Inin Nini
Inin Nini
Foto: Matīss Markovskis Stils: Lolita Graudiņa.

Šamane Inin Nini par atturēšanos: “Reibuma stāvoklī sajutu, ka daudz zaudēju” 0

Šobrīd notiek plašas diskusijas par alkohola – gan akcīzes nodokļa izmaiņām, gan reklāmas izvietojumiem plašsaziņas līdzekļos, liekot rosināt, cik liela loma apreibinošajām vielām ir mūsdienu cilvēka ikdienā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra provizoriskajiem datiem 2018. gadā viens Latvijas iedzīvotājs patērēja 11,1 litrus reģistrētā absolūtā alkohola, bet viens 15 gadus vecs un vecāks iedzīvotājs – 13,2 litrus absolūtā alkohola , kas pārsniedz vidējo Eiropas rādītāju, norādot, ka nepilngadīgo jauniešu alkohola lietošanas paradumi nav samērīgi un ir veselībai bīstami.

Pretēju dzīves ceļu ir uzsākusi šamane Inin Nini, kura TV24 raidījumā “Starp mums runājot” atzīst, ka kādu laiku alkoholu jau nelieto, jo pēc iekšēju dažādu procesu veikšanas un nonākšanas saskaņā ar sevi, viņu tas vairs nereibina. “Šo man nevajag, es vairs negribu tajā virzienā doties, jo kādreiz man reiba ļoti un ar uzviju. Tad tajā reibuma stāvoklī es sajutu vienā brīdī, ka es ļoti daudz ko zaudēju,” ar smaidu sejā teic šamane.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpinot par šo tēmu plašāk, atgādinām pirms kāda laikā ārsta Pētera Apiņa viedokļrakstā pausto informāciju – Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas savienības komisijas ir ieteikusi četrus virzienus, lai samazinātu alkohola lietošanu jaunu cilvēku, īpaši bērnu un pusaudžu vecumā, ko Latvijai vajag pārņemt un lokalizēt, pārvarot tiešu un netiešu alkohola lobiju pretestību, ir:

paaugstināt vecumu, no kura bērni var iegādāties alkoholu. Cilvēka nervu sistēma (iegarenās smadzenes, smadzeņu puslodes, smadzenītes) nobriest līdz 21– 24 gadiem. Ja jaunietis nav sācis lietot alkoholu līdz 24 gadam, viņa iespējas kļūt par alkoholiķi ir mazākas par 0.5%;

paaugstināt alkohola cenu, ceļot akcīzes nodokli. Izlīdzināt alkohola cenas, izmantojot akcīzes nodokli. Jaunietis rēķina pēc formulas: litrs reiz grādi, dalīts ar pārdošanas cenu. Bērni un jaunieši dzer alum līdzīgu dzērienu plastmasas pudelēs vai skārdenēs vai arī mistiskus kokteiļus, kas izmaksā vislētāk pēc iepriekšminētās formulas;

bargi sodīt tos, kas bērniem palīdz iegādāties alkoholu. Lai varētu izkontrolēt– vai pārdevējs nav tirgojis alkoholu bērniem lielveikalos un pašapkalpošanās veikalos, nodalīt alkohola tirdzniecību no pārējām precēm, bet alkohola tirdzniecības kasei paredzēt novērošanas kameru;

aizliegt jebkādu alkohola reklāmu. Par šo soli Veselības ministrija piektdien, 5. jūlijā, publiskajai apspriešanai nodeva Alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plāna projektu 2020.- 2022. gadam.

Plašāk video.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.