Saldie burkānu salātiņi 0
Arhibīskapa Zbigņeva Stankeviča pavārs Sandijs Volinskis gavēņa laika noslēgumam iesaka salātus, kas pagatavoti no burkāniem. Lai salātiņi sanāktu garšīgi, jāizvēlas pēc iespējas stingrāki un resnāki burkāni, jo tad tie būs sulīgāki.
S. Volinskis burkānus, tāpat kā visas pārējās saknes, iegādājas tirgū un tieši no zemniekiem, kuri tos pārdod, vēl ar zemi aplipušus. Izrādās, šādi burkāni turpina “domāt”, ka vēl atrodas zemē, un nepārtrauc ražot vitamīnus. Tiklīdz tos notīra vai nomazgā, tie sāk strauji zaudēt savus vitamīnus, nedēļas laikā spējot saglabāt vairs tikai pusi no sākotnējās vitamīnu devas. “Vislabākais ir mūsu pašu burkāns. Protams, arī tirgū pārdod pārpirktus burkānus, kas nebūt nav tie labākie un dažkārt ir ar melnām acīm. Tādi burkāni ātri kļūst melni un sāk pūt,” novērojis Sandijs.
Jebkurš burkānu ēdiens jābauda kopā ar nedaudz tauku, jo tikai tad organisms uzņem tā galveno vērtīgo sastāvdaļu – beta karotīnu jeb A vitamīnu, kas nodrošina labu redzi, ādu un gļotādu.
Saldie burkānu salātiņi
2 lieli un resni burkāni, aptuveni 2 saujas žāvētu augļu (rozīnes, melnās plūmes, aprikozes), 2 ēdamkarotes medus, sauja grauzdētu saulespuķu sēkliņu, 1 apelsīns, olīveļļa vai jebkāda cita pārtikas eļļa
Siltā ūdenī ieber žāvētus augļus un patur tajā aptuveni desmit minūtes. Burkānus notīra, noskalo zem krāna un sarīvē. Žāvētās aprikozes un plūmes sagriež mazākos gabaliņos un pievieno sarīvētajiem burkāniem. Pārlej ar divām ēdamkarotēm medus, kas vienmēr lieliski papildina un izceļ burkānu garšu. Uz pannas viegli apgrauzdē saulespuķu sēkliņas. Piegriež smalkos kubiņos sagrieztu apelsīnu, pieber saulespuķu sēkliņas un nedaudz pievieno olīveļļu. Samaisa, un salātiņi gatavi.
Sastāvdaļas var arī variēt. Salātiņi labi garšos ar pievienotu ābolu, citronu, dažādu veidu riekstiem, mandelēm, veselām vai saspiestām dzērvenēm, mārrutkiem, dažām piciņām putukrējuma.