Mēslot, grābt lapas? Kā sakopt mauriņu pirms ziemas? 5
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai vajadzētu vēl dot mauriņam mēslojumu, ja pļauj? Vai sēt labāk tagad – vēlu rudenī vai pavasarī?” – jautā Astra Vaiņodē.
“Tagad pļauj mauriņu tikmēr, kamēr tas aug. Svarīgi šīs pēdējās reizes pļaut ar savācējgrozu, lai dažādas augu atliekas nepaliek mauriņā,” skaidro uzņēmuma Jaunbērzi AF ainavu tehniķe Baiba Gereiša.
Kopj grābjot
Kad zālīte nopļauta, vēlams laukumu nogrābt ar lapu grābekli, kam ir plastmasas zari. Pavasarī nokasa pamatīgāk ar lapu grābekli, kam ir stingri metāla zari. Protams, labāk līdz pavasarim sagādāt speciālu vertikulējamo agregātu.
Svarīgi izkasīt visas augu paliekas: pļautās zāles daļiņas, skujas, lapas, sūnas, kritalas. Jo plikāks mauriņš paliks uz ziemu, jo labāk ziemos un glītāks sagaidīs pavasari.
Tagad zālīti vairs nevajag mēslot. Tā ir lieka naudas izmešana, jo augi gatavojas miera periodam. Mēslot vajadzēs pavasarī, kad atsāksies veģetācija.
Sēj apdomājot
Patlaban ir ļoti labs laiks mauriņa sēšanai – sēklas zemē uzbriedīs un pavasarī startēs, tiklīdz to ļaus laika apstākļi. Atliekot šo darbu uz pavasari, sēšanas termiņi nav prognozējami. Zāle dīgs, kad temperatūra būs 10–15 grādu un pietiekami daudz mitruma. Taču pavasaros nereti iestājas sausuma periodi. Pēdējos gados pavasari ir sevišķi untumaini. Piemēram, pērn dārzu ierīkotāji pie mauriņu sēšanas varēja ķerties tikai maija otrajā pusē, un zāle dīga veselu mēnesi.
Taču, pirms sēj, jāizvērtē, kāda slodze paredzētajam laukumam jāiztur ziemā. Ja pa to visu ziemu skraidīs suņi un bērni, tad labāk šādu dubļu laukumu neierīkot. Labāk sēt pavasarī, jo tad zāle straujāk sadīgs un laukums drīzāk kļūs izmantojams. Nosargāt mauriņu no staigātājiem dažas nedēļas būs vieglāk nekā visu ziemu.