Saldās kukurūzas audzēšanas knifi: sēt var līdz pat Jāņiem 0
Kāpēc saldajai kukurūzai veidojas patukšas vālītes? VELTA TALSU NOVADĀ
Ja kukurūzas vālītēs attīstās maz graudu, tas nozīmē, ka augi netiek pietiekami apputeksnēti. Nevar saldo kukurūzu audzēt kā kartupeļus 40 m garā vagā. Labāk sēt četrās 10 m garās rindās. Pat audzējot nelielā daudzumā, kukurūzu nepieciešams izvietot ne mazāk kā divās rindās pa dažiem augiem katrā.
Apputei traucē arī slikti laika apstākļi. Ja ziedēšanas laikā nepārtraukti līst, nepietiekami apputeksnētajām vālītēm veidojas tukši gali. Cukurkukurūza vislabāk aug un nogatavojas karstās, ne pārāk sausās vasarās, kad gaisa temperatūra dienā ir virs +20 °C, bet naktī nav mazāka par +10 °C. Trūkstot mitrumam un vēlu sējot, raža ir daudz mazāka nekā maijā sētajai kukurūzai.
Cukurkukurūzai piemērota no vējiem aizsargāta vieta un viegla mālsmilts vai smilšmāla augsne, kas tīra no drātstārpiem. Optimāla ir augsnes pH reakcija 5,5–7. Pamatmēslojumā jāiestrādā 500–800 kg/ha pilnmēslojuma.
Lai visa saldā kukurūza neienāktos vienlaikus, ieteicams sēt vairākos termiņos. To var darīt, sākot no maija līdz 10.–20. jūnijam. Cenšoties iesēt pēc iespējas agrāk (aprīļa vidū), prātā jāpatur pavasara salnu iespējamība un tas, ka kukurūza sāk dīgt, kad augsnes temperatūra sēšanas dziļumā ir vismaz +9 °C.
Sēj 4–6 cm dziļi, starp rindām atstājot 60–80 cm, bet starp sadīgušajiem augiem pēc retināšanas – 15–25 cm. Kad izaugušas 3–5 lapas, jādod slāpekļa mēslojums, rēķinot 100 kg/ha tīrvielā.
Maija vidū sētās kukurūzas vālītes ienākas augusta vidū. Sējot īsi pirms Jāņiem, tā nogatavojas tikai septembra beigās.