Salaspils “Botania” – lielākais vides izglītības centrs Baltijā, kas veltīts tieši augiem 0
Konkursa Eksporta un inovācijas balva kategorijā “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts” mēs meklējam tos, kuri spējuši izveidot produktus un pakalpojumus, kas piesaista, neraugoties uz attālumu un robežām. Tie ir inovatīvi produkti ar augstu pievienoto vērtību, kas veidota, saglabājot vietējos resursus, un tiek attīstīti, ņemot vērā vietējās kultūras, dabas, sociālos, ekonomiskos un citus aspektus. Produktus vērtējam divās grupās – komersantu veidotie tūrisma produkti un biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldības iestāžu veidotie tūrisma produkti.
Salaspilī atrodas Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs – lielākā augu kolekcija Baltijā. Tas slavens ar krāšņumaugu un dendroloģiskajām kolekcijām, ar oranžēriju, kurā augi zaļo visu gadu. Šogad šajā dārzā durvis vērusi vēl viena ēka, vides izglītības centrs “Botania”.
Vides izglītības centrs tapis ar Kohēzijas fonda līdzfinansētā Vides monitoringa, kontroles un izglītības projekta atbalstu. Centra projektēšanu, būvniecību un ekspozīcijas izveidi īstenoja Latvijas uzņēmēji. Darbs prasīja vairākus gadus. Tā rezultātā ir tapis lielākais vides izglītības centrs Baltijā, kas veltīts tieši augiem.
Kā radās ideja?
“Vides izglītība kā funkcija botāniskajam dārzam ir bijusi visu laiku līdzās. Bet tāda ļoti konkrēta doma par vides izglītības centru meklējama ap 2015. gadu, kad kolēģi sapulcējās, radās šī pamatideja – jā, mums ir vajadzīgs vides izglītības centrs – un tad šī ideja sāka apaugt,” stāsta vides izglītības centra “Botania” kuratore Laura Līdaka.
“Skeletiņš tika uzbūvēts un sāka skeletiņam likt klāt miesu. Radās šie stāsti, stāstu sērijas, pamatkoncepts un tad jau arī sāka tapt gan skices ekspozīcijai, gan interjers ekspozīcijai, gan jau no 2018. gada sākās projektēšanas darbi.
Līdzko ēka bija uzbūvēta, tā arī ķērās klāt pie fiziskās ekspozīcijas izveides. Pagājušajā gadā visus spēkus atdevām digitālā satura veidošanai,” turpina viņa.
“Botania” pārsteidz ar daudzveidīgo ekspozīciju. Tās izzināšanā iespējams izmantot gandrīz visas cilvēka maņas – vien garšošana izpaliek. Kur kolektīvs guva iedvesmu, lai tik dažādas sajūtas apvienotu vienā ēkā?
“Te atkal ir jāuzsver mūsu darbinieki, jo katrs darbinieks iedeva savu redzējumu. Bet kopīgā stīga visiem bija skaidra, ka par augiem mums ir jāstāsta caur sajūtām, tik dažādos paņēmienos, lai būtu gan interesanti profesionālim, gan arī tādam apmeklētājam, kurš ir jāieinteresē par augiem. Un caur šīm sajūtām mēs varam dot šo interesi, modināt interesi par augiem, kas ne vienmēr ir vienkārši.
Ienākot pirmajām grupām, pirmajām ģimenēm šī gada 1. februārī, ļoti interesanti bija vērot apmeklētājus, jo apmeklētāji bija tādi piesardzīgi – vai mēs šeit drīkstam kaut ko aiztikt? Jā, noteikti, obligāti! Aiztiekam, pētām, jo caur šo izpēti mēs iepazīstam augu valstību,” aicina Līdaka.
“Viennozīmīgi šis nav muzejs. Šis ir vides izglītības centrs, unikāls ar to, ka šeit ir simts stāsti par augiem,” piebilst viņa. “Es uzdrošinos teikt, ka šis ir unikāls un lielākais vides izglītības centrs Baltijā tieši par augu pasauli.”
“Botania” ir inovatīva un videi draudzīga būve. Divos ekspozīcijas stāvos apmeklētājus sagaida vairāk nekā 100 stāsti par augiem.
Komandas darbs un vērtības
“Cilvēki ir vērtība, pilnīgi noteikti. Vēl par vērtībām runājot, mēs esam sev izvirzījuši virsvērtību un tā ir labestība. Labestība pret kolēģiem, labestība pret sadarbības partneriem, labestība pret mūsu apmeklētājiem. Tieši šī virsvērtība ir ļoti daudz ko devusi un mums ir palaimējies gan ar mūsu darbiniekiem, zinošiem, aizrautīgiem, pilniem ar entuziasmu, tādi, kuri neskaita darba sekundes un minūtes, ir gatavi savas idejas vārdā veltīt liekas darba stundas.
Mums ir palaimējies ar sadarbības partneriem, kuri ir sapratuši, kuri ir uztvēruši darbinieku vēstījumu, kā mēs vēlamies šo ekspozīciju redzēt, ko mēs vēlamies šeit ielikt. Sadarbības partneri, mēs atļautos teikt, tie ir vairāk nekā simts. Dažnedažādi. Cilvēki no dažnedažādām iestādēm ir palīdzējuši šim centram tapt un ļoti atsaucīgi iedziļinoties mūsu vēlmēs. Tāpēc rezultāts, es domāju, ir ļoti labs,” stāsta Līdaka.
Runājot par “Botania” darbiniekiem Laura Līdaka norāda, ka “darbinieki uzaug šajā iestādē”: “Gribētos pieminēt ilggadējus darbiniekus, kuriem uzkrājas “datu bāze” savā “datorā”, savā galvā, kuriem idejas rodas kā zirneklīšiem tīmeklis. Pateicoties šim entuziasmam un aizrautībai, es domāju, ka šie darbinieki ir nenovērtējami.
Un nāk klāt jaunā paaudze, kas ir tik pat nenovērtējama. Sadarbībā jaunajai paaudzei ar vecāko paaudzi rodas ļoti labas idejas, jo mums jau ir jāatbilst dažādām mērķauditorijām – gan bērniem, kuriem patīk digitālie ekrāni, gan vecākas paaudzes apmeklētājiem, kuri grib palasīt kaut ko vairāk, un nāk ārā ar izbrīna pilnām acīm: “Mēs taču nezinājām, ka bambuss nav koks!” Tādu stāstu mums ir daudz sakrājies.”
Sadarbība ar akadēmisko vidi
“Vienu piemēru mēs ļoti gribētu pieminēt. Tas ir stends “Saknes krāso”, kur bija lieliska sadarbība ar Latvijas Universitāti, ar Latvijas vēstures institūta pētnieci Aneti Karlsoni, kuras vadībā un uzraudzībā tas tapa.
Stends “Saknes krāso” ir tapis gada garumā – no sakņu izrakšanas, žāvēšanas, sagatavošanas krāsošanai. Nākamajā etapā ir veidoti audumi un tad ir sākusies svarīgākā daļa – krāsošana. Un krāsās parādās šī sakņu burvība. Kādus toņus mēs vien nevaram iegūt no augiem. Šis stends ļoti patīk apmeklētājiem,” stāsta Līdaka.
Sadarbība ir veidojusies arī ar Latvijas Universitātes Botānisko dārzu, ar Jaunsudrabiņa muzeju, kur no priežu saknēm ir sapītas brīnišķīgas vācelītes. “Sadarbības partnerus varētu skaitīt un skaitīt. Tā ir viena no lielākajām vērtībām šeit.”
“Botania” ļauj pieredzēt augu stāstus ar visām maņām. Apmeklētāji var līdzdarboties, piedzīvot emocijas, gūt jaunu pieredzi, izmantojot digitālās spēles, virtuālās un paplašinātās realitātes pieredzes. Tā visa galvenais mērķis ir modināt bērnos zinātkāri un interesi par augiem, dabas vērtībām un to saglabāšanu.
Kāda ir “Botania” veiksmes formula?
“Zini, man gribētos teikt, ka mūsu veiksmes formula varētu būt mīlestība pret cilvēkiem. Mēs mīlam cilvēkus, mēs mīlam mūsu apmeklētājus, cienām viņus, cienām viņu vajadzības un mēs gribam, lai viņiem ir forši! Mums ir svarīgi, lai šis nekad netaptu par muzeju, kur sēž dusmīga tantīte, ada zeķi un saka – šito neaiciet un šito neaiztiec! Mēs gribam, lai visi šeit var darboties, lai šeit var klausīties pasakas, lai šeit var skatīties bildes, lai šeit var aiztikt, taustīt, ostīt, kas ir diezgan svarīgi – šeit ir arī smaržas,” stāsta Dace Miezīte, Nacionālā botāniskā dārza izglītības speciāliste.
“Jā, tas ir diezgan izaicinoši mums, jo mazās rociņas māk ielīst tur, kur mēs pat varbūt nebūtu iedomājušies, ka viņas ielīdīs. Un jā, daudz kas tiek sabojāts, bet nekad tāpēc mēs neaizliegsim darīt, jo šeit ir jādara. Mēs labosim un taisīsim no jauna, bet šeit vienmēr varēs darīt un darboties,” skaidro viņa.
“Botania” ārpus izglītības centra
“Mēs ļoti vēlamies, lai tas, ko cilvēki ierauga šeit, tas nepaliek tikai šeit. Mēs aicinām tālāk skatīties ārā, dārzā, oranžērijā, un ne tikai mūsu botāniskā dārza teritorijā, bet doties arī uz citām vietām Latvijā, kas stāsta par šo pašu tēmu,” stāsta Miezīte.
Turklāt “Botania” seko līdzi digitālajam laikam – ir izveidota aplikācija, ar kuru izglītības centrs aicina iet pastaigās un iepazīt daudzveidīgo augu pasauli jebkur.
Raidījumu cikls tiek finansēts no Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam pasākuma “Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai” un Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas “Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā”.
#EUinmyregion #EUFunds #InvestEU #ESfondi