Figūriņas no ekoplastilīna – sālsmīklas.
Figūriņas no ekoplastilīna – sālsmīklas.
Foto: Inita Šteinberga

Sālsmīkla – vienkāršs un lēts materiāls mākslinieciskām izpausmēm 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ja iesnigušajās mājsaimniecībās tās locekļiem kļuvis garlaicīgi, var nodarboties ar mākslu. Piemēram, gatavot dažādus ķiņķēziņus. Vienkāršs un lēts materiāls šim nolūkam ir sālsmīkla.

Sālsmīkla ir veikalos pārdodamā plastilīna ekovariants, no kuras var gatavot dažnedažādas lietas. Šī masa piemērota arī pavisam maziņiem, jo nekas ļauns nenotiks, ja to mazliet nogaršos. Šādu veidojamo masu bērnu radošo izpausmju un pirkstiņu motorikas veicināšanai izmanto arī bērnudārzos, skolās.

Gatavot masu viegli

CITI ŠOBRĪD LASA

Veidojamās masas gatavošanai vajag: 300 g miltu, 300 g rupjā vārāmā sāls, 250 ml ūdens, 3 ēdamkarotes eļļas. Pasiltā ūdenī ieber sāli un maisa, līdz tas pēc iespējas vairāk izkusis. Pievieno eļļu.

Tad palēnām iemaisa miltus. Visu samīca mīklā. Lai mīcīt būtu vieglāk, mīklu sadala vairākās daļās un tad katru izmīca līdz galam. Rezultātā jāveidojas viendabīgai, vijīgai masai. To liek vēsumā atpūsties. Ja nevar nociesties, darboties var sākt arī ar svaigu masu.

Viena no kļūdām, gatavojot masu, ir tā, ka visas sastāvdaļas saber bļodā uzreiz. Mīkla gan iznāks, taču tā būs pilna ar rupjajiem sāls graudiem.

Gatavo masu izrullē kā mīklu un izspiež dažādus siluetiņus (der arī piparkūku formiņu tēli). Izrullēto masu uzklājot, piemēram, uz bļodiņas un ļaujot tai sakalst, iegūst jauku trauciņu. Masu var savelt bumbiņās, kurām izdur caurumiņu, un darināt krellītes. No mīklas visa ģimene var gatavot savus pašportretus, kādas pasakas tēlus vai lupatu lellīšu galviņas, u. c. Masā var iespiest arī mazulīša plaukstiņas vai pēdiņas nospiedumu.

Kad darinājums gatavs, tam ļauj sakalst. Tas notiks pats no sevis, taču ziemā palēni. Process notiks straujāk, ja veidojumu noliks sildelementu tuvumā. Pavisam ātri pie gatava darinājuma tiks, ja to ievietos cepeškrāsnī (ap 100 grādu siltumā). Kad sacietējis, tad gatavs.

Sālsmasu atšķirībā no plastilīna atkārtoti nevar izmantot.

Krāsa un citi efekti

Pievienot krāsvielas mīklai vai ne, ir gaumes jautājums. Pieliekot pārtikas vai augu izcelsmes krāsvielas (biešu, burkānu sulu u. c.), masa nebūs intensīvā krāsā, bet pastelīgi maigos toņos. Ja ar masu darbosies mazu gadu mākslinieki, tad labāk to neiekrāsot, lai nerodas vēlme saēsties.

Reklāma
Reklāma

Kad objekts būs gatavs, tad gan var izvērsties ar krāsošanu. Tā izdaiļošanai vislabāk derēs akrila krāsas, jo tās gan ātri nožūst, gan ir noturīgas. Lietojot gu­ašu, tai ieteicams piepilināt PVA līmi, lai krāsa nesmērējas.

No sālsmasas var pagatavot arī dažādus nopietnākus objektus. Piemēram, pieaugušie, kam amatierskulptūra kļūst par hobiju, sālsmasas noturībai var pievienot PVA līmi. Proporcija – līmi pievieno pusi no receptē paredzētā ūdens daudzuma (piemēram, 200 g šķidruma – 100 g līmes, 100 ml ūdens). Masu var arī tonēt ar dažādiem pigmentiem, pievienot tapešu līmi vai veikt citus eksperimentālās jaunrades darbus.

Starp citu, šāda sālsmasa noderēs arī mammām – ja piciņu ilgāk pamīca rokās, labi iztīrās ienadži, rokas kļūst mīkstas un maigas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.