Sāks īstenot padomju okupācijas upuru piemiņas objektu “Vēstures taktīla” 2
Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa projekta Uzraudzības padome paralēli VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) uzsāktajai sarunu procedūrai ar Okupācijas muzeja pārbūves būvdarbu konkursa pretendentiem izlēmusi īstenot arī Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriālu “Vēstures taktīla”, aģentūru LETA informēja VNĪ.
“”Vēstures taktīla” ir simbolisks piemiņas objekts, kas glabās atmiņu par sāpīgo tautas likteņa lappusi – tūkstošiem cilvēku izvešanu uz Sibīriju un ar to saistītajām ciešanām. Vienlaikus simboliskā piemiņas vieta šo tautas pieredzi vēstīs arī nākamajām paaudzēm,” norādīja biedrības “Latvijas Politiski represēto apvienība” priekšsēdētājs Ivars Kaļķis.
Paredzēts, ka mākslinieka Kristapa Ģelža, arhitektes Ilzes Miķelsones un komponista, sonologa Voldemāra Johansona kopdarbu īstenos uzņēmums “Taktila” kopīgi ar dizaina biroju “H2E” un arhitektu biroju “Sarma un Norde”.
“Vēstures taktīla” iecerēta kā vienots arhitektonisks ansamblis kopā ar arhitekta Gunāra Birkerta projektēto Okupācijas muzeja paplašinājumu “Nākotnes nams”, kurā saglabāta latviešu arhitekta ideja – 2001.gadā Birkerta dāvinātās Okupācijas muzeja pārbūves skices. Muzeja jaunā koncepcija paredz 1970.gadā būvēto ēku papildināt ar balto piebūvi un stikla sienu, kā arī piešķirt muzejam mūsdienu funkcionalitāti.
2007.gadā Kultūras ministrijas rīkotajā starptautiskajā metu konkursā par labāko atzītā piemiņas objekta “Vēstures taktīla” ideja tiks īstenota vienlaikus ar Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvi. Līgumu par būvprojekta izstrādi un darbu īstenošanu ar konkursa uzvarētāju un idejas autoru uzņēmumu “Taktila” paredzēts noslēgt šā gada maija vidū.
Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa Latviešu strēlnieku laukumā izveides Uzraudzības padome izveidota 2017.gada nogalē. Padomes sastāvā ir Kultūras ministrijas, Finanšu ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Latvijas Okupācijas muzeja biedrības un Latvijas Okupācijas muzeja, VNĪ, kā arī arhitektu biroja SIA “5.iela” pārstāvji.
Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves projekts iekļauts VNĪ pārmaiņu programmā “100 adreses Latvijas valsts simtgadei”. Kopumā uzņēmums šobrīd īsteno 32 nozīmīgus attīstības projektus 135 miljonu eiro apmērā. VNĪ pārziņā ir vairāk nekā 500 ēku īpašumu 1,8 miljonu kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumu vairāk nekā 10 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija. VNĪ strādā 580 darbinieki.