Foto – Shutterstock

Sakņu sezona tēju dārzā: ko vākt septembrī veselībai? 1

Septembrī zāļu tējām var vākt ārstniecības augu pazemes daļas. Pavisam drīz būs gatavas arī vēlās ogas un augļi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Savvaļā auguša baldriāna sakneņus sāk rakt pēc sēklu nogatavošanās augustā, bet kultivētajiem augiem ražas sezona parasti ir oktobrī. Baldriāns nomierinoši iedarbojas uz asinsriti un centrālo nervu sistēmu. Tas ir viegls līdzeklis neirastēnijas un psihastēnijas ārstēšanai, palīdz pret bezmiegu, galvassāpēm, histērijas lēkmēm, kā arī premenopauzes un klimaktērija traucējumiem. Baldriāns paplašina sirds asinsvadus un pazemina asinsspiedienu. Noder arī krampju, zarnu koliku, reimatisku sāpju, dismenorejas (mēnešreižu neesamības), stenokardijas, hipertensijas sākumstadiju un aknu slimību gadījumā. Ārīgi baldriānu izmanto peldēm, it īpaši nemierīgu, nervozu bērnu nomierināšanai, lai viņi labāk gulētu.

Kalmes sakneņu ēteriskā eļļa un rūgtvielas kairinoši iedarbojas uz garšas receptoriem, rosinot ēstgribu, un veicina kuņģa sulas izdalīšanos. Drogai piemīt spazmolītiskas, baktericīdas, fungicīdas īpašības. Vēl kalmes lieto, lai mazinātu sāpes, novērstu gremošanas traucējumus, kas radušies sakarā ar pazeminātu skābes saturu kuņģa sulā. Tās palīdz pret gāzu uzkrāšanos un caureju, nedaudz pazemina arteriālo asinsspiedienu un iedarbojas nomierinoši, tomēr paaugstina nomāktas nervu sistēmas tonusu, veicina svīšanu. Drogu izmanto arī nieru, aknu un žults­pūšļa slimību gadījumā un pret reimatismu. Kalmes sakneņu novārījums stiprina matu saknes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Paegļa čiekurogas lieto akūta un hroniska cistīta, vēdera uzpūšanās radītu koliku, nierakmeņu, augšējo elpceļu iekaisuma gadījumā, kā arī gremošanas veicināšanai un pret reimatismu. Kulinārijā tās noder galvenokārt medījumu ēdieniem.

Pīlādža augļus, to uzlējumu, novārījumu un sulu lieto profilaktiski, lai uzlabotu ēstgribu, gremošanu, novērstu vēdera aizcietējumus, dzelti, vielmaiņas traucējumus, nieru un urīnpūšļa akmeņus, veicinātu asiņu recēšanu, apturētu asiņošanu, tie ieteicami vairogdziedzera hipofunkcijas un saaukstēšanās gadījumā. Tautas medicīnā izmanto pret mazasinību, podagru, reimatismu, hemoroīdiem, hipertensiju, žultsakmeņiem un atveseļošanās periodā pēc smagām slimībām un operācijām. Ārīgi lieto brūču un kakla skalošanai.

Vilkābeles augļi ir zināms līdzeklis kardio­sklerozes un aritmijas ārstēšanai. Tie pazemina asinsspiedienu un uzlabo asiņu cirkulāciju. Tautas medicīnā lieto arī nieru iekaisuma, nieru un urīnpūšļa akmeņu gadījumā kā diurētisku līdzekli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.