Sāls uz ceļa – vai auto vairs neslīdēs? 0
Lai samazinātu autoceļu slīdamību, valsts AS “Latvijas autoceļu uzturētājs“ (LAU) ziemas sezonā ceļus apstrādā ar mitro sāli, smilts-sāls maisījumu, smilti, šķembiņām vai veic rievošanu, informē LAU Komunikācijas daļa.
LAU aicina autovadītājus ievērot drošus braukšanas pamatprincipus – izvairīties no straujas manevrēšanas un izvēlēties ceļa un laika apstākļiem atbilstošu ātrumu.
Autoceļu brauktuve var būt arī slidena pēc tam, kad veikti slīdamības samazināšanas darbi.
Kad kaisa sāli, kad pievieno smiltis
Asfalta seguma virsmas temperatūrai esot līdz -10 grādiem izmanto sāli. Tas samazina apledojuma veidošanās iespējamību, kausē ledu un sniegu, kā arī samazina slīdamību.
Savukārt pie gaisa temperatūras zem -10 grādiem izmanto smilts-sāls maisījumu, kas mazina slīdamību, jo tiek paaugstināta transporta līdzekļu riteņu saķere ar segumu.
Sāls ir efektīvākais slīdamības samazināšanas reaģents asfalta seguma autoceļiem. Tas saistīts ar to, ka šī materiāla funkcionālās īpašības ir sabalansētas ar tehnoloģiskajām izmaksām.
Sāli slīdamības samazināšanai izmanto arī citās Eiropas valstīs, tajā skaitā Skandināvijā.
Kas notiek uz grants ceļiem
Uz autoceļiem ar grants segumu, satiksmei bīstamajos posmos, veic to apstrādi ar smilti vai sīkšķembām, kā arī tiek veikta rievošana, kas paaugstina transportlīdzekļu riteņu saķeri ar brauktuves segumu.
Autoceļu virsmas rievošanu var veikt uz autoceļiem ar vismaz piecu centimetru piebraukta sniega vai ledus biezumu.
LAU diennakts režīmā (24/7) monitorē valsts autoceļu stāvokli un konstatējot noteiktajai uzturēšanas klasei neatbilstošus braukšanas apstākļus – sniegs, apledojums u.c. – ziemas dienesta darbinieki uzsāk darba organizāciju.
Kur var uzzināt par autoceļu stāvokli?
Autoceļu uzturēšanas darbiem tiešsaistes režīmā var sekot līdzi valsts AS “Latvijas Valsts ceļi” mājaslapas kartē, kā arī aplikācijā “Waze”, kurā iespējams arī informēt par valsts autoceļu stāvokli.
Tāpat par bīstamām situācijām uz ceļa aicinām informēt arī valsts AS “Latvijas Valsts ceļi” Satiksmes informācijas centru, zvanot uz diennakts bezmaksas tālruni 8000 5555.
Uzziņa:
LAU veic gandrīz 200 dažādus ikdienas uzturēšanas darbus uz valsts autoceļiem.
Uzturamo valsts autoceļu kopgarums ir vairāk nekā 20 000 km, no tiem 9092 km autoceļu ir ar melno segumu un 10 989 km ir grants autoceļu.
LAU veic ikdienas uzturēšanas darbus arī uz vairāk nekā 900 tiltiem.