Foto: Shutterstock

Pirtnieku ieteikumi: Kā pirtī miesai un garam izmantot medu 0

Kad esmu savos laukos, vienmēr pasveicinu kaimiņienes Martas bitītes, stropi atrodas turpat aiz mūsu žoga. Medus, ko ik vasaru iegādājos no Martas, man šķiet dubultstiprs, turklāt kā īpaši personīgs dāvinājums, jo bites ganās arī mūsu dārzā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kādreiz ar sajūsmu pirtī izmantoju medu. Diemžēl nu esmu konstatējusi, ka manai ādai šī viela netīk, pagaidām atturos ar medu ieziesties. Labprāt mielojos gan, īpaši, ja zinu medus izcelsmi, pazīstu bitenieku.

Lai izzinātu, kā medu iespējams izmantot pirtī, vaicāju pirts gudrību pārzinātājiem un praktiķiem.

Daudz labu ideju

CITI ŠOBRĪD LASA

Viesojoties pirtnieku saietos, var dzirdēt daudz vērtīgu paņēmienu, ko pēc tam pārbaudīt pirtī. Šovasar pabiju Brīvdabas muzejā, kur noritēja ikgadējie Latvijas pirts svētki. Lūk, prātā palikušās dažādu ļaužu atziņas par medu pirtī.

Pirtnieki slavē medus bioloģisko sastāvu – tas satur vairāk nekā 70 dažādu organismam labvēlīgu vielu. Vēl viņi uzsver tā enerģētisko iedarbību.

Medus palīdz atbrīvoties no negācijām, aizsargā un harmonizē.

Parasti medu lieto uzreiz pēc pēršanās, kamēr ķermenis vēl silts. Āda ir attīrīta, ķermenis un gars sakopts. Kad ķermenis ieziests ar medu, var kāpt uz lāvas un ļaut, lai vērtīgā saldviela lēnām kūst un iesūcas ādā. Miesu var paglaudīt, lai medus labāk iemasējas. Tas baro ķermeni, nostiprina pirts iedarbību. Ja 15–20 minūtes pasēž rāmā siltumā, āda kļūst zīdaina, un arī enerģētika sakārtota.

Medu drīkst ziest matos. Vislabāk to iemasēt galvas augšdaļā, virspusē, kur maziem bērniem atrodas avotiņš.

Vasarā svaigus augus iejauc medū – tas iesūcas ādā un līdzi ievelk vērtīgās vielas, ko tie satur. Lai arī medus ir visai labs konservants, šāds maisījums nav domāts uzglabāšanai, jo var sākt rūgt, īpaši, ja augi ir sulīgi.

Ziemā medu labi bagātināt ar skujām, ko smalki sakapā, samaļ vai saspaida piestiņā.

Medus maskai der gandrīz visas drogas, kas vāktas tējai. Tās var samalt smalkā pulverī un iejaukt saldvielā.

Labi darbojas arī garšaugi, ko pievieno medum, īpaši der vaniļa, rozmarīns, raudene, mārsils vai timiāns. Augus samaļ, sablendē vai saberž.

Reklāma
Reklāma

Ja sieviete jūtas pārgurusi, der maisījums no medus, saberztām apses lapām, kliņģerīšu ziediem, lavandas un kanēļa. Ja ir nomākta oma, ārdošas domas, medu liek kopā ar vībotni, dievkociņu vai vērmeli.

Pieskāriens un darbs zemapziņai

“Īpaši ar medu nesvaidos, jo apzinos tā augsto vērtību un bišu ieguldīto darbu. Man ir sanācis parosīties arī ar dūmeklīti un pavērot procesus stropa iekšienē. Ir arī pašas ievākts medus,” stāsta Bauskas puses pirtniece Santa Matveja.

Runājot par medu pirtī, Santa lieto savdabīgu salīdzinājumu, tas viņai šķiet visprecīzākais: tāpat kā lielā ballē lieto mūzikas pastiprinātāju, pirtiņā liek lietā medu – izmanto kā daudzfunkcionālu pastiprinātāju.

Foto: no Mudītes Blusiņas un Astrīdas Meirānes albuma

Lavanda pārī ar kadiķi

Jelgavas uzņēmējs Anrijs Tamisārs šovasar ikgadējā pirtnieku meistarības skatē ieguva Zelta slotu, galveno atzinību. Anrijs kopā ar dažiem domubiedriem dēvējas par lavandas pirtniekiem. Lavandas ziediņus viņš liek klāt arī medum. Sastāvs šāds: medus, lavandas ziedi un samaltas zaļas kadiķa skujas.

Anrijs stāsta: “Visu sajaucu, iznāk skaisti zaļš, izcili aromātisks medus. Tas ir dziedinošs, nomierinošs un vitamīniem pārbagāts. Kadiķis un lavanda manās sajūtās ir ļoti efektīvs un universāls maisījums, kas der visiem un nevar skādi nodarīt. Ar šādu maisījumu var ne tikai miesu ieziest, to arī var droši ēst. Īpaši noder ziemā, kad pastiprināti jācīnās ar vīrusiem.

Kadiķa zariņus sagriežu, notīru skujas, tās samaļu un glabāju saldētavā. Tikai pirms pašas pirts ņemu ārā un iejaucu medū.

Tas nekas, ka medus ir labs konservants, bet skujas savu izskatu un iedarbību nezaudē ilgu laiku. Man patīk, ja viss ir svaigi sagatavots.

Medu pirtī lietoju ļoti daudz. Man pašam tas nenormāli patīk – smērēju visur, arī matos. Pirts kūres sākumā to izmanto skrubī, bet beigās medus palīdz aizvērt un pabarot atvērtās poras.

Vēl esmu medu mēģinājis likt kopā ar dažādiem augiem, arī ar ēteriskajām eļļām, taču ar tām jārīkojas prasmīgi un uzmanīgi.”

Septiņi veidi, kā medus var noderēt pirtī

Santa Matveja iesaka

1. Ja man šķiet, ka sāls, augi un mana pirtnieces prasme netiks galā ar uzdevumu, stiepjos pēc medus spainīša – tas pastiprina jebkura auga iedarbību.

2. Vissvarīgākais, ko medus pastiprina, ir pieskāriens. Ikvienam no mums pieskārienu ikdienā ir par maz, tos dāsni var saņemt pirtī.

3. Medus palīdz mazliet pašmaukties, ja gadās īpašs karstuma mīlis vai ja pirtsgariņam mazliet pietrūcis karstuma akmeņos. Ja ādai uzziests medus, pirtsmīlim pat pie zemākas temperatūras šķiet, ka ir ļoti karsti.

4. Pēc sāls vai citu materiālu skrubja, kad ķermenis attīrīts un poriņas vaļā, ir ļoti labi pabarot ādu ar medu. Var rasināt ar medusūdeni. Vien jāatceras, ka šajā brīdī pirts telpā jāsamazina karstums, lai labums neizčūkstētu gaisā.

5. Pat ja pirtsmīļa ķermenis caur ādu gana sātīgi ar medu pabarots, tomēr tas neatsver garšas kārpiņu palutināšanu pēc pirts. Tam noder šķēle rupjas maizes ar medu. Der medusmaize ar kadiķogām.

6.Ja vēlos pirtsmīlim uzdot mājas darbu, skrubja pārpalikumu atjaucu ar medu un pasniedzu uz maizītes. Šādi zemapziņa turpina risināt pirtī iekustinātās lietas. Uzsveru: skrubī lieku tikai to, ko pati esmu gatava likt sev uz mēles. Nereti ir tā – mājas garšvielu traukā iztukšītis, bet pirts grozā noteikti vēl ir.

7.Vēl viena vērtība, ko saistu ar medu, – ēteriskais domu lidojums. Nākamreiz, kad baudi medus lāsi, dari to nesteidzīgi, domās pacelies līdzi bitei lidojumā. Tā nepiespiesti mēģini iztēloties, uz kura zieda gribētu nolaisties. Vēro vasaru, baudi sauli, krāsainos ziedus, to smaržu. Vai jūti to visu medus lāsē?

Foto: no Mudītes Blusiņas un Astrīdas Meirānes albuma

Bišu sedziņa – smaržīga un dziedinoša

Tas ir audekla gabals, ko bitenieks stropā sedz uz kārēm. Sedziņa ir nolipusi ar propolisu un vasku, tādēļ tik aromātiska. Pirts siltumā propoliss sāk tīkami smaržot un izdala ēteriskās eļļas.

Pirtnieks Vilnis Lejnieks iesaka to izmantot, ja moka muguras sāpes, – bišu sedziņu uzklāj uz ķermeņa, tad ar slotiņu viļņveidīgām kustībām dzen pāri sakaitēto gaisu. Ja ir kāda problēma elpceļos, šo sedziņu klāj uz krūtīm.

Bišu sedziņu var izmantot arī ārpus pērtuves – vispirms iekšā uzsilda, tad nes laukā un uzliek guloša cilvēka ķermenim, liek uz sāpošās vietas, pārsedz ar siltu šalli, lai ilgāk paliek siltums. Šādi paguļ 10–15 minūtes.

Pirtniece Santa Matveja bišu sedziņu izmanto gaisa un pirtstelpas tīrībai, arī citiem nolūkiem. “Ja kāds sevi par maz mīl un lutina, bet pienākumu uzkrauts par daudz, ķermenis dažkārt atver vārtiņus kādam krekšķim, lai piespiestu cilvēku atpūsties. Tādā reizē bišu paladziņu lietoju gan pirtī, uzklājot un izsildot muguru, gan mājās – naktī paklājot zem muguras palaga vietā.”

Maska sejai

Iesaka pirtniece Lienīte Vītiņa-Zustrupa

Medus labi der arī sejas lutināšanai. Protams, ja šī viela nerada alerģiskas izpausmes.

Sajauc ēdamkaroti medus, vienu olas dzeltenumu un tējkaroti olīveļļas. Kā saistvielu var pielikt tējkaroti samaltu auzu pārslu. Masku uzziež tīrai sejas ādai un patur siltumā. Šis labums atjauno seju, padara ādu veselīgu un zīdainu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.