Māris Antonevičs: Šampanieša vietā ūdens 0
Ja būtu jānosauc viena Eiropas Savienības valsts, kurai nevajadzētu līdzināties un no kuras nebūtu jāņem piemērs, daudzi noteikti uzreiz minētu Grieķiju. Lieki piebilst, ka arī grieķi siltas jūtas pret Eiropas Savienību nelolo un ir tās apliecinājuši dažādās protesta akcijās (ja Grieķijā ierodas, piemēram, Angela Merkele, tiek izvilkti plakāti, kur Vācijas kanclere attēlota nacistu uniformā). Ekonomiskā krīze Grieķijā nav pārvarēta un turpina apdraudēt arī visu eirozonu, kurai nupat pievienojusies arī Latvija, uzņemoties savu daļu riska.
Tomēr, šķiet, ka jau drīz mums Grieķija varētu noderēt ne tikai kā “šausmu stāsts”, bet arī kā pozitīvs piemērs. Nupat Grieķija kļuvusi par prezidējošo valsti Eiropas Padomē. Par to varētu ironizēt – nu tik viņi parādīs velnu Eiropai… Taču Grieķijas politiskās elites mērķis, šķiet, ir cits – parādīt, ka ekonomiskās problēmas valsti nav nogremdējušas un iedzinušas izmisumā un tā spēj uzņemties pienākumus. Tomēr Grieķijas prezidentūra būs īpaša ar to, ka tā notiks stingras taupības ap- stākļos, un valsts centīsies samazināt izdevumus pie katras iespējas. “Šampanieša vietā būs ūdens kā Spartā,” sacījis Grieķijas ārlietu ministra vietnieks Dimitris Kourkolass. Protams, tas ir simbolisks piemērs. Savā ziņā tā būs arī neliela atriebība Eiropas Savienības birokrātijai – sak, likāt mums taupīt un savilkt jostas, tad tagad paši varēsiet tajā piedalīties. No otras puses, Grieķijas amatpersonas ir izteikušās, ka tā varētu būt arī jaunu tradīciju aizsākšana un citas valstis vēlāk varēs izmantot šo pieredzi, lai rīkotos efektīvāk ar nodokļu maksātāju naudu. Šobrīd rēķināts, ka Grieķijas prezidentūras izmaksas varētu būt 50 miljoni eiro, taču amatpersonas ir apņēmības pilnas vēl samazināt šo summu.
Jāatgādina, ka tieši pēc gada – 2015. gada sākumā – Eiropas Savienības prezidentūra būs jāuzņemas Latvijai un iepriekš izskanējis, ka tās izmaksas varētu būt ap 100 miljoniem eiro. Par tēriņu lietderīgumu šaubas jau pērn izteica Valsts prezidents Andris Bērziņš: “Mēs tērējam naudu tur, kur mums to nevajag darīt.” Kā noprotams, viņa šaubas pagaidām nav zudušas un atbildīgās amatpersonas ar atskaitēm par iecerētajiem tēriņiem kavējas. Tā vietā arvien no jauna parādās runas par īpašas prezidentūrai paredzētas ministrijas veidošanu – ja ne gaidāmajā Laimdotas Straujumas vadītajā Ministru kabinetā, tad pēc Saeimas vēlēšanām oktobrī. Ja Grieķijai izdosies iecerētais, tad arī Latvijas valdošajai elitei nebūs pamatojuma apgalvot, ka lētāk vienkārši nav iespējams. Lai veicas!