Uzlaboto pirmslaulību apmācību materiālu “Ilgi un laimīgi” tur noslēpumā 4
Līdz ar nākamā gada valsts budžeta apstiprināšanu, akceptēts arī viens no Demogrāfijas lietu centra ierosinājumiem – piešķirt 8000 eiro pirmslaulību kursiem. Par šo naudu nākamgad pilotprojekta ietvaros paredzēts apmācīt 50 pāru, kam tas būs bez maksas.
Tuvākajā laikā Tieslietu ministrija (TM) izveidos nolikumu iepirkumu konkursam izglītības programmas nodrošinātājiem. Pakalpojumu plānots nodrošināt Rīgā un visos četros Latvijas reģionos. Pirmās apmācības varētu sākties jau nākampavasar. “Lai cilvēkiem būtu iespēja izvēlēties, otrreiz mācības, visticamāk, tiks piedāvātas rudens/ziemas periodā,” informē TM Dzimtsarakstu departamenta direktore Saukuma-Laimere.
Lai gan programma paredzēta pāriem, kuri nolēmuši reģistrēt attiecības dzimtsarakstu nodaļā, to varēs apgūt jebkurš interesents. Apmācības būs brīvprātīgas, ilgs kopumā 24 stundas, kas sadalītas pa četrām tēmām – finanšu pratība, laulības tiesiskie aspekti, laulības psiholoģiskie un ētiskie aspekti, kā arī vecāku pienākumi un atbildība. Pasniedzējiem būs jābūt speciālistiem.
Pirmslaulību apmācību mērķis ir uzlabot laulību kvalitāti un mazināt šķirto laulību skaitu. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pēdējo piecu gadu laikā vidēji iziruši 58% noslēgto laulību. Tiesa, tendence ir lejupslīdoša – 2011. gadā uz desmit noslēgtām laulībām šķirtas tika astoņas laulības, taču pērn šī attiecība jau bija 10 pret 4.
Kursu programmu izstrādājusi Jelgavas pilsētas pašvaldības pieaugušo izglītības iestāde “Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs” (ZRKAC). 2014. gada rudenī ar programmas sākotnējo saturu tās aprobācijas ietvaros iepazinās pieci pāri. Pērn decembrī publicētais pirmslaulību kursu izziņas materiāls “Ilgi un laimīgi” gan izraisīja plašu sabiedrības kritiku. Atbildīgās ministrijas, ņemot vērā kritiku, solīja programmā rosināt veikt labojumus, un tas arī izdarīts. Pamatojoties uz nelāgo pieredzi iepriekš, labotā versija vēl netiek publiskota, taču, kā norāda TM pārstāve – programmas psiholoģiskais modulis, kas sabiedrībā raisīja vislielāko šūmēšanos, esot principā izstrādāts no jauna. Programma, kuras izstrāde izmaksāja 4598 eiro, bet labojumus ZRKAC veica par saviem līdzekļiem, tikšot publiskota līdz ar iepirkuma izsludināšanu.
S. Saukuma-Laimere gan bažījas, vai cilvēki apmeklēs pirmslaulību apmācības. “Pat pirmos piecus pārus programmas aprobācijai atrast nebija viegli. Cilvēki saka, ka tas ir vajadzīgs, taču, kad jāveltī savs laiks, tad tomēr nolemj iztikt bez šādas lietas. Mums būs ļoti jāmotivē cilvēki izmantot šo iespēju,” skaidro ministrijas pārstāve. Labklājības ministrija, kas, pamatojoties uz Ģimenes valsts politikas pamatnostādnēm, ir programmas pasūtītājs, nekādu aptauju, cik pieprasīts un apmeklēts varētu būt šāds pakalpojums, nav veikusi.
Kursu absolventi: vairāk pievērsāmies finanšu plānošanai
Gatis un Maija (vārdi mainīti) šovasar mija gredzenus, un ir viens no pāriem, kas pirms diviem gadiem izgāja pirmslaulību apmācību programmu tās aprobācijas ietvaros. Neskatoties uz publiski izskanējušo kritiku, abi šo aizvien uzskata par noderīgu pieredzi un gūtās zināšanas īsteno savā dzīvē. “Sākām vairāk domāt par savu finanšu plānošanu – ieviesām mājsaimniecības grāmatvedību, pat konsultējāmies bankā un sākām veidot uzkrājumus,” atklāj Gatis. Plānojot precības, pirmslaulību kursos abi nolēma piedalīties, jo nav reliģiozi un apmācības un laulības baznīcā nevēlējās, taču gribēja padziļināt savu izpratni par dažādiem jautājumiem. “Iespēja bija, un to nolēmām izmantot. Taču, tā kā tas ir brīvprātīgs pasākums, uzskatu, ka pastāv risks, ka daudzi pāri tieši laika taupīšanas nolūkā varētu nolemt šādus kursus tomēr neapmeklēt,” uzskata Gatis.