Kā sadziedēt sala brūces augļu kokiem? 0
“Mazdārziņā ne tik sen iestādīju ābeles un plūmes. Šogad visiem augļu kokiem ir saplaisājusi miza. Kāds varētu būt iemesls, un ko lai dara, lai šo parādību novērstu?” VALDIS BERNATS VALMIERĀ
– Tie ir saules un sala bojājumi, kas izveidojušies martā krasu gaisa temperatūras svārstību dēļ, – skaidro kokaudzētavas “Bētras” saimnieks Uldis Gross.
Saules apdegumus un bojājumus samazina stumbru un lielāko skeletzaru pamatņu balsināšana. Ja to neizdara laikus, rudenī (novembrī) vai februāra sākumā, vēlāk kaļķot nav jēgas. Lai aizsargātu augļu koku stumbrus, tos var arī ievīstīt vairākās agrotīkla kārtās. Tāpat skeletzaru pamatnes un stumbru var apsiet ar skujotiem zariem vai citiem elpojošiem materiāliem.
Ja mizas plaisas un brūces netiek apkoptas, tās paplašinās tik tālu, ka līdz vasarai miza atlobās, bieži atsedzot koksni. Bojātās vietas (pat mikroplaisiņas) ir labvēlīga vide, kur iemitināties slimību ierosinātājiem. Parasti visvairāk cieš ķirši un plūmes, ja iepriekšējā gadā kauleņkokiem bijusi lielāka raža vai tos novājinājušas laputis. Augļu koki inficējas ar piepēm, vēzi, sudraba lapu slimību, kauleņkoki sveķo un nīkuļo.
Atlobījusies miza nekavējoties jāpiesaitē atpakaļ pie stumbra un biezā kārtā jāapziež ar brūču ziedi.