Foto – Shutterstock

Salst roku pirksti? Pārbaudi… plaušas 0

Aizdusa, vājums, salstoši roku pirksti – šīs ir raksturīgākās pazīmes, kas var liecināt par diagnozi pulmonālā hipertensija (PH). Slimībai ir ap simts paveidu, taču pasaules mērogā šogad īpaša uzmanība pievērsta tieši hroniskai trombemboliskai pulmonālai hipertensijai (HTEPH). Kā saka dakteris Andris Skride, Latvijā katru mēnesi vienam līdz diviem cilvēkiem tiek atklāta šāda slimība.

Reklāma
Reklāma

Vienīgā valsts bez skenera

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

PH ir sindroms, kuru raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās – asinsvados, kas nogādā venozās asinis no sirds labā kambara uz plaušām. Jo augstāks spiediens ir plaušu artērijās, jo smagāk jāstrādā sirdij, lai piegādātu asinis ķermenim. Tiek traucēta organisma apgāde ar skābekli un sašaurinās plaušu asinsvadi, kas var radīt trombozes risku. HTEPH ir viena no piecām lielajām plaušu hipertensijas grupām, ko medicīniski dēvē par ceturto, turklāt tai ir visatšķirīgākā terapija no pārējiem aptuveni 99 PH paveidiem.
Diagnoze HTEPH nozīmē to, ka cilvēkam plaušās izveidojušies trombi. Aplams ir uzskats, ka tas saistīts ar smēķēšanu, pārmērīgu alkohola lietošanu vai kādām citām par neveselīgām uzskatītām aktivitātēm. Trombi var veidoties daudz dažādu iemelsu dēļ, pie vainas var būt arī ģenētika, turklāt trombi var veidoties uzreiz plaušās vai nokļūt tur, piemēram, no kāju vēnām.

Kā jebkurai diagnozei, arī HTEPH ir svarīga iespējami agrīna diagnostika, jo, ja trombus neizdodas izšķīdināt, plaušās pieaug spiediens un palielinās gan labā sirds daļa, kas dzen uz plaušām asinis, gan plaušu artērijas un cilvēks nosmok. Diemžēl lielākoties paiet vairāki gadi, līdz slimību izdodas atklāt. Kāpēc? Kardiologs un PH reģistra vadītājs Latvijā, kā arī Starptautiskās PH asociācijas biedrs Andris Skride atklāj skaudro patiesību: “Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kur nav iespēju veikt specifisku izmeklējumu, kas nepieciešams šīs diagnozes uzstādīšanai – mūsu valstī nav ventilācijas un perfūzijas skenera. Pulmonālā hipertensija iedalāma pie retajām slimībām, un Latvijā diemžēl tās ir atstātas novārtā.”

CITI ŠOBRĪD LASA
Dakteris gan norāda, ka mūsu valstī ir vairāk nekā 200 PH pacientu, no kuriem 40 ir HTEPH, un šis skaitlis katru mēnesi pieaug par vienu līdz diviem cilvēkiem.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.