Saldētā maizē mazāk vitamīnu 0
Kas var būt gardāks par svaigu, nupat ceptu maizi! Vairāki lielveikali piedāvā iespēju iegādāties šādu, bieži vien pat vēl siltu maizi.
Uztura speciāliste LIZETE MĀLDERE: – Maize ir labs ogļhidrātu un olbaltumvielu avots. Viena maizes šķēle vidēji satur 2 līdz 3 g olbaltumvielu, 20 līdz 30 g ogļhidrātu un vidēji 100 kcal. Taču ir pieejama dažādu veidu maize. Vērtīgākā ir tā, kas gatavota no pilngraudu miltiem, piemēram, kārtīga rudzu maize. Tās sastāvā ir arī augsts balastvielu daudzums – vidēji līdz pat 4 g –, kā arī citas bioloģiski aktīvas vielas, piemēram, lignāni, kas pozitīvi ietekmē sieviešu un vīriešu veselību.
Maizē, kuras sastāvā dominē augstākā labuma milti, ir augsts vienkāršo ogļhidrātu un zems balastvielu daudzums. Šī maize nav piemērota ļaudīm ar svara problēmām, kā arī tiem, kam ir augsts kardiovaskulāro slimību risks, 2. tipa cukura diabēts u.c. veselības problēmas.
Visos gadījumos nevar uzticēties maizes vizuālajam izskatam, jo tumšā krāsa ne vienmēr liecina par veselīgumu. Piemēram, pievienojot iesala ekstraktu, maize kļūst tumša, gluži kā rudzu maize, kaut gan tās sastāvā dominē kviešu milti. Līdzīgi ir arī ar dažādām graudu, sēklu un kliju maizēm, jo bieži vien to sastāvā nemaz netiek izmantoti pilngraudu milti, ir tikai neliela kliju un sēklu piedeva.
Lielākā daļa lielveikalos ceptās maizes gatavota no augstākā labuma miltiem, līdz ar to uzskatāma par našķi. Augsts vienkāršo ogļhidrātu daudzums pieprasa nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, taču, ja tādu nav, gastronomiskās vēlmes ir jāierobežo. Dienā ieteicams apēst ne vairāk kā divas šķēles maizes. Jāpatur prātā, ka maizes sastāvā ir arī augsts sāls daudzums – vidēji 1 grams 100 gramos produkta (dienas norma – 5 g).
Ja izmanto iepriekš pagatavotu un sasaldētu maizes mīklu, saldēšanas procesā iet bojā daļa no ūdenī šķīstošajiem B grupas vitamīniem. Jo rūpīgāk ražotājs ievēro atsaldēšanas nosacījumus, kā arī pievērš uzmanību uzturēšanas temperatūrai un tam, vai produkts netiek atsaldēts vairākas reizes, jo vairāk vitamīnu saglabājas izceptajā maizē.
Izvēloties maizi savas ģimenes galdam, vislielāko uzmanību pievēršu maizes sastāvam, novērtējot, vai tajā nav E vielu. Ja maizes sastāvs ir tāds, kāds tai maizei, ko cepu pati, tad to iegādājos. Pēdējā laikā ir patiešām liels prieks par Latvijā radītajiem jaunajiem maizes veidiem, kas spēlējas ar garšu, krāsu, faktūru un sastāva dažādību, piemēram, “ZeMaize”, “Zaļā maize”, vairāki Svētes maizes veidi un jau labi zināmā “Ķelmēnu maize”.