Sākas Straujumas laiks 4
Par Laimdotas Straujumas izveidotā Ministru kabineta apstiprināšanu Saeimā neviens īsti nešaubījās. Tādēļ jau pirms deputātu debatēm Saeimas sēžu zāle grima sagatavotajās ziedu buķetēs, bet valdības namā tikmēr tika izbrīvēta vieta aizejošā premjera portretam un mainītas durvju plāksnītes. Tiesa, daži parlamentārieši pamanījās pakutināt nervus jaunajai koalīcijai.
Savas valdības apstiprināšanas dienā Straujuma pārsteidza deputātus ar jūtami pamainītu stilu un frizūru. Patiesībā gan premjera amata kandidātei valdības veidošanas grafiks nav ļāvis staigāt pa stilistu saloniem – jauno frizūru izšķirošās dienas rītā viņai pirms intervijas LTV esot izveidojusi televīzijas stiliste. Taču topošās premjeres uzstāšanās gan bija mazāk pārliecinoša – Straujuma acīmredzami nervozēja, uzrunas tekstu lasīja no lapiņas, bieži vien pārsakoties. “Balsojot par šo valdības sastāvu, jūs balsojat par līdzsvarotu darbu stabilai ekonomikas attīstībai, par ilgtspējīgu, izglītotu un nacionālu valsti un par centieniem sniegt vairāk taisnīgu iespēju katram cilvēkam,” deputātiem solīja premjere. Tāpat viņa aicināja politiskās partijas savas valdības darbības laikā, kad priekšā ir divas vēlēšanas, nezaudēt pragmatismu un paturēt prātā, kāpēc demisionēja iepriekšējā valdība. “Mūs gaida daudz nopietnu darbu – darbu, kuru veikšanai no svara būs savstarpēja cieņa, nosvērtība, pašaizliedzība un patiesa sadarbība. Strādāsim visi kopā un strādāsim godam Latvijas uzplaukumam un tautas labklājībai!” viņa pabeidza savu uzrunu.
Uz uzticības balsojumu bija ieradušies visi jaunā kabineta ministri. Taču no tiem līdzšinējiem ministriem, kam jaunajā valdībā vieta nav atradusies, ieradies bija tikai bezpartijiskais tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Citi “aizgājēji” (Ilze Viņķele, Artis Pabriks, Daniels Pavļuts) Straujumas lielo brīdi ar savu klātbūtni nepagodināja. Tāpat viesu sektorā nebija manāmi ne sociālie partneri, ne ārvalstu diplomāti. Toties bija ieradusies premjera “labā roka” – Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane – un vairāku lielo pilsētu vadītāji.
Kaut arī opozīcijas rindas kļuvušas plānākas – tikai “Saskaņas centrs” un daži ārpusfrakciju deputāti –, tā jau debatēs lika noprast, ka netaisās saudzēt jauno valdību. “”Vienotība”, Reformu partija un Nacionālā apvienība vēlas mums visiem teikt: 15 gadus ilgā cīņa pret oligarhiem ir vinnēta. Savu sodu ZZS ir izcietusi! Nu mums ir spēcīga tieslietu sistēma, valstī nav korupcijas, korupcijas apkarotāji cīnās viens ar otru, un valstī vairs arī nav ko dalīt,” par koalīcijas paplašināšanu ironizēja deputāts Andrejs Elksniņš (“SC”). Elksniņa frakcijas biedrs Ivars Zariņš savukārt prognozēja, ka arī jaunā koalīcija drīz vien saķīvēsies un pagūs ar saviem ķīviņiem apnikt viens otram un visai sabiedrībai. “Ražīgi strādāt Latvijas labā valdībā bez saskaņas nav iespējams, un, ja jūs to neiemācīsieties, tad nākamo valdību mēs veidosim bez viņiem!” piedraudēja saskaņietis Zariņš.
Zariņa prognozes par saķīvēšanos piepildījās ātrāk, nekā gaidīts. Valdošajā koalīcijā ietilpstošās RP biedrs Valdis Liepiņš debašu laikā paziņoja, ka balsojumā neatbalstīs Straujumas valdību, jo viņu neapmierina ne tās veidošanas process, ne rezultāts. Liepiņš sašutis par kabineta veidošanas procesa aizklātību un to, ka politiskajā tirgū “uzmesti” vairāki spējīgi ministri – Daniels Pavļuts, Jānis Bordāns, Artis Pabriks un Ilze Viņķele.
Cits reformietis – Juris Viļums – savukārt bija sašutis par to, ka no jaunās valdības deklarācijas pazuduši vārdi par reģionālās identitātes un latgaliešu valodas stiprināšanu. Savu uzrunu deputāts atkal mēģināja teikt latgaliski, par ko saņēma sēdes vadītājas Solvitas Āboltiņas aizrādījumu. Tā nu Straujumas koalīciju atbalstīja 64 deputāti gaidīto 66 vietā. Pret bija 27 saskaņieši, atturējās neatkarīgie deputāti Inga Vanaga un Vladimirs Reskājs. Savukārt Inga Bite, Dāvis Stalts un RP dumpinieki Liepiņš ar Viļumu balsojumā vispār nepiedalījās.
Straujuma pēc balsojuma sarunā ar žurnālistiem apgalvoja, ka Liepiņa un Viļuma rīcība viņu nepārsteidz, jo jau pirms sēdes bijusi informācija, ka vairāki RP biedri ir nemierā gan ar ZZS uzaicināšanu koalīcijā, gan ekonomikas ministra nomaiņu. Tomēr viņa pārliecināta, ka turpmākai sadarbībai ar RP tas netraucēs.
To pašu apgalvoja arī RP līderis Edmunds Demiters: “Valdības veidošanas process bija emocionāli saspringts un vairākiem kolēģiem atstājis kādas mieles. Taču mēs nekad neesam bijis tas politiskais spēks, kurš atbildīgos brīžos sagādātu problēmas koalīcijai un arī uz priekšu Straujumas kundze var rēķināties ar mūsu atbalstu.” Deputāts Liepiņš jau iepriekš esot informējis frakciju, ka uzticības balsojumā neatbalstīs koalīciju, bet Viļuma rīcība gan Demiteram esot bijis pārsteigums. Frakcijas līderis pieļāva, ka lepno latgalieti aizskāris Saeimas spīkeres aizliegums viņam no tribīnes runāt latgaliski. Viļums gan apgalvoja, ka lēmums nav bijis spontāns, bet gan pieņemts laikusi un par to informēts ari frakcijas vadītājs. Lai nu kā, reformisti šo situāciju frakcijā vakar pēc sēdes esot izvērtējuši, un abiem dumpiniekiem nekādas sankcijas nedraudot.
Pēc valdības apstiprināšanas sāk iezīmēties arī jaunās premjeres tuvākās komandas sastāvs. Straujumas biroja vadītājs būs līdzšinējais Eiropas un Vidusjūras augu aizsardzības organizācijas (EPPO) ģenerāldirektors Ringolds Arnītis. Straujumas birojā strādās arī viņas ilggadējā līdzgaitniece un līdzšinējā biroja vadītāja Zemkopības ministrijā Vita Razminoviča, kā arī līdzšinējais padomnieks Artis Grinbergs, kurš sniegs padomus ekonomiskajos jautājumos. Darbu premjeres birojā turpinās līdzšinējā premjera ārlietu padomnieces Alise Balode un Solveiga Silkalna. Paliks arī Ints Dālderis, kurš dos padomus darbā ar Eiropas fondiem un kultūras jautājumos. Citu padomnieku vārdus Straujuma pagaidām neatklāj.