Sākotnēji noliedzot, ka Latvijā iekļuvuši nelegālie imigranti, pēc kritikas robežsardze atzīst šīs grupas aizturēšanu 65
Sākotnēji norādot uz incidenta neesamību, pēc kritikas viļņa Valsts robežsardze tomēr paziņojusi par Latvijā nelegāli iekļuvušas bēgļu grupas aizturēšanu otrdien.
Sociālajos medijos Valsts robežsardze trešdien vakarā izplatījusi paziņojumu par to, ka tā atsauc otrdien medijiem izsūtīto informāciju, kurā, norādot uz internetā publicētā video saturu, tostarp norādīts, ka robežsardze nevar apstiprināt, ka “šodien [otrdien] vai pēdējo dienu laikā būtu aizturējusi kādas apjomīgas valsts robežu nelikumīgi šķērsojušu cilvēku grupas, kas sasaistāmas ar video redzamo”.
Iepriekš minētajā paziņojumā medijiem robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone apgalvoja, ka otrdien sociālajos medijos izplatītajā video, kurā redzams, kā vairāk nekā 20 personu grupa pārvietojas gar kāda lauku ceļa malu,
Dienas izaicinājums! Vai Tu vari pēc viena video kadra noteikt, kad un kur tika uzņemts video? Valsts robežsardze nevarēja 🙂https://t.co/pI1KrtMab2
Kāds iemesls ir šādai @VRS_gov_lv pašdiskreditācijai? Nolaidība / slinkums, stulbums, Krievijas pirksts vai kas cits? pic.twitter.com/7sJO3xELhi— Ilmārs Poikāns (@ilmarmors) October 11, 2023
Robežsardze: "Pēc video redzamajiem kadriem nevar identificēt nedz to, kad ir uzņemts video, nedz arī to sasaistīt ar kādu konkrētu vietu."
GPS ekrāns: "Nopietni?"https://t.co/sP5b1NpU2F
— ArnisR (@ArnisRG) October 11, 2023
Šāds robežsardzes paziņojums izpelnījās plašu kritikas vilni, sociālo mediju lietotājiem “palīdzot” robežsargiem noskaidrot, kur un kad filmēts video.
Iedzīvotāji uzsvēruši, ka noskaidrot konkrētu video filmēšanas vietu bijis iespējams vien pāris minūšu laikā.
Trešdien vakarā sociālajos medijos izplatītajā paziņojumā Valsts robežsardze apgalvo, ka ir veikusi padziļinātu situācijas izpēti, lai noskaidrotu notikuma apstākļus. “Pēc rūpīgas video analīzes un situācijas pārbaudes noskaidrots, ka robežsargi operatīvi reaģēja uz video redzamajām personām un Kaplavas pagastā apmēram vienu kilometru no valsts robežas aizturēja vairākas personu grupas, kopumā 29 personas, jau video uzņemšanas dienā,” norādīja robežsardzē.
Personas pastiprinātas robežapsardzības sistēmas noteiktā regulējuma ietvaros jau tajā pat dienā esot atgrieztas uz izceļošanas valsti.
Valsts robežsardze atgādina, ka tai ir ļoti svarīgs katra Latvijas iedzīvotāja, it īpaši pierobežas un pierobežas joslas iedzīvotāju, atbalsts un palīdzība, veicot valsts robežas uzraudzību šī hibrīdapdraudējuma apstākļos.
Valsts robežsardze aicina ikvienu būt modriem, gataviem palīdzēt un informēt robežsargus gadījumos, kad pierobežā vai pierobežas joslā tiek konstatētas personas vai personu grupas, kuras nav raksturīgas Latvijas iedzīvotāju etniskajai vai nacionālajai piederībai.
Iedzīvotāji tiek aicināti primāri sazināties tieši ar robežsargiem, zvanot uz diennakts informatīvo tālruni 67 075 616 un sniegt informāciju, nevis publicēt vai izplatīt informāciju par šādiem gadījumiem sociālajos medijos, internetā.
LETA jau ziņoja, ka otrdien Valsts robežsardze novērsusi 47 mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu.
Kopumā šogad no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas robežsargi atturējuši 10 931 cilvēku, bet humānu apsvērumu dēļ Latvijā ir uzņemti 390 cilvēki.
Pērn visa gada laikā kopā tika novērsti 5286 cilvēku mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, savukārt 217 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ robežas šķērsošana netika liegta.
Saistībā ar nelegālās imigrācijas spiedienu no 11.augusta līdz 2024.gada 10.februārim vairākas administratīvajās teritorijās Baltkrievijas pierobežā ir spēkā pastiprināts robežapsardzības sistēmas darbības režīms, kas nomainīja valdības 2021.gada augustā noteikto un vairākkārt pagarināto ārkārtējo situāciju.
Ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, Valsts robežsardze mobilizējusi papildu dienestā esošos robežsargus ārējās robežas apsardzības stiprināšanai. Tāpat robežsardze pieprasījusi papildu atbalstu no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts policijas.
Ņemot vērā Baltkrievijas realizēto nelegālās imigrācijas spiedienu, valdība septembra vidū nolēma apturēt Silenes robežšķērsošanas vietas darbību.