Kā medus palīdz aknām, zarnām, asinsspiedienam. Konsultē Vija Eniņa un Ilona Radziņa 0
Medus – nenovērtējama dabas dāvana, kas ārstē, baro, dod spēku un skaistumu. Ko par to zinām un, galvenais, – vēl nezinām?
Medus ir pārtikas produkts ar augstu enerģētisko vērtību, kas turklāt ir viegli izmantojama. Ziedos ievākto nektāra saharozi bišu siekalu fermenti sadala daudz vienkāršākos cukuros – glikozē un fruktozē. Tādēļ tie organismam vairs nav jāšķeļ. Medū ir visi organismam nepieciešamie mikroelementi un bioloģiski aktīvās vielas un milzīgas C vitamīna rezerves. Šī sastāva dēļ saldais bišu produkts ir diētisks un tajā pašā laikā – ļoti sātīgs.
Pieauguša cilvēka dienas deva ir 60 – 100 g medus, bērnam pietiek ar 30 – 50 g. Turklāt nav ieteicams lietot citus saldumus vai visu devu apēst vienā reizē. Farmācijas doktore Vija Eniņa skaidro, ka organisms medu izmanto vispilnīgāk, ja to lieto 1,5 – 2 stundas pirms vai trīs stundas pēc ēšanas.
Medum piemīt organismu stiprinošas īpašības, tas sekmē vielmaiņu, tonizē organismu, paātrina brūču sadzīšanu, palīdz cīnīties pret saaukstēšanos, darbojas kā antibakteriāls līdzeklis, normalizē kuņģa un zarnu darbību.
Galvenais – izmantot medu tā, lai netiktu iznīcinātas vērtīgās vielas. Kristalizēts medus kļūst šķidrs, ja to silda, taču apiterapeite Maruta Solvita Iveta Naudiņa brīdina, ka temperatūrā virs 40 °C sarūk bioloģiski aktīvo vielu īpatsvars un mazinās medus vērtība. Tādēļ arī tikko vārītai tējai vai pienam to klāt likt nevajadzētu.
Medu lietojot saaukstēšanās gadījumā, V. Eniņa iesaka vienu tā ēdamkaroti izšķīdināt glāzē silta (ne karsta!) piena vai piecas ēdamkarotes medus un viena citrona sulu izšķīdināt 800 ml silta ūdens. Šis daudzums paredzēts vienai dienai.
Stipru klepu mazina medus, kas sajaukts ar sīpola, melnā rutka vai burkāna sulu vienādās daļās. Maisījumu lieto pa tējkarotei 3 – 4 reizes dienā.
Pat iesnas var likvidēt, ja pagatavo 30 % medus šķīdumu ūdenī un lieto kā deguna pilienus.