Foto: Jiri Hera/Shutterstock

Karsts kartupelis uz pieres, kājas sāls vanniņā. Dziednieces ieteikumi sāls izmantošanai 0

Kurš gan nav dzirdējis – lai saglabātu labu veselību, jāsamazina sāls daudzums uzturā, īpaši, ja ir paaugstināts asinsspiediens. Taču nevajag aizmirst, ka sāls ir lieliskas zāles dažādu vainu ārstēšanā, lietojot ārīgi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Dziedniece un ārste Dzintra Bankova iesaka atcerēties seno teicienu “Nekaisi sāli uz brūcēm!”, jo tas jāizmanto prātīgi. Piemēram, sālsšķīdums parodontozes gadījumā smaganām palīdzēs, taču, ja ir mutes gļotādas iekaisums, tas radīs lieku kairinājumu.

Palīgs kritiskās situācijās

Ikdienā sāli uzņemam par daudz, jo tas bagātīgi pievienots maizei, sieram, desām, žāvējumiem un citiem gatavajiem produktiem. Taču kritiskās situācijās, ja organisms ir atūdeņojies, pirmā palīdzība ir sāls graudiņš zem mēles vai arī šķīdums, kas satur gan sāli, gan cukuru. Par sāls vērtību liecina fakts, ka fizioloģisko (0,9% sāls) šķīdumu cilvēkam ievada dažādu nopietnu saslimšanu gadījumā, – nātrijs un hlors ir vieni no galvenajiem asins un limfas elementiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ja ir sabiezējušas asinis un iestājusies hipertoniskā krīze, atvieglojumu sniegs viegls sālsšķīdums.

Kāds sāļš kumosiņš nāks par labu un pasargās no ģībšanas karstā laikā, ja ir zems asinsspiediens un liela fiziska slodze.

Pret saaukstēšanos un sāpēm

Kad esam nosaluši un radusies sajūta, ka tūlīt sāksies iesnas, Dzintra Bankova iesaka paturēt kājas sāls vanniņā un pa pieri ripināt karstu vārītu kartupeli. Kad galva sasilusi, uzvelk siltu cepuri līdz pat uzacīm. Pārgriež uz pusēm kartupeli un pasilda katru deguna pusi, līdz kartupelis atdzisis. Tad izkarsē arī kājas, no rīta izskalo degunu, mutes dobumu, iztīra zobus, notīra mēli, un – tā slimība tiek atvairīta.

Noderīga būs arī sāls vanna, ideālā gadījumā pievienojot tai kādu ēterisko eļļu.

Nereti, lai sargātos no vīrusiem, tiek ieteikts degunu skalot ar sālsūdeni, taču dziedniece par galveno profilakses pasākumu vīrusu laikā uzskata rūpīgu roku mazgāšanu. Taču, ja skalot degunu pierasts kopš bērnības un apgūta prasme sālsšķīdumu iešņaukt pa vienu nāsi un izšņaukt pa otru, tas nāks tikai par labu. Kad deguns iztīrīts, profilaksei der tajā iesmērēt uz ārstniecības augu un ēterisko eļļu bāzes veidotu ziedi.

Arī iekaisušu kaklu var paskalot ar vieglu sālsūdeni vai sodas šķīdumu, kam pievieno salvijas vai kumelīšu uzlējumu.

Labāk nekā sāls kairināto kaklu nomierinās sūkājamās Islandes ķērpja tabletes, uzskata dziedniece. Savukārt, ja bērnam mandelēs izveidojušies strutu korķi, vislabāk kaklu skalot ar kumelīšu tēju.

Ja moka locītavu sāpes, bet mājās nav zāļu, kartupeļus ar visu mizu savāra putriņā, samīca, pieber sāli un šādu kompresi uzliek sāpošajai vietai. Nosalušas rokas lieliski var sasildīt, samīcot vārītus kartupeļus ar rokām un ieziežot ar sālītu sviestu.

Traumu gadījumiem

Ja pirkstā ierauta skabarga un tas sastrutojis, pirkstu iemērc 10% sālsšķīdumā. Tas ieteicams arī kāju vanniņai, kurai vēlams pievienot kumelītes. Sēnīšu infekcijas vai tulznas gadījumā šķīdums var būt stiprāks, vēlams tam pievienot ēterisko eļļu.

Asinsizplūduma gadījumā palīdzēs rīvēts zaļš kartupelis ar sāli.

Stipra sālsūdens vanniņa, kā arī sāls komprese uz nakti būs laba palīdzība ieaugušam deformētam, arī sasistam vai saspiestam nagam. Pa nakti uz tā var uzlikt arī sālīta speķa kompresi.

Reklāma
Reklāma

Ja no rīta stāvoklis uzlabojies, ir vērts to darīt atkārtoti. Kā stāsta dziedniece, kara laikā, kad nav bijis pieejams ne jods, ne spirts, pirmās zāles plēstu un strutojošu brūču dziedēšanai bijis sālīts speķis.

UZZIŅA

Sāls procedūrām mājās var izmantot parasto sāli, taču veselīgāks būs jūras vai Himalaju sāls, kas satur daudz organismam nepieciešamu minerālvielu, kuras nelielā daudzumā iespējams uzņemt arī caur ādu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.