Foto: Zane Bitere/LETA

Sākusies ērču sezona – paraugus var nodot bezkontakta punktos visā Latvijā 17

Gaisa temperatūrai pakāpeniski paaugstinoties, sākas arī ērču aktivitātes sezona, un pieaug risks, ka parkā vai mežā varētu piesūkties inficēta ērce. Lai pārbaudītu, vai ērce nav potenciāli smagas slimības pārnēsātāja, to iespējams nodot kādā no “E.Gulbja laboratorijas” izveidotajiem bezkontakta paraugu savākšanas punktiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Lai gan līdz lapu plaukšanai vēl tālu, jau šobrīd sociālajos tīklos cilvēki ziņo par ērču piesūkšanos gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, kas nozīmē, ka ērču aktivitātes sezona ir sākusies, līdz ar to paaugstinās risks, ka piesūksies inficēta ērce. Ērces parasti ir aktīvas no marta līdz novembrim, kad gaisa temperatūra pārsniedz 6˚C. Pirmie ērču encefalīta gadījumi pārsvarā tiek reģistrēti divas līdz četras nedēļas pēc aktivitātes sezonas sākuma.

Bezkontakta analīžu punkti – visā Latvijā

CITI ŠOBRĪD LASA

2022. gada ērču aktivitātes sezonā saņemti un izmeklēti vairāk nekā 1600 ērču paraugi, no tiem trīs paraugos kostatēta ērču encefalīta vīrusa RNS klātbūtne, bet gandrīz 20% paraugu atrasta Borrelia burgdorferi (Laimas slimības ierosinātājs) DNS, pastāstīja”E.Gulbja laboratorijā”.

Bezkontakta ceļā paraugi nodoti visos 22 šādu analīžu pieņemšanas punktos, kas nozīmē, ka pakalpojums pieejams un to izmanto visā Latvijas teritorijā. Šādi analīžu nodošanas punkti tika radīti Covid-19 pandēmijas ietekmē, bet tie ir noderīgi un ērti lietojami arī citu analīžu materiāla savākšanai. Automatizēti nododamo analīžu klāsts kļūst arvien plašāks: var pārbaudei iesniegt ne tikai ērces, bet arī urīnu, fēces, sēnīšu paraugus.

Pasaulē ir daudz dažādu ērču sugu, bet Latvijā galvenokārt sastopamās ir dzeltenās ērces (Ixodes ricinus), kuras ir pazīstamas kā bīstamas slimību pārnēsātājas, tostarp Laimas slimības un Centrālās un Austrumeiropas encefalīta (CAE) izraisītājas.

Šīs slimības var būt nopietnas, tāpēc ir svarīgi rūpīgi novērot un novērst ērču kodumu iedarbību, kā arī savlaicīgi vakcinēties.
Ērču aktivitātes periods Latvijā ir no pavasara līdz rudenim, kad tiek novērots vislielākais ērču piesūkšanās gadījumu skaits. Visbiežāk ērces sastopamas mežos, parkos, dārzos, zālājos un zemnieku saimniecībās, taču tās var būt arī citviet, piemēram, uz mājdzīvniekiem vai pat cilvēku ķermeņa.

Pret ērču encefalītu – profilakse un vakcinācija

Lai pasargātos no ērcēm un novērstu to kodumu kaitīgo iedarbību, svarīgi lietot repelentus, valkāt ķermeni nosedzošas drēbes un izvairīties no ērcēm piesārņotām vietām. Aizdomu gadījumā par inficēšanos ar kādu no ērču pārnēsātajām slimībām nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību, lai novērstu slimības attīstību.

Saslimšanu ar ērču encefalītu var novērst, pirms ērču aktivitātes sezonas veicot vakcināciju. Vakcīna pieejama pie ārstiem un veselības aprūpes iestādēs.

Saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas rekomendācijām, vakcīnu pret ērču encefalītu noteikti vajadzētu saņemt cilvēkiem, kas strādā dabā, kā arī tiem, kas ir pakļauti lielam infekcijas riskam. Vakcinēties ieteicams arī visiem, kas vēlas sevi pasargāt no šīs slimības, it īpaši, ja viņi bieži uzturas dabā.

Vakcinēties pret ērču encefalītu ir ļoti svarīgi, jo šī slimība var izraisīt smagas komplikācijas un pat nāvi. Tomēr, tāpat kā izvēloties jebkuru citu vakcīnu, pirms vakcinēšanās vajadzētu konsultēties ar savu ārstu, lai noteiktu vakcinācijas piemērotību.
Laimas slimībai svarīga agrīna diagnostika.

Reklāma
Reklāma

Savukārt pret Laimas slimību vakcīna vēl nav pieejama. Tā ir bakteriāla slimība, ko izraisa Borrelia burgdorferi baktērijas, kas tiek pārnestas uz cilvēkiem ar inficētām ērcēm. Tomēr dažas valstis jau ir uzsākušas pētījumus par vakcīnām pret Laimas slimību un izteikušas cerību, ka tās tiks radītas tuvākajā nākotnē.

Tā kā vakcīna pret Laimas slimību vēl nav pieejama, ir svarīgi, lai cilvēki uzmanīgi novērotu savu ādu pēc pastaigām dabā, un, ja piesūkusies ērce, to iespējami ātrāk noņemtu un to laboratoriski pārbaudītu, kā arī apmeklētu ārstu, ja parādās kādi simptomi.

Ārsti parasti izraksta antibiotikas, lai ārstētu Laimas slimību – jo agrīnākā stadijā tā tiek atklāta, jo veiksmīgāk ārstējama.
Laimas slimības simptomi var parādīties dažādos posmos un var ietvert dažādas ķermeņa daļas. Simptomi var attīstīties nedēļas vai mēnešus pēc inficēšanās ar Borrelia burgdorferi baktērijām, un to smagums var atšķirties no viegliem līdz smagiem.

Simptomi var būt dažādi, tostarp ādas izsitumi, apsārtums; sāpes vēderā, vemšana un caureja; muskuļu un locītavu sāpes. Laimas slimības vēlākos posmos infekcija var ietekmēt smadzenes un nervu sistēmu. Simptomi var ietvert sliktu koordināciju, galvassāpes, izmaiņas redzes asumā, kā arī garīgās un emocionālās problēmas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.