Sācies eksperiments, mākslīgi “brucinot” Zolitūdes “Maximu” 0
Valsts policijas eksperimenta galvenais mērķis ir iegūt zinātniskus datus, kurus izmantos eksperti galīgajā ekspertīzes slēdzienā, šodien žurnālistiem atzina Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks pulkvežleitnants Andrejs Grišins.
Kā atzina Grišins, pašlaik viss notiek pēc iepriekš izstrādāta scenārija. Eksperimentā noslēgusies pasīvās diagnostikas stadija, un sāksies aktīvās daļas pirmais posms. Tas izpaudīsies, kopnes nolaižot dažus centimetrus zemāk un ekspertiem turpinot testēt, kā uzvedīsies kopnes. Policijas darbinieks paredz, ka šī eksperimenta fāze varētu ilgt divas līdz trīs stundas.
Pēc kopņu nolaišanas zemāk ar ūdeni tiks piepildīts baseins, kas kā konstrukcija atrodas uz sabrukušās ēkas jumta. Policija prezumē, ka ūdens masa radīs labvēlīgus apstākļus konstrukciju sabrukšanai. Cik ilgu laiku prasīs konstrukcijas sabrukšana, Grišins nevarēja noteikt, norādot, ka steiga šajā eksperimentā nav policijas sabiedrotais, jo galvenais ir rezultāts.
Grišins rēķinās, ka var notikt neparedzamais, un pagaidām policija ir gatava, ka kopnes momentāni nepārlūzīs. Tāpat patlaban ekspertīzē tiek uzdoti jautājumi, vai slodzes ir aprēķinātas korekti, bet uz šo jautājumu atbildes vēl nav.
Ekspertīzes slēdziens būs, visticamāk, rudens otrajā pusē. Ekspertīzē tiks izmantoti dati no šodienas eksperimenta un dati no eksperimenta, kas būs saistīts ar būvkonstrukciju kontrolētu dedzināšanu un uguns nodzēšanu. Dedzināšana nepieciešama, lai pārliecinātos, vai pirms vairākiem gadiem būvniecības procesā notikušais ugunsgrēks ir radījis paliekošas sekas būvkonstrukcijā un, turpinot būvniecību, bija pienācīgi padomāts par bojājumu novēršanu.
“Nenoliedzami, tas varēja būt viens no sekmējošiem faktoriem, kas izraisīja traģēdiju. Tāpat speciālisti pētīs betona izmaiņas, kādas tam ir pēc uguns un ūdens ietekmes, un kā metāls mainījis savu ietekmi,” norādīja policijas pārstāvis un piebilda, ka ekspertīzē kopumā nozīmēts plašs jautājumu spektrs – sākot ar konstruēšanas detaļām un beidzot ar skrūvēm un šuvēm.
Šodienas eksperimenta mērķis ir iegūt zinātniskos datus, kurus pēc tam eksperti izmantos, sagatavojot galīgo ekspertīzes slēdzienu. “Tātad ekspertīze arī atbildēs jautājumu, vai projektēšana bija korekta, aprēķini bija korekti, vai dabā radītais būvobjekts ir tāds, kā projektētājs arī plānoja,” uzsvēra Grišins.
Traģēdija parādīja to, ka ir bijušas problēmas projektēšanā vai būvniecības procesā. “Šīs divas kopnes, kas tiks pārlauztas, ir analoģiskas tām, kuras pārlūza traģēdijas dienā,” piebilda Grišins.
Portālā “pietiek.com” šonedēļ parādījās informācija, ka būvfirmas “Re&Re” darbinieks īsi pēc Zolitūdes traģēdijas notikuma vietā gabalos sagriezis kādu īpaši aizdomīgu sabrukušās ēkas konstrukcijas daļu. Uz norādi, ka sabiedrībā nereti izskan spekulācijas par pierādījumu slēpšanu, Grišins atbildēja, ka policija izmeklēšanā ir diezgan atklāta un sniedzot sabiedrībai visu informāciju, kas nekaitē izmeklēšanai.
“Tas ir cilvēku vērtējums, kā viņi izvērtē mūsu pasniegto informāciju. Loģiski, ka nianses izmeklēšanas interesēs par iegūtiem pierādījumiem, tehniskajiem datiem mums nav tiesības paust, jo tas nākotnē varētu kaitēt iztiesāšanas procesā. Ja mēs runājam par bažām, ka ir pazuduši kaut kādi lietiskie pierādījumi, tad vēlētos apliecināt, ka bija kopne, kuru procesa virzītājs, piesaistot būvniekus “Re&Re”, trešajā traģēdijas dienā sazāģēja. Mazākās daļas no kopnes ir aizvestas policijas pavadībā un šobrīd atrodas apsargātā angārā Nodrošinājuma valsts aģentūrā. Palikusī daļa no kopnes atrodas šeit (sagruvušajā lielveikalā). Nav nekāda pamata bažām, ka lietiskie pierādījumi pazuduši,” uzsvēra Grišins.
Šodienas eksperimentu veic Rīgas Tehniskās universitātes speciālisti. Eksperiments piesaistījis vien nedaudzu žurnālistu uzmanību. Iedzīvotāji par speciālistu rosīšanos interesi neizrādīja.
Ņemot vērā, ka šobrīd nav zināma precīza kopņu nestspēja, ir grūti prognozēt, kad eksperiments noslēgsies, taču jāņem vērā, ka tas var ieilgt pat līdz trešdienai.
Pagājušā gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.
Saistībā ar Zolitūdes traģēdiju policija atklājusi viltotus ar būvniecību saistītus dokumentus un vainīgais sodu jau saņēmis.
Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis un ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers jau iepriekš paziņoja, ka pamatlietā aizdomās turētie varētu būt zināmi rudenī.