“Sāksim arī operēt sevi paši?” Lolita Neimane par veselīga uztura muļķībām un patiesību 4
Diētas, nepieciešamais ūdens daudzums, nekādas našķošanās pēc sešiem vakarā un citi pamatlikumi veselīgam uzturam ikvienam no mums ir zināmi. Kam interesē, tas internetā var atrast vēl simtiem citu padomu, bet kā neapmaldīties informācijas gūzmā par veselīgu uzturu un ko vispār nozīmē šis vārdu salikums?
“Šobrīd ļoti populāri ir dažādi izaicinājumi, sevišķi interneta vidē, piemēram, izaicinājums “Kļūsti sev par uztura speciālistu”! Es tad varētu teikt “Kļūsti sev par urologu vai par zobārstu, izoperē sevi”. Cilvēkiem šķiet uztura zinātne tik vienkārša, nav nepieciešams mācīties daudzums gadus, nav nekā sarežģīta – paņem visu krāsu augļus un dārzeņus, pilngraudus un viss gatavs, bet tas nav tik vienkārši!” TV24 raidījumā “Ēdiens kā zāles” ironizē diētas ārste Lolita Neimane.
No otras puses Neimane uzsver, ka nav arī tā, ka katrs cilvēks ir tik individuāls un viņam nederētu nekādi vispārēji ieteikumi. Katram cilvēkam nav nepieciešams speciāli izveidots maltīšu plāns, piemēram, ir vispārējas vadlīnijas, pēc kurām varam savu uzturu plānot. Katrā valstī atbilstoši atrašanās vietai, vietējiem produktiem un desmitiem citu faktoru, tiek izveidoti veselīga uztura ieteikumi, kurus gan Neimane atzīst, jaunā paaudze nesaprot.
“Esmu pieradusi, ka bērniem skolā nekas par uzturu netiek mācīts, jo, kad jautāju, kas tad ir veselīgs uzturs – vienīgais, ko viņi atbild – sabalansēts! Bet sabalansēts ar ko? Ar ienākumiem, uzturvielām…ieejot veikalā, kas man ir jānopērk, lai mans uzturs būtu sabalansēts?”
Latvijā tāpat kā citur Eiropā un pasaulē ir izstrādāti veselīga uztura ieteikumi bērniem, pieaugušajiem, grūtniecēm, veģetāriešiem – ar šo informāciju iespējams iepazīties Veselības ministrijas mājaslapā, bet, ja nepieciešama dziļāka izpratne par veselīga uztura izveidošanu un kādi specifiski padomi, Neimane iesaka tomēr vērsties pie sertificēta uztura speciālista.