Foto-NIPAPORN PANYACHAROEN/Shutterstock

Salāti paliek rūgti no pāraudzēšanas. Kā mazdārziņā iegūt labu ražu no pavasara līdz rudenim 0

Zaļumu audzētājas Hēlijas Stepanovičas-Monkevičas saimniecībā Iecavas novadā produkcija tiek ražota tā, lai svaiga prece būtu visu laiku. Tā viņa iesaka rīkoties arī mazdārziņu saimniekiem – salātus un citus zaļumus sēt pakāpeniski.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Salāti no iesēšanas līdz galvas nogriešanai izaug aptuveni divos mēnešos – vasarā pat agrāk, pavasarī mazliet ilgāk.

Kad galviņa gatava, tā jāapēd. Daudzi sūdzas, ka salāti rūgti, izzied. Protams, svarīga šķirnes izvēle, laistīšana un mēslošana, karstums, taču visbiežāk vainojama pāraudzēšana, jo salāti un citi zaļumi karstumā strauji pāraug. Tos nevajag taupīt, bet novākt un cītīgi arī ēst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gardi zaļumi būtu visu laiku, tos sēj atkārtoti no agra pavasara līdz rudenim (audzēšanu var pabeigt siltumnīcā vai istabā uz palodzes). Sēklu paciņā salātu (arī citu zaļumu) sēklu parasti ir ļoti daudz. Nevajag censties izsēt visas uzreiz, bet darīt to vairākos piegājienos. Ja ģimene ir lieli zaļumu ēdēji, tad sēt var kaut ar nedēļas intervālu, bet vienā reizē nevajadzētu audzēt vairāk par 10–20 galviņām. Ja salātu būs vairāk, tos nevarēs pagūt apēst.

!!! Nevajag salātu sēklas glabāt nākamajam gadam, jo tām ir īss dīgtspējas laiks.

Svarīgi izvēlēties īsto veidu, kā salāti vislabāk garšo. Ikvienam vairāk garšo kāda noteikta salātu šķirne, jo faktiski dažādiem ēdieniem var atrast tiem vispiemērotāko. Piemēram, romiešu salāti der slaveno Cēzara salātu pagatavošanai. Kraukšķīgu salātu cienītājiem patiks ledussalāti (tā sauktais aisbergs). Batāvija būs mīksta, salda. Sēklu veikalā pārdevējai jāprasa universāla tipa salāti, jo daži paredzēti audzēšanai tikai pavasarī (līdzīgi, kā ir ar redīsiem).

Salātus ieteicams audzēt no stādiem. Sēj kastītēs vai dēstu kasetēs. Kasetēs tos ir viegli apkopt, iegūt stādus ar labu sakņu sistēmu. Šim nolūkam kasetē ieber mitru kūdras substrātu. Katrā kasetes šūniņā (3,5×4 cm, jo mazākās augsne vairāk izžūs) liek vienu sēkliņu. Ja sēj granulētās sēkliņas, tās jau ir iediedzētas un asniņš būs ārā trešajā dienā.

!!! Granulu neapber ar zemi, bet tikai iespiež augsnē.

Lai saglabātu mitrumu, augsnei uzklāj plēvīti. Diedzēt var arī tumšā vietā. Stāds izaug mēneša laikā (vasarā trijās nedēļās). Tas ir gatavs izstādīšanai dārzā, kad saknes piesakņojušas visu kasetes šūniņu (izspiež un pārbauda).

Reklāma
Reklāma

!!! Salātu ražas laiku var paildzināt, daļu stādu dobē izstādot nedēļu vēlāk.

Bagātīgi laista un mēslo. Kad stādam ir divas nedēļas, jāsāk dot papildbarību. To var darīt, mēslojumu pavisam nelielās porcijās pievienojot kaut katrā laistīšanas reizē, taču jāuzmanās no pārmēslosanas.

Pāri palikušās sēklas var apēst maigo lapiņu zaļumos. Šim nolūkam visas palikušās salātu sēklas (jo dažādākas, jo labāk) blīvi sasēj vadziņā vai vienlaidu sējā kastītēs. Ražu varēs vākt pēc dažām nedēļām. Šos salātiņus ēd, kad tie ir apmēram sprīdi gari.

!!! Jaunie salātiņi ir sevišķi gardi ar eļļu vai dažādām mērcītēm (lai var redzēt krāsu, katras lapiņas struktūru) dažādos Vidusjūras tipa salātos. Tradicionālo krējuma mērci pietaupa lielajām salātu galvām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.