Sakopj bunkurus, ko turpmāk ikviens varēs apskatīt īpašā tūrisma maršrutā 0
Ivars Soikāns, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektā Augšdaugavas novadā, Medumos, netālu no vietējās pamatskolas noslēgumam tuvojas ēkas renovācija, kurā atradīsies Pirmā pasaules kara ekspozīcija. Sakopti arī bunkuri, kurus varēs apmeklēt topošā Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršrutā.
Augšdaugavas novada pašvaldības iestādes “TAKA” direktors Rolands Gradkovskis pastāstīja, ka pēc ēkas pieņemšanas ekspluatācijā sāksies ekspozīcijas izveide, būs aplūkojami Pirmā pasaules kara ieroči un citi artefakti. Tāpat plānots izveidot bunkura un ierakumu fragmentu.
Projekta pirmsākumi ir meklējami Medumu pamatskolā un pie vietējiem kolekcionāriem, kas ir izveidojuši nelielas privātkolekcijas. Ņemot vērā bagātīgo vēstures mantojumu, vēstures skolotāja Miropija Petkune vēstures stundas jau ilgu laiku ik pa brīdim vada nevis kabinetā, bet gan pie bunkuriem un ierakumiem, ko atstājis karš. 2015. gadā “TAKA” darbinieki izveidoja tūrisma maršrutu “Pa Pirmā pasaules kara bunkuriem”, kas ietvēra bunkuru, ierakumu, privātkolekciju apmeklēšanu un pusdienošanu karalauka virtuvē lauka apstākļos. Līdzīgu maršrutu izveidoja arī Lietuvas puses darbinieki no Zarasu tūrisma informācijas centra. 2019. gadā radās kopīga ideja projektam, kas minētās aktivitātes ļautu pasniegt citā, daudz augstākā līmenī, kā arī dotu ekonomisku pienesumu reģionam.
Tūrisma maršrutā, kurā varēs iepazīties ar Pirmā pasaules kara vēsturisko mantojumu, būs vairāki militārie objekti Latvijas un Lietuvas teritorijā, kas ir saglabājušies salīdzinoši labā stāvoklī abās robežas pusēs.
Medumu ekspozīcijas centra apmeklētājiem būs iespējams ne tikai apskatīties vēsturiskus artefaktus, bet arī iejusties karavīra lomā. Vienā no ekspozīciju zālēm tiks izveidota bunkura un blindāžas imitācija – fragments no ierakuma ar nelielu slēptuvi, karalauka atribūtiem, karavīru manekeniem.
Pirmā pasaules kara laikā no 1915. līdz 1917. gadam caur Medumiem stiepās frontes līnija – tā saucamā “Dzīvības un nāves” līnija. Medumu dienvidu daļa atradās vācu armijas pārraudzībā, bet ziemeļu daļa – krievu armijas pārraudzībā. Frontes līnijas kopējais garums bija aptuveni 250 kilometru, sākot no Ilūkstes līdz Sventes, Medumu un Demenes pagastiem Latvijā, līdz Turmantai Lietuvā un tālāk uz Baltkrieviju. Frontes līnijas abās pusēs tika būvēta sarežģīta nocietinājumu sistēma ar ierakumiem, tranšejām un bunkuriem. Tūkstošiem karavīru te cīnījās un krita sīvās kaujās, par ko liecina neskaitāmie kritušo karavīru apbedījumi.