Sākas portfeļu dalīšana 3
Premjera amata kandidāte Laimdota Straujuma vakar topošās koalīcijas partneriem piedāvāja iespējamo ministru amatu sadalījumu pa partijām.
“Tas ir tikai piedāvājums diskusijai, un ir iespējamas dažādas maiņas,” iepazīstinot ar iespējamo ministriju sadalījumu, teica Straujuma. Portfeļu dalīšanas procesā partijas parasti ministrijas sadala trīs blokos – ekonomiskais bloks (bagātās ministrijas), resursus tērējošās (trūcīgās) ministrijas, kā arī spēka un ārlietu bloks. Straujuma centusies portfeļus sadalīt tā, lai partijām būtu līdzsvars šajos blokos – katram koalīcijas partnerim (“Vienotība”, ZZS, NA un RP) ticis pa trim ministrijām (pa vienai no katra bloka), bet neatkarīgo deputātu grupa kopā ar “Vienotību” būs atbildīga vēl arī par Satiksmes ministriju. Līdz ar to “Vienotībai” ir nedaudz vairāk portfeļu, bet Straujuma uzsvēra, ka tas ir tikai loģiski, ņemot vērā, ka šai partijai arī ir lielākā frakcija parlamentā.
Zināms pārsteigums ir Ārlietu ministrijas nonākšana ZZS pārraudzībā. “Piedāvājot Ārlietu ministriju ZZS, es nenoliedzu to lielo darbu, ko izdarījis Edgars Rinkēvičs. Vērtēju viņu kā populāru, labu un profesionālu ministru, bet politiskā loģika šobrīd ir šāda,” skaidroja Straujuma. Kompensācijai RP varētu saņemt Eiropas lietu ministra portfeli, kurš tiks izveidots uz diviem gadiem it kā saistībā ar Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības padomē. Tomēr ticamāk, ka šis amats radīts, lai nodrošinātu topošās koalīcijas stabilitāti. Vakar vakarā tika paziņots, ka iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP) nolēmis attiekties no iekšlietu ministra amata jaunajā valdībā par labu tam, lai ārlietu ministra amatu varētu ieņemt Edgars Rinkēvičs.
Bet lēmums piešķirt RP Veselības ministriju pārsteidzis pat pašus reformistus. RP priekšsēdētājs Edmunds Demiters atklāti atzina, ka veselības joma RP ir sveša. Tādēļ ļoti iespējams, ka RP vienosies ar “Vienotību” par maiņu – atdot Veselības ministriju pret Izglītības un zinātnes ministriju.
Kopumā koalīcijas partneri sarunu iesākumu vērtēja atzinīgi. NA pārstāvim Raivim Dzintaram radies iespaids, ka Straujumas kundze iesākusi darbu tā, lai šis valdības modelis varētu darboties ilgtermiņā – arī pēc rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām. Arī par nacionāļiem izteikto piedāvājumu viņš izteicās atzinīgi. Līdzšinējās valdības laikā NA vairākkārt pauduši neapmierinātību ar nesamērīgi zemo ministru skaitu pretstatā cienījamai pārstāvniecībai Saeimā (13 deputātu vietas). Tādēļ Straujumas valdībā viņiem piesolīta arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), ko ļoti iekārojis arī ZZS “zaļo” spārns. Dzintars neizslēdz, ka “pie zināma modeļa” NA varētu atteikties no VARAM un uzņemties Ekonomikas ministrijas vadību.
Turpretim ZZS ietilpstošās Latvijas Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs Viesturs Silenieks jau pirms sarunām izplatīja ultimātu, ka neatbalstīs valdību, ja ZZS neiegūs savā kontrolē VARAM. “Ir tikai loģiski, ka Zaļajai partijai šķiet svarīgi vides jautājumi, kas pēdējā laikā atstāti novārtā,” skaidroja ZZS pārstāvis Augulis un piebilda, ka piedāvātais atbildības sfēru sadalījums vēl jāizvērtē valdībā.
Ministru amatu kandidātus oficiālajās sarunās partijas vēl neesot apspriedušas. Toties esot ieskicēti darāmie darbi. Straujuma uzsvēra, ka turpinās Dombrovska iesākto taupības režīmu un ceļu uz bezdeficīta budžetu. Partijas izvirzījušas tādas prioritātes kā nevienlīdzības mazināšana, izglītība, reģionu attīstība un demogrāfija. Partijām joprojām nav izdevies vienoties par Satversmes preambulas pieņemšanu. Koalīcijas vairākums uzskata, ka tā jāpieņem līdz Saeimas vēlēšanām, bet ZZS ieņēmusi novilcinošu pozīciju.
Bet NA stingri uzstāj ne tikai uz uzturēšanās atļauju ierobežošanu, bet arī uz to, lai jaunā valdība apņemtos grozīt Izglītības likumu, tajā paredzot līdz Latvijas simtgadei 2018. gadā valsts skolās pilnībā pāriet uz izglītību latviešu valodā. Valdības veidošanas sarunas turpināsies šopēcpusdien.
Uzziņa
Straujumas piedāvātais ministriju sadalījums
Turīgās ministrijas
* Ekonomikas ministrija – Reformu partija
* Zemkopības ministrija – ZZS
* Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija – NA
* Satiksmes ministrija – “Vienotība” kopā ar neatkarīgajiem deputātiem
* Finanšu ministrija – “Vienotība”
Resursus tērējošās ministrijas
* Veselības ministrija – RP
* Izglītības un zinātnes ministrija – “Vienotība”
* Labklājības ministrija – ZZS
* Kultūras ministrija – NA
Spēka un ārlietu bloks
* Iekšlietu ministrija – RP
* Aizsardzības ministrija – “Vienotība”
* Tieslietu ministrija – NA
* Ārlietu ministrija – ZZS
* Kultūras ministrija – NA
Papildus
* Īpašo uzdevumu ministrs Eiropas lietās – RP (Edgars Rinkēvičs)