Kurp traucas salmu “Tobāgo”? Ciemos pie neparastu skulptūru darinātājiem Tukumā 0
Eiropā vienīgā Salmu muzeja izveides iniciators Tukumā bija Rītiņu ģimenes trusis. Pēc tā pārcelšanās uz dzīvi debesīs Kristīne, mazās Ievas mamma, diendusas laikā nolēma laiku izmantot lietderīgi un sāka no salmiem veidot zaķi. Izdevās. Nākamajā dienā tapa salmu putni, kas paši stāv uz kājām. Patlaban Salmu muzejā apskatāmas aptuveni 500 no salmiem un siena gatavotas figūras. Tās gatavo arīdzan Kristīnes dzīvesbiedrs Juris un astoņus un vienpadsmit gadus vecās meitas Agne un Ieva.
Sešu gadu laikā kopš Kristīnes un Jura veidotās salmu mākslas pirmsākumiem Latvijā tā patiešām varam teikt. Pie Rītiņu privātmājas Juris uzbūvējis arīdzan muzeja ēku, izveidota darbnīca dzīvojamās mājas otrajā stāvā. “Jābūt blakus otram tikpat trakam cilvēkam kā tu un jāsaņem viņa atbalsts,” kopīgo veikumu raksturo Kristīne.
“Uz Tobāgo”
Rūķi, dažādi dzīvnieki, putni, pūķi, pasaku tēli, tostarp runcis zābakos aptuveni trīs metru augstumā, Lāčplēsis un melnais bruņinieks, kuru SIA “Trimen” uzstādīja pie savas mītnes Rīgas–Liepājas šosejas malā un par kuru “Latvijas Avīzē” vēstījām pirms valsts 98. gadskārtas, sēnes – visas figūras nemaz nenosaukt. Vissarežģītākās, meistarstiķa – buru kuģa “Uz Tobāgo” – ieceres autors un galvenais īstenotājs bija Juris. Buru kuģis Jura būvētā muzeja otrajā stāvā, kur smaržo pēc siena, atrodas, stikla sienu ieskauts. “Kuģi, darbojoties ik dienu, Juris veidoja pusgadu. Tam ir plānas buras, trausli sāni. Viesi figūras aizvien vēlas aptaustīt, tāpēc šo mūsu vislielāko sasniegumu norobežojām,” stāsta Kristīne. Viņa gatavoja un apģērba “Uz Tobāgo” komandu, salmu cilvēciņus. Salmu figūrām ir īpatnība – kad tās uzstādi, nevar kustināt. Kristīne teic, ka dienā var “apģērbt un frizūras uztaisīt” vienam diviem cilvēciņiem. Līdzās “Uz Tobāgo” atrodas pirātu kuģis un Kristīnes veidotā seno laiku pils.