Kadri no Anša Pūpola pētnieciski dokumentālās filmas "Lobisti"

“Salauztas dzīves, miruši cilvēki – cena par lobistu interešu īstenošanu!” ReTV būs Pūpola dokumentālā filma “Lobisti” 6

Ceturtdien 19. augustā plkst. 22.30 televīzijas kanālā Re TV būs skatāma žurnālista Anša Pūpola veidotās dokumentālās filmas “Lobisti” pirmizrāde. Jaunā dokumentālā filma “Lobisti” spilgti parāda Saeimas lēmumu pieņemšanas aizkulises.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Tas ir stāsts par pēdējā laikā slēptu interešu īstenošanu Saeimā – kā notiek lobisms farmācijā, tabakas industrijā, azartspēļu biznesā, cik viegli ir pārliecināt Saeimas deputātus par vienas vai otras grupas interešu iekļaušanu likumā.

Latvija šobrīd ir viena no retajām Eiropas valstīm, kur lobisti strādā, kā viņiem ienāk prātā, bez regulējuma. Tas gliemeža ātrumā top jau 20 gadus. 2012. gadā Lobisma likumu beidzot izstrādāja KNAB un prezidents Raimonds Vējonis 2017. gadā mudināja politiskās partijas to pieņemt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet likums atkal iegūlās valdības atvilktnē uz sešiem gadiem. Šogad likumu tiek mēģināts reanimēt. Tomēr sabiedrības spiediens kaut ko mainīt, pagaidām gan ir salīdzinoši mazs, tāpēc nav zināms, vai jauno likumu izdosies pieņemt.

“Salauztas dzīves, miruši cilvēki, tāda bieži vien ir cena, kādu sabiedrība maksā par lobistu interešu īstenošanu. Šobrīd lobismu Latvijā darbību ierobežo tikai kriminālprocess. Ja lobists ministram dod naudu, viņš var iesēsties, bet var arī neiesēsties. Par ietekmīgiem Latvijā varam saukt apmēram 10 lobistus.

Vislielākās naudas un lobisma intereses ir nozarēs, kurās ir būtiska valsts loma – vai nu valsts tās pastiprināti regulē, vai arī tajās ir iesaistīts valsts finansējums.

Efektīvākais veids kālobistam pārliecināt politiķi, ir radīt priekšstatu ka, atbalstotviņa virzīto iniciatīvu deputāts iegūs politiski un sabiedrības simpātijas būs viņa pusē. Bet tikpat labi politiķi var motivēt arī ar dažādiem materiāliem labumiem,” norāda A. Pūpols.

Anša Pūpola pieredze žurnālistikā ir 20 gadi. Strādājis LTV, LNT un TV3 raidījumos.

Pēdējos divus gadus producējis virkni dokumentālo filmu – “Baņķieris” par Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču, “Ietekmētājs” par Šveices advokātu Rūdolfu Meroni, “Tīrītājs” par FKTK vadītāju Pēteru Putniņu, “Ērglis” par meža īpašnieku nu vides aktīvistu sarežģītajām attiecībām un citas. Visas filmas šobrīd skatītājiem ir pieejamas portālā Nemelo.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.