Kā izaudzēt sakņu selerijas tik lielas kā bietes? 0
“Kā izaudzēt sakņu selerijas tik lielas kā bietes?” IVETA SIGULDAS NOVADĀ
Pūres Dārzkopības pētījumu centra vadošā pētniece Līga Lepse stāsta, ka skaistas, lielas, Latvijā audzētas sakņu selerijas bieži redz lielveikalos, bet mazdārzniekiem tādas ne vienmēr izdodas, jo augi nav agri izstādīti laukā. Saknes neizaug gana lielas arī tad, ja selerijas audzē nepiemērotā augsnē, tās cieš no sausuma vai nav bagātīgi barotas.
Šķirņu sortiments mainās, tomēr dārzkopji amatieri joprojām izvēlas lielākoties sen zināmas šķirnes, jo tās ir lētākas. Ražīgākas, izturīgākas un kvalitatīvākas, protams, ir profesionāliem audzētājiem domātās šķirnes. Piemēram, ‘Brilliant’, ‘Ibis’, ‘Goliath’, ‘Balena’ lapas ir mazākas, bet saknes prāvākas, bez tukšumiem serdē. Šiem audzētājiem domātās sēklas bieži vien ir kodinātas.
Sakņu selerijām ir ļoti garš veģetācijas periods, tāpēc iepriekš jāaudzē stādi. Ļoti sīkās sēklas dīgst lēni, un dēsti jāaudzē ilgi, tāpēc jāsēj jau februāra beigās vai marta sākumā, kad ir pietiekami silts un gaišs. Kastītes piepilda ar gatavu kūdras substrātu. Sēklas augsnē neiestrādā (tās nedrīkst apbērt ar kūdru), jo selerijas labāk dīgst gaismā. Svarīgi visu laiku saglabāt augsni pietiekami mitru un neiekaltēt. Kad dīgstiem parādās pirmās īstās lapas, tos piķē kasetēs vai kastītēs 4–5 cm attālumā citu no cita. Diedzē gaišā, siltā vietā (+20…+22 °C temperatūrā), bet pēc sadīgšanas temperatūru pazemina līdz +17 °C. Stādi aug vismaz divus mēnešus, tāpēc tie vairākkārt jāmēslo. Pirmoreiz piebaro 10–15 dienas pēc piķēšanas, pēc tam ik pēc 10 dienām. Pārmaiņus izmanto komplekso mēslojumu ar kalcija nitrātu.
Laukā selerijas izstāda maija vidū, kad stādiem ir piecas īstās lapas. Darot to novēloti (jūnijā), neizdosies izaudzēt pietiekami lielas saknes. Dēstus stāda tādā pašā dziļumā, kā tie auguši (ja ir pārāk sekli vai dziļi, augs pēc kāda laika var iznīkt). Optimāls stādīšanas attālums ir 50 x 40 cm. Vislabāk selerijas audzēt pēc ķirbjaugiem vai kāpostaugiem. Nepiemēroti priekšaugi ir dilles, burkāni, pētersīļi.
Lai iegūtu labu ražu, augi jānodrošina ar barības vielām. Ja augsne nav trūdvielām bagāta, var ierakt kompostu vai kūtsmēslus. Papildus augsnē iestrādā kompleksos minerālmēslus ar mikroelementiem (5 kg/100 m2).
Augšanas laikā selerijām dod papildmēslojumu 2–3 reizes, devā ap 20 g/m2. Jālaista regulāri – gan vasarā, gan septembrī, ja laiks ir sauss un zeme kalst. Stādījumu uztur tīru no nezālēm, lai selerijas neslimotu ar lapu gaišplankumainību. Jāņem vērā, ka lapu plūkšana samazina seleriju ražu, kā arī veicina puves attīstību. Selerijas novāc pirms stiprām salnām, nepieļaujot, ka apsalst saknes.