Salīgā idēzija – kur var iegādāties stādiņus un kā tos audzēt? 0
Kur var iegādāties idēzijas sēklas vai stādus? Kā to audzēt? A. KRĒSLIŅA KOCĒNOS
Idēzijas (Idesia polycarpa) dabiskais izplatības areāls ir Japāna, Taivāna, Ķīna, Koreja. Tas ir vidēja lieluma koks, dzimtenē sasniedz līdz 20 m augstumu. Var audzēt kā vienstumbra vai daudzstumbru augu. Idēzijai ir skaistas, lielas sirdsveida lapas un interesanta pelēki balta miza. Dzeltenzaļie, smaržīgie ziedi sakopoti nokarenos, līdz 30 cm garos ķekaros. Zied vasaras sākumā. Augļi ir 5–10 mm diametrā, nogatavojušies ir oranži līdz tumši violeti sarkani. Var lietot uzturā gan svaigus, gan pārstrādātus.
Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas pētniece, bioloģijas doktore Ināra Bondare stāsta: – Idēzija ir liels retums mūsu dārziem, un tās kopšanā pieredze Latvijā vēl ir maza. Augam ir sestā klimatiskā augšanas zona, tas nozīmē, ka to var mēģināt audzēt Kurzemes dienvidu, dienvidrietumu, rietumu daļā, kā arī Rīgā, kur starp lielajām ēkām parasti ir labs mikroklimats un augi pasargāti no stipriem vējiem.
Dendroloģe vairākus gadus mēģinājusi idēziju pārziemināt atklātā laukā Rucavā, bet pagaidām izdevies izaudzēt tikai 60–70 cm garus stādus. Idēzija agrīnā attīstības stadijā ir ļoti jutīga pret pazeminātu temperatūru, un, ja ziemā tā noslīd zem -18…-20 °C, augiem apsalst jaunie dzinumi.
Dārzkopjiem, kuri vēlas papildināt savu kolekciju ar idēziju, Ināra Bondare iesaka iegādātos stādus pārziemināt neapkurināmā siltumnīcā, bet vasarā turēt laukā. Ja šādi izdodas izaudzēt vairāk nekā 1 m garus kociņus, tos var stādīt pastāvīgā vietā (ar katru gadu koki kļūst aizvien salcietīgāki).
Pavasarī pie Ināras Bondares Rucavas arborētumā varēs iegādāties apmēram 30 cm garus, divgadīgus idēzijas stādus.