālu neatpaliek no Meksikas – aptiekas ir sfēra, kur darbojas karteļi 30
Ja nedaudz ar humoru – tad Latvija neko tālu neatpaliek no Meksikas, kur ir karteļi. Medicīna – tā ir viena sfēra, kurā darbojas karteļi. Es nesaukšu aptieku nosaukumus, bet, pabraucot pa Maskavas ielu, saskaitiet, vai jūs ieraudzīsiet dažādu firmu aptieku? Šādi situācijai uzmanību TV24 raidījumā “Preses klubs” pievērš Sandis Ģirģens, partijas “Republika” priekšsēdētājs.
“Sākot jau no Akropoles līdz gandrīz vai Rumbulai, jūs ieraudzīsiet vienas kompānijas aptiekas. Aptiekām un firmām, kuras nodarbojas ar mazumtirdzniecību, ir speciāla karte. Respektīvi, atvērt aptieku var tad, ja apkārt 500 metru rādiusā nav nākamā aptieka,” nozares nianses skaidro Ģirģens.
Tad, kad politiķis apskatījos aptieku karti, tad skaidri redzējis, ka kartelis visu salicis tā, ka kā vienīgo aptieku, kur vēl varētu atvērt aptieku pēc šī regulējuma, ir kapi. Diez vai kāds cilvēks tur pirks medikamentus.
Tagad Augstākā tiesa ir pieņēmusi spriedumu, kurā pieprasa Veselības ministrijai un Zāļu valsts aģentūrai likvidēt šo situāciju, kas ierobežo konkurenci ar šiem visiem blokiem. Diemžēl ne Veselības ministrija, ne Zāļu valsts aģentūra neizpildot šo tiesas spriedumu.
Ģirģens esot nesen runājis ar vienu komersantu, kurš iesniedza visus dokumentus Zāļu valsts aģentūrā, lai atvērtu aptieku un lai dabūtu licenci, bet te pēkšņi – licenci nevarot dabūt, jo, izrādās, ka turpat blakus ir nākamā aptieka, kura liek virsū bloku.
“Runāsim vēl tālāk. Kurš teica, ka būs lētākas zāles? Jo faktiski šis kartelis kontrolē Latvijā ne tikai vairumtirdzniecību, bet arī mazumtirdzniecība. Apskatieties, kas ir tirgus dalībnieki! Pēc kompānijām var izspriest, kurš kontrolē vairumtirdzniecību un mazumtirdzniecību,” mudina politķis.
Piemēram, ja ir maza aptieka, kura vēl ir izdzīvojusi, un tādu vairs nav daudz, jo lielais konglomerāts tās aprij. Tā problēma mazajiem ir tāda, ka viņi nevar dabūt ar adekvātiem noteikumiem tās pašas zāles mazumtirdzniecībā, jo viņi ir atkarīgi no tā lielā konglomerāta, kurš kontrolē gan vairumtirdzniecību, gan mazumtirdzniecību.
Ģirģens skaidro, kā tas strādā: “Lielais ražotājs Eiropā, kuram jānogādā modernas zāles caur līgumu, viņš piegādās vairumtirgotājiem. Un vairumtirgotājs tad skatās – vispirms atstāj sev un tad, kādam iedod, kādam padomās.
Gunita Berķe, Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja grib pievērst uzmanību, “valsts kompensācijā esošajiem medikamentiem, ar ko valsts nodrošina savus cilvēkus, kuriem ir hroniskās slimības, kur ir augstas izmaksas. Vēzim vien ir 200 veidu, 25% ārkārtīgi reti, un šo reto medikamentu izstrādei nepieciešams ārkārtīgi ilgs laiks. Līdz viņš izgājis visu procesu un apstiprināts lietošanai, tas ir ļoti dārgs. Uz mūsu mazo tirgu attiecīgi šis medikaments arī maksā dārgāk nekā valstī, kurā ir vairāk šādu slimnieku.”