Sākta programmas “Rossija RTR” ierobežošana 3
Konstatējot naida kurināšanu TV programmas “Rossija RTR”, kas reģistrēta Zviedrijā, raidījumā “60 minūtes”, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) sākusi programmas ierobežošanas procedūru, solot iespējamu retranslācijas aizliegumu atkārtota pārkāpuma gadījumā.
Kā aģentūru LETA informēja NEPLP, veicot diskusiju 2020.gada 10.jūlijā pārraidītā raidījuma “60 minūtes” monitoringu, konstatēts, ka gan diskusijas dalībnieku, gan arī raidījuma vadītājas Olgas Skabejevas lietotie apzīmējumi, iespējams, vērtējami kā naida runa, diskusijas laikā Ukrainu nosaucot par teroristisku valsti un tās bijušo prezidentu Petro Porošenko – par teroristu.
Ukrainas pārstāvis norādīja, ka Krievija gaidot Ukrainas šķelšanos, lai varētu to apkarot. Diskusijas gaitā raidījuma vadītāja piedāvāja Krievijai ieiet Ukrainā, nomierinot abas konfliktā iesaistītās puses.
Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums (EPLL) nosaka, ka elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmās un raidījumos nedrīkst ietvert mudinājumu uz vardarbību vai naida kurināšanu.
Šajā gadījumā NEPLP konstatējusi iespējamu pārkāpumu naida kurināšanā pret Ukrainas valsti un tautu. Saskaņā ar Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvā noteikto NEPLP nodrošina uztveršanas brīvību un Latvijas teritorijā neierobežo elektroniskā plašsaziņas līdzekļa retranslāciju no citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, izņemot gadījumus, kad programmā ir būtiski pārkāpts EPLL.
Konstatējot programmā pārkāpumu, NEPLP par to jāinformē mediju pakalpojumu sniedzējs, dalībvalsts, kuras jurisdikcijā ir pakalpojumu sniedzējs un Eiropas Komisija.
Gadījumā, ja NEPLP programmā gada laikā konstatēs vismaz vēl vienu pārkāpumu, tā būs tiesīga pieņemt lēmumu un uz laiku ierobežot programmas izplatīšanu Latvijas teritorijā.
NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš pauda pārliecību, ka šajā gadījumā ir kurināts naids un pārkāpts likums, uzsverot, ka naidu kurinošos apgalvojumus izsaka ne tikai raidījuma viesi, bet arī tā vadītāja Skabejeva, kas nozīmē, ka pārkāpums izdarīts apzināti.
“Tāpēc esam sākuši “Rossija RTR” ierobežošanas procedūru un, ja tuvākā gada laikā konstatēsim vēl vienu likuma pārkāpumu, programmas retranslācija Latvijā var tikt ierobežota.
Šāda veida darbības nav pieņemamas Latvijas teritorijā un šis ir skaidrs signāls gan “Rossija RTR”, gan citām programmām, kuras varētu vēlēties pārkāpt likumu,” norādīja Āboliņš.