Draudzes vadītājs Valdis Simsons tiesas sēdē Cēsīs.
Draudzes vadītājs Valdis Simsons tiesas sēdē Cēsīs.
Foto: Artis Drēziņš

Nomira 21 gadu vecā mamma un bērns piedzima nosmacis. Sākas tiesvedība par draudzi, kas izvēlējās neizglābt 7

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Vakar Vidzemes rajona tiesā Cēsīs sāka izskatīt civillietu, kas sākta pēc bijušā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera 20. marta prasības pieteikuma, kurā viņš lūdz izbeigt reliģiskās organizācijas “Pirmā Evaņģēliskā Jēzus draudze” darbību.

Uz tiesu Cēsīs bija ieradies šīs draudzes vadītājs – oficiāli draudzes gans – Valdis Simsons, kurš kopā ar Renāru Jēgermani ir arī apsūdzēts kriminālprocesā. Abus apsūdz par neatļautu ārstniecību un atstāšanu bez palīdzības.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lieta saistīta ar dramatisko notikumu, kad dzemdībās pērn maijā mira 21 gadus veca sieviete un bērns piedzima nosmacis.

Krimināllietā tiesvedība vēl turpinās, par ko “Latvijas Avīze” iepriekš jau rakstījusi.

Vakar tiesas sēdē Cēsīs klātienē piedalījās V. Simsons, no Rīgas videokonferences režīmā piedalījās prasības uzturētājs prokurors Uvis Kozlovskis, kā arī Labklājības ministrijas juriste Madara Saukāne un četri liecinieki: Uģis Jansons, Kristīne Jēgermane, Mārtiņš Grunskis, Agnese Šulca.

Jau iepriekš V. Simsons tiesai bija lūdzis sēdes noteikt kā slēgtas, jo, viņaprāt, masu informācijas līdzekļi neobjektīvi atspoguļojuši krimināllietas iztiesāšanu, kā rezultātā pret draudzi sabiedrība esot nelabvēlīgi noskaņota,

pret draudzes locekļu bērniem skolā vēršoties citi bērni, bet vienai sievietei uzbrukuši kaimiņi, par ko ir iesniegums policijai.

Tiesnese Daina Ročāne nolēma tiesas sēdi pasludināt par slēgtu, jo neesot pamata neticēt V. Simsonam. Līdz ar to es kā žurnālists sēdē nevarēju piedalīties. Kā noskaidroju, vakar tika nopratināti divi liecinieki. Nākamā tiesas sēde paredzēta novembrī.

Ē. Kalnmeiera paziņojumā bija minēts, ka Ģenerālprokuratūrā izvērtēta Valsts drošības dienesta 2020. gada 17. februāra vēstule un pārbaudes materiāli par reliģiskās organizācijas “Pirmā Evaņģēliskā Jēzus draudze” darbību, kurā saskatāmas pazīmes, kas vērtējamas kā pamats šīs reliģiskās organizācijas darbības izbeigšanai.

Nozīmīgākais pamats: krimināllietā konstatētie fakti saistībā ar sievietes un viņas jaundzimušā nāvi, kuriem reliģiskas pārliecības dēļ netika nodrošināta medicīniskā palīdzība.

Materiāli satur informāciju par dažādiem ierobežojumiem, kas tiek uzspiesti draudzes locekļiem, tostarp, aizliegums apmeklēt ārstus, stāties grūtniecības uzskaitē, strādāt un mācīties, kontaktēties ar ģimenes locekļiem, kas izslēgti no draudzes.

Draudzes locekļi dzīvo noslēgtās kopienās, ierobežojumi tiek uzspiesti pret viņu gribu, kā rezultātā personas spiestas rīkoties pretēji savām sociālajām, finansiālajām un veselības interesēm, kvalificētas medicīniskās palīdzības vietā tiek izmantotas lūgšanas, ģimenes veidotas atbilstoši norādījumiem, pārdoti īpašumi, liegta saskarsme ar ģimenes locekļiem, kas izslēgti no draudzes.

Reklāma
Reklāma

Saskaņā ar Reliģisko organizāciju likumu, reliģiskās organizācijas darbību, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, var izbeigt, ja tā ir pretrunā ar Satversmi un citiem normatīviem aktiem, kā arī, ja reliģiskā organizācija ar savu darbību (mācību) apdraud demokrātisko valsts iekārtu, sabiedrisko mieru un kārtību, kā arī citu personu veselību un tikumību.

Saskatot likumu pārkāpumus, sabiedriskā miera un personu veselības apdraudējumu, ģenerālprokurors bija iesniedzis prasības pieteikumu izbeigt minētās reliģiskās organizācijas darbību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.