Foto: Inita Šteinberga

Salmu dekori – ķisti. Darba apraksts fotoattēlos 0

Svētkos senās kurzemnieku mājas rotātas arī ar vienu no mazāk zināmu puzuru veidiem – ķistiem. Arī tos darina no salmiem, taču šā dekora moduļi atgādina lietussardziņus. Turklāt ķisti ir dzīvelīgi – tie labi griežas.

Reklāma
Reklāma

Auzu salmi labākie

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Lasīt citas ziņas

Visskaistākie ķisti top no auzu salmiem, jo tie ir visspožākie. Salmus vāc vasaras otrajā pusē, kad auzām ir piengatavība. Salmiem norauj liekās lapas, pēc iespējas atstājot tikai pliku stiebru. Tos izklāj uz līdzenas virsmas un izžāvē. Saulainās dienās tas notiek ļoti ātri. Izžuvušos salmus saliek papīra tūtās vai ietin avīzēs un var glabāt gadiem.

!!! Salmiem nogriež visas vārpas, citādi tos sagrauzīs peles.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja labi salmi nav savākti, var izlīdzēties ar citiem materiāliem: dziju, lentītēm. Taču šiem dekoriem nebūs salmu veidojumiem raksturīgā smalkuma.

Vienkāršotais variants labi der bērniem pirkstu veiklības vingrināšanai.

Gatavošanās darbam

Visdarbietilpīgākais process ir visu materiālu sagatavošana – jo rūpīgāk tas izdarīts, jo ķists taps ātrāk.

Pirms ķeras pie darba, sausos salmus ietin mitrā drānā. Vīkšķi var pat palikt zem dušas un salaistīt. Tad atstāj vismaz uz dažām stundām vai nakti. Mitri salmi būs pakļāvīgi un nelūzīs. Ilgstoši ar salmiem darbojoties, dienas laikā siltā telpā tie var atkal kļūt sausi. Tad materiālu atkārtoti samitrina drāniņā.

Daļu salmu sagriež garos posmos puzura veidošanai (no mezgla vietas uz salma līdz galotnei, daļu saīsina īsos – tie būs virtenēm.

Salmu virtenēm sagādā rotājošos elementus – bērza tāss gabaliņus, izmērcētas pupas, pīlādžogas, kaltētas dzērvenes.

Karkasam izvēlas garus salmus, niedres, tā sauktos šašlika iesmiņus vai zobu bakstāmos kociņus. Jo karkasa materiāls tievāks un smalkāks, jo plakanāks un skaistāks būs katrs ķista modulis, turklāt tas labāk griezīsies. Visskaistākie moduļi iznāk, ja salmus tin uz salmu karkasa. Taču tas nederēs iesācējiem, jo šāds karkass ir trausls. Pirmajiem ķistiem labāk izvēlēties šašliku iesmiņus (lielākajiem moduļiem), zobu bakstāmos kociņus (mazākajiem moduļiem).

Reklāma
Reklāma

!!! Karkasu un ķistu var darināt arī ļoti lielu. Ir nostāsti, ka senos laikos pirmais augšpuses moduļa vainags veidots tik liels, lai uz tā šķērskokiem varētu uzlikt sveces. Tad ribojuma pildīšanai lietota dzija, nevis salmi.

Moduļus savieno

Ķistu veido, to papildinot ar dažāda lieluma puzuriem. Augšpusē ir lielākais puzuris, no tā gluži kā no lietussarga uz leju karājas mazāki puzuri. Jo vairāk moduļu, jo greznāks ķists.

Moduļu stiprināšanai izvēlas garu, tievu adatu (tā sauktā leļļu adata) un izturīgu neitrālas krāsas diegu.

Katram puzurim pie paša centra ar adatu izver diegu krusteniski un pašā viducī aizmet mezglu. Cenšas diegu izvērt tā, lai puzuris stāvētu pēc iespējas taisnāk.

!!! Ja gatavajam ķistam kāds modulis stāv spītīgi šķībi, uz paceltās malas līdzsvaram uzpilina sveces vaska pilienu.

Konsultējusi rokdarbniece Aija Brikmane

Materiāli:

auzu salmi (vai dzija, lentītes u.c.), tievi kociņi vai niedres, bērza tāss gabaliņi vai odziņas, pupas vai zīles, smalks, izturīgs diegs, gara adata.

Karkasam paredzētos kociņus vai salmus liek krusteniski. Salmu pinumu sāk no centra. Ar salmu apņem katru karkasa kociņu. Augšpuse veidosies gluda, apakšpusē būs redzams ribojums.

Populārākais ir četrstūru un sešstūru ķists.

Kad ķists gatavs, liekos karkasa galus nokniebj.

Darinot ķistus no salmiem, starp tiem tinumā veidojas spraudziņas. Tās rada ažūru iespaidu, palīdz griezties. Ja ķistu veido no citiem materiāliem, ap karkasa kociņiem diegu apmet vairākas reizes, lai starp pavedieniem veidotos atstarpes un ķists neiznāktu smags un neveikls.

Kad viens salms izpīts, tam uzmauc nākamo un tinumu turpina. Sāk pīt ar salma resgali, lai tievgalim ērti varētu uzmaukt jaunu salmu.

Ķistiem jābūt pēc iespējas simetriskākiem.

Salmu virtenēm var sagriezt uzreiz vairākus vienāda garuma posmus. Garajiem stiebriem pieliek blakus posma paraugu, galus atspiež pret galdu un taisni nogriež. Šīs sagataves var glabāt un lietot pēc vajadzības.

Gatavā moduļa salmu galiņu ieloka. Tad saspiež ar knaģi un atstāj kādu stundu. Salmu pinums izžūs, un salmi ieņems formu, vairs nerisīs vaļā.

Moduļus stiprina ar garā adatā ievērtu diegu.

Dekoratīvai salmu virtenei labi der bērzu mizas gabaliņi. Ar adatu iedur caurumu un uzver uz diega.

Gatavos ķistus var saguldīt un ērti transportēt vai sūtīt pa pastu. Tie ir viegli un aizņem maz vietas. Tā ir populāra dāvana, ko mājinieki sūta latviešiem ārzemēs.

Ķistu pakar vienā diegā, lai tas labāk grieztos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.