Kad izslēdz elektrisko gaismu un aizdedz sveci, tās rotājumi atmirdz visā krāšņumā, ir labi saskatāms pat vismazākais hortenzijas ziediņš.
Kad izslēdz elektrisko gaismu un aizdedz sveci, tās rotājumi atmirdz visā krāšņumā, ir labi saskatāms pat vismazākais hortenzijas ziediņš.
Foto – Anda Krauze

Sākas sveču laiks. Mākslinieces padomi skaistu sveču izveidē 0

Rīdziniece Margita Jumīte darina brīnišķīgas sveces, tās rotājot ar dabas materiāliem. Karaliskās rozes blakus trauslajiem neaizmirstulīšu ziediņiem, vīgriezes apvijušas peoniju lapiņas, puķzirnīši draudzīgi kopā ar vībotnēm. Sveču māksliniece nenoniecina nevienu ziediņu un augu, katram atrod vietu uz sveces sāniem. Izmantojot dabas materiālus, viņa stāsta par skaisto mums apkārt un vairo gaismu.

Reklāma
Reklāma

Ir tikai jānoplūc

TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Sveču liešanai Margita pievērsusies pirms divpadsmit gadiem kādā novembra dienā, kad šķitis – ir kaut kas jādara, lai tumšo rudeni padarītu gaišāku. – Sāka kļūt populāri mājās liet sveces, kuras tolaik bija modē rotāt ar kanēļa standziņām, akmentiņiem un kaltētām apelsīna ripiņām, – atceras Margita. – Es ļoti mīlu Latviju, tāpēc izdomāju, ka sveču rotāšanai izmantošu nevis svešzemju garšvielas un augļus, bet to, kas izaug tepat pie mums. Šeit augušas puķes ziedlapiņā ir ietverta dievišķa informācija, kas vienubrīd mūs var uzrunāt vairāk, citkārt – mazāk, bet tas tiek darīts.

Dabas materiālus sveču rotāšanai Margita atrod pļavās, mammas dārzā, dodoties pastaigā dabā, īsāk sakot – visur. Agrā pavasarī tie ir gaiļpieši, krokusi, tulpes, narcises un kļavu ziedi, vasarā rozes, peonijas, puķzirnīši, neaizmirstulītes un vēl, un vēl, savukārt rudenī – miķelīšu un hortenziju ziedi, kā arī citas vēlās puķes. – Vasarā augus un puķes izkārtoju uz papīra un nolieku uz palodzes, lai kalst. Rudenī, kamēr nav pieslēgta apkure, ir grūtāk izkaltēt, jo jāraugās, lai rotāšanai paredzētais materiāls nesāktu pelēt. Tad izmantoju elektriskos radiatorus, kā arī augus grozu, lai tie žūtu no visām pusēm. Ja parafīnā ieliek mitru ziedu vai augu, tas pūs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziedi un augi kalstot zaudē apjomu un arī maina krāsu. Taču tā atkal uzdzirkstī, kad zied­galviņu un lapiņas pirms likšanas uz sveces sāniem iegremdē parafīnā.

Kā top

Izejmateriālus sveču liešanai (parafīnu, kokvilnas degli, pigmentus, koka irbulīšus degļa nostiprināšanai, laku Candle varnish, lai pasargātu no putekļiem, ko parafīns pievelk) var iegādāties hobijpreču veikalos, piemēram, “HobbySet”, “Candleart” un “Radošo darbu galerija”.

Parafīna granulas ber katlā un liek uz plīts riņķiem izkausēt. Margita iesaka izmantot elektrisko plītiņu, jo tai nav atklātas uguns liesmas kā gāzes plītij. Parafīns ir ugunsnedrošs, tāpēc jārīkojas ļoti uzmanīgi. – Parafīnu drošāk kausēt ūdens peldē, trauku peldinot katlā ar karstu ūdeni, – iesaka Margita.

Ja vēlas, pievieno pigmentu, kas paredzēts parafīna tonēšanai. Tad sagatavo trauku, kurā liet izkausēto parafīnu. Tā var būt ugunsizturīga stikla krūze, jogurta trauciņš, papīra glāzīte vai kas cits. Izkausēto parafīnu ielej izvēlētajā traukā un ļauj mazliet sacietēt, tad lej atpakaļ katlā, bet plānajā parafīna slānītī, kas izveidojies uz trauka sieniņas, iespiež pirmos dekorus – ziediņus un augus. Pēc tam uzkarsēto parafīnu atkal lej sveces veidnē gandrīz līdz trauka maliņai. Ievieto degli. Lai tas atrastos sveces vidū, kokvilnas aukliņā iesien mazu akmentiņu atsvaram, bet degļa otru galu aptin ap koka irbulīti, ko pārliek trauka malām.

Pirms sveču liešanas svarīgi izvēlēties pareiza lieluma degli, jo tam jāpiemīt spēkam ar lielu, bet ne pārāk stipru liesmiņu izkausēt laukumu ap sevi. Ja deglis pārāk liels, svece vairāk pil un ātrāk izdeg.

Reklāma
Reklāma

Līdzko parafīns traukā sastindzis, turpina rotāt sveci. To izņem no trauka un, turot pie augšgala un apakšgala, paritina karstajā parafīnā, lai kaltētie ziedi un augi labāk pieliptu. Ar pirkstiem piespiež, lai rotājums stingrāk turētos.

Kad kompozīcija pabeigta, lieko parafīnu no augšmalas, apakšmalas un sāniem noņem ar speciālu metāla rīku, ko izmanto keramiķi. Tiklīdz svece atdzisusi, to noklāj ar speciālu laku, lai pasargātu no putekļiem.

UZZIŅA

• Lētākais materiāls, no kā lej sveces, ir parafīns. To iegūst no naftas. Augstākās kvalitātes jeb medicīniskais parafīns ir rūpīgi attīrīts, tādēļ, dedzinot sveci telpā neilgu laiku, tā cilvēkam nekaitē.

• Sveču darināšanai izmanto arī dabīgo vasku: sojas, rapšu, rīsu un palmu. Tas ir trauslāks materiāls nekā parafīns, tāpēc sveces no tā grūtāk darināt.

• Dabas materiālus sveču rotāšanai parasti vāc pavasarī un vasarā, bet var arī rudenī. Tos rūpīgi izkaltē starp papīra lapām un uzglabā tā, lai nepiekļūtu mitrums un arī dažādi insekti, tātad slēgtā traukā – kartona kastēs vai burkās ar aizskrūvējamu vāku.

• Ja nav izkaltētu augu sveču rotāšanai, var izmantot aptiekās un veikalos nopērkamās ārstnieciskās tējas, arī garšvielas.

• Jo lielāks ir sveces diametrs, jo deglim jābūt resnākam. Piemēram, apjomīgām svecēm ņem 7. vai 9. numura degli.

• Ja sveci rotā ar dabas materiāliem – kaltētiem augiem, čiekuriem, kanēļa standziņām u.c., tie jāievieto no dakts tādā attālumā, lai liesma neskartu.

• Parafīns mazā veidnē sastingst jau pēc 2–3 stundām, vidēji lielai svecei istabas temperatūrā jāļauj sacietēt 6–10 stundas, bet lielākām reizēm vajadzīga pat diennakts.

• Ja sveci nevar izņemt no veidnes, to iemērc karstā ūdenī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.