Foto: Fotolia

Salā cietušās vīnogas vēl var atdzimt. Profesionāļa padomi kopšanā un mēslošanā 0

“Tagad var redzēt, cik ļoti lielajā salā cietušas nepiesegtās vīnogas. Tomēr vēl nevajag raut ārā, bet nogaidīt, jo tās pamazām sāk atdzīvoties un dzīt jaunus dzinumus. Vēlākajām šķirnēm un vecākiem augiem pat var cerēt uz ražu,” mierina vīnogu audzētāja Jana Drēviņa no Siguldas pagasta.

Reklāma
Reklāma

Gaida atdzimšanu

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Visas vīnogas, protams, tādā salā lielā vīnogu dārzā nosargāt nevar. Plaukšana un augu attīstība tiks aizkavēta. Pat ja raža veidosies no snaudošajiem pumpuriem, tā var nepagūt ienākties. Veciem augiem var ļaut briedēt ražu, ja tāda būs, bet jaunajiem – dažus gadus vecajiem – augiem, kas cietuši salā, vīnogu ķekars var prasīt pārāk daudz spēka. Labāk to nogriezt un ļaut augam saņemties nākamajam gadam.

Dod stimulu

Vīnogu audzētāja pēc lielā sala, tiklīdz pamanījusi, ka cietušajiem augiem nosalušo pumpuru vietā parādās jauni zaļumiņi, tos nomiglojusi ar šķidro līdzekli Biohumuss. To viņa izmanto arī kā mēslojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī patlaban jaunos dzinumus vēlams pabarot ar slāpekli saturošu mēslojumu (smidzinot pa lapām, uz saknēm). Lai mēslojums labāk iesūktos un tiktu tieši pie saknēm, ap augu izdur vairākus caurumus.

Jau ir paaugušās nātres, no kurām var pagatavot spēcinošo nezāļu vircu, kas vīnogām patīk. Līdz Jāņiem vajadzētu pagūt sabarot vīnogas vairākas reizes. Pēc tam gan slāpekli bagātīgi saturošie mēslojumi nav vēlami.

Steigties nevajag

Apsalušos dzinumus atstāj – gan tie sakaltīs, un augs pats atbrīvosies no liekā. Nogriežot tagad, radīsies rēta, kas var sulot, un augam būs nevajadzīgs stress.

Vislabāk pasargātas tās vīnogas, kas vēl nebija atsegtas, bet snauda zem rupjas smilts pieseguma, ar kuru šajā dārzā apber vīnogulājus ik rudeni. Audzētāja atgādina – nevajag steigties vīnogām noņemt piesegumu. Protams, ja tās ir skujas, kuras siltumā sāk birt, vai sintētisks agrotīkls, kas sutina, tad gan pakojumu noņem.

• Segumu vīnogām noņem, kad sola salnu perioda beigas.

Stāda siltumā

Raža būs tām vīnogām, kas stādītas plēves seguma siltumnīcās. Tie pumpuri, kas ir galotnē un plaukst pirmie, skārās pie plēves un ir apsaluši. Toties zemākie pumpuri plaukst vēlāk, un tiem nav sala bojājumu pazīmju.

Laika apstākļi var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus visu gadu, bet vīnogas ir jutīgas. Tāpēc drošības labad vīnogu audzētāja iesaka izvēlēties dažādas šķirnes un stādīt tās vairākās dārza vietās. Turklāt kādu vīnogu vērts iestādīt arī siltumnīcā. Tā būs garantēta raža arī tad, ja vasara būs nelabvēlīga, sāksies slimības vai ogas dārzā vienkārši lēni ienāksies.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.