“Sāksim jau šovakar!” Kariņš aicina ierobežojumus ievērot momentāli 22
Lai arī ārkārtējā situācija valstī tiks izsludināta pirmdien, 9.novembrī, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) aicina iedzīvotājus ārkārtējā situācijā noteiktos ierobežojumus ievērot jau šovakar.
Premjers piektdien preses konferencē norādīja, ka patlaban valsts ir “izšķirīgā brīdī”, jo Covid-19 pandēmija turpina izplatīties, katru dienu pieaug saslimstība ar jauno koronavīrusu, slimnīcas tiek aizvien vairāk noslogotas, tāpat pieaug cilvēku mirstība.
“Valdībai ir no svara katra cilvēka dzīvība un veselība, tāpēc, uzklausot veselības speciālistus, valdība guva skaidru ziņu – ja nerīkojamies izlēmīgi un tūlīt, mums draud tas, ka zaudēsim iespēju kontrolēt pandēmijas uzliesmojumu, kā tas ir noticis ne vienā vien Eiropas Savienības valstī,” klāstīja premjers.
To visu ņemot vērā, valdība piektdien lēma no pirmdienas, 9.novembra, valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, lai panāktu saslimstības ar Covid-19 samazināšanos. Kariņš norādīja, ka ārkārtējās situācijas laikā tiks ieviesta virkne ierobežojumu, piemēram, pulcēties būs ļauts mazākam cilvēku skaitam, tiks apturēti izklaides pasākumi, tiks ierobežota sabiedriskās ēdināšanas darbība.
“Ierobežojumi formāli stāsies spēkā no pirmdienas, bet aicinu tos ievērot jau šovakar – nekur neiet, nesatikties ar draugiem, nepulcēties, jo tas ir tas, ko grib vīruss. Turpinām ievērot drošības pasākumus – divu metru distance, roku mazgāšana un sejas masku valkāšana publiskās vietās,” uzsvēra Kariņš.
Arī kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) mudināja iedzīvotājus pret gaidāmo nedēļas nogali neattiekties kā pret pēdējo brīdi pirms ārkārtējās situācijas, uzsverot, ka valsts jau tagad faktiski ir Covid-19 izraisītā ārkārtējā situācijā.
Jau ziņots, ka Covid-19 ierobežošanai no pirmdienas, 9.novembra, līdz 6.decembrim Latvijā izsludinās ārkārtējo situāciju, šādu lēmumu piektdien pieņēma valdība.
Ārkārtējās situācijas laikā būs atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi klātienē. Minētais aizliegums neattieksies uz ārtelpās organizētām sapulcēm, gājieniem un piketiem.
Ārkārtējās situācijas laikā privātos pasākumos būs atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem vienlaikus un ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām, izņemot bēres. Bērēs būs atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem vienlaikus.
Kultūrvietās, izstāžu norises vietās, sporta, reliģiskās darbības veikšanas vietās darbu varēs sākt ne agrāk kā plkst.6 un beigt ne vēlāk kā plkst.20, izņemot sporta centrus, kas darbību varēs beigt ne vēlāk kā plkst.22.
Tiks arī aizliegti un atcelti visi sporta pasākumi, piemēram, sacensības, paraugdemonstrējumi, priekšnesumi, izņemot starptautisko olimpisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās sporta sacensības pieaugušo izlašu sportistiem, ja tās norisinās bez skatītājiem. Ierobežojums arī neattieksies uz komandu sporta spēļu starptautiskās un augstāko līgu sporta sacensībām, kurās piedalās tikai pilngadīgi profesionāli sportisti.
Ārkārtējo situāciju izsludina Ministru kabinets uz noteiktu laiku, bet ne ilgāku par trim mēnešiem. Ārkārtējo situāciju valdība var atcelt pirms noteiktā laika, ja valsts apdraudējums ir novērsts vai pārvarēts. Atkarībā no apdraudējuma veida un intensitātes valdība ārkārtējo situāciju var izsludināt visā valstī, valsts daļā, administratīvās teritorijas daļā.
Par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu likums paredz piemērot naudas sodu fiziskajai personai no desmit līdz 2000 eiro, bet bet juridiskajai personai – no 140 līdz 5000 eiro.
Saskaņā ar likumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu lemj Ministru kabinets. Savukārt Saeimas Prezidijam šāds lēmums nekavējoties jāiekļauj Saeimas sēdes darba kārtībā un par to ir jābalso parlamentāriešiem.