Sākas hortenziju ziedēšana! Būtiskākais par šķirņu izvēli savam dārzam 1
Stādaudzētavas joprojām piedāvā ziedošus stādus podiņos, taču auga kvalitāte jāizvērtē. Vasarā augiem arī mēdz dot ievērojamas atlaides, kas mudināt mudina pirkt, taču paši skaistākie un bagātīgāk ziedošie krūmi visbiežāk nav audzēti Latvijā, bet atvesti no ārzemēm, tieši no siltumnīcām.
Tur tiem bijuši ideāli dzīves apstākļi, tie pamatīgi stimulēti, lai būtu tik skaistos ziedos.
Prātīgāk ir pirkt stādu, kurš vēl nav saplaucis. Turklāt pirms stādīšanas ziedpumpurus nogriež (tas daudziem psiholoģiski būs grūti!).
Ziedot un ražojot sēklas, augs patērē daudz spēka. Apgrieztais augs labāk iesakņosies un sagatavosies nākamajam gadam, sekmīgāk pārziemos.
Šķirņu izvēle kļūst arvien plašāka. Tādēļ, pirms ļaujas emocijām, der apdomāt, kas dārzam tiešām vajadzīgs. Ir šķirnes ar zemu un kompaktu augumu, gan tādas, kas derēs dzīvžogu veidošanai vai kā paliela auguma soliters.
Sevišķi skaistas ir hortenzijas, kuras ziedēšanas laikā maina krāsojumu. No baltas krāsas ziedēšanas sākumā tie var iekrāsoties līdz pat tumši sarkanai rudenī.
Visizturīgākās un populārākās ir kokveida hortenzijas un tās šķirnes. Kokveida hortenzija aug kā krūms (1–1,5 m augsts). Katru gadu to zemu apgriež, lai veidotos jauni, spēcīgi dzinumi. Ja tas nav izdarīts, dzinumi ap šo laiku jau ir izstiepušies gari, ziedkopas mazākas, taču tās grūti sastutēt taisni. Apgrieztie krūmi veido kompaktus augumus, dzinumi paši spēj noturēt lielās ziedu galvas. Kokveida hortenzijas krūmu var viegli dalīt.
Otra populāra grupa ir skarainās hortenzijas, kurām ir sevišķi daudz skaistu un jaunu šķirņu no zema auguma līdz vairākus metrus augstiem krūmiem.
Ja vēlas ko neparastāku, labās dārza vietās augs arī dažas liellapu hortenziju šķirnes ar ziliem un rozā ziediem. Interesantas ir ozollapu hortenzijas – tām ir dekoratīvas šķeltas lapas, kas rudenī krāsojas. Dekoratīva ir arī Sārdženta hortenzija, kurai ir samtains, pelēcīgs lapojums, lapas lielas. Ziedi kārtojas plakanās, zilganās ziedkopās.
Hortenzijām piemērota daļēji noēnota dārza vieta – pusēna/pussaule. Lielo koku paēna ir vēlama, taču to sakņu konkurence patērēs hortenzijai paredzēto barību un mitrumu. Kļavu, ābeļu, liepu tuvumā hortenzijas laista biežāk un baro vairāk.
Jaunās hortenzijas stādīšanai ieteicams rakt ap 50 x 50 cm lielu bedri. Protams, bedrei jābūt atbilstīgai auga sakņu sistēmai. Ja pārstāda vecu, lielu krūmu, bedri rok lielāku. Tajā ber labu dārza augsni, neitrālu kūdras substrātu, kompostu. Laika gaitā augsne paskābināsies pati. Hortenzijām tīkamo skābumu dos mēslojums.
Mēslošanai kā vienu no labākajiem var iegādāties mēslojumu Flortis. Tas paredzēts dažādiem augiem, arī speciāli hortenzijām. Turklāt tas veicina labāku ziedkopu iekrāsošanos. Tas ir ilgstošas iedarbības – ar vienu ēdamkaroti mēslojuma krūmam pietiks visai sezonai.