“Labāk ir iet uz VID vai ielogoties EDS nedaudz vēlāk.” Nodokļu konsultants Dābols skaidro, ko ņemt vērā, iesniedzot deklarāciju 40
No 1. marta sākas gada ienākumu deklarāciju iesniegšanas laiks. Ko ņemt vērā? TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” stāsta Ainis Dābols, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis.
Viņš uzsver, ka visu informāciju, kas saistīta ar ienākumu deklarāciju iesniegšanu, var iegūt Valsts ieņēmuma dienesta (VID) mājas lapā.
“VID uzlabo šo sistēmu, bet pēdējos gados nav bijis neviens gads, kad tā sistēma “neuzkārtos”, viņš atzīst, piebilstot, ka tādējādi nodokļu maksātājs zaudē daudz enerģijas un nervu.
Viņš norāda, ka neko daudz tas nemainīs, ja cilvēks deklarāciju iesniegs nevis 1. martā, bet, piemēram, 15. martā, jo naudu, kas cilvēkam pienākas viņi saņems salīdzinoši īsā laikā.
Jautāts, kāpēc nodokļu maksātāji deklarāciju nevar sagatavot jau pirms 1. marta, viņš skaidro, ka tas ir tāpēc, ka informācija par nodokļu maksātājiem VID saņem pēc 1. februāra.
“Saskaņā ar likumu visas juridiskās personas, kas kaut ko ir izmaksājušas, sniedz ziņas VID par iepriekšējo gadu līdz 1. februārim. VID EDS mēneša laikā tos datus salasa un 1. martā redz, cik nodokļi samaksāti no tiem ienākumiem, ko izmaksājušas juridiskas personas. 1. martā, atverot EDS, mēs redzam vai mums ir jāpiemaksā, vai ir pārmaksa,” viņš skaidro.
Šogad pirmo reizi iedzīvotājiem, kuri deklarācijai pievieno savus maksājumu dokumentus par ārstnieciskajiem pakalpojumiem, jānorāda, vai konkrētajā gadā bijis veselības apdrošināšanas līgums, veselības apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēja nosaukums un apdrošināšanas periods.
Čekus vai dokumentus par veselības aprūpes izdevumiem Dābols iesaka krāt visu gadu, atgādinot, ka VID jau sen ir izstrādājis aplikāciju, kurā var tos ievietot un jau pirms 1. marta pats ievietot sistēmā. 1. martā sistēma pati izrēķinās, cik liels nodoklis ir vai nav jāmaksā.
“To var darīt visu gadu – nav jāgaida 1. marts,” viņš uzsver.
Iedzīvotāji var sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2022.gadu
Jau vēstīts, ka no šodienas iedzīvotāji var sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2022.gadu.
Iedzīvotāji, kuriem deklarācija ir jāiesniedz obligāti, var to izdarīt trīs mēnešu laikā – līdz 1.jūnijam, bet brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu atgūšanai, to var darīt trīs gadu garumā.
VID arī aicina nesniegt deklarācijas tieši marta pirmajās dienās, jo gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi cenšas pieslēgties pārmēru liels lietotāju skaits, tā var darboties lēnāk vai uz laiku nebūt pieejama. Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka allaž ir vērojama pastiprināta iedzīvotāju interese iesniegt deklarācijas, kas uz laiku padara VID sistēmu faktiski nestrādājošu.
VID tīmekļvietnes sadaļā “Gada ienākumu deklarācija” ir pieejama video pamācība, semināra ieraksts un citi palīgmateriāli deklarācijas iesniegšanai.
Šogad pirmo reizi tiem cilvēkiem, kuri deklarācijai pievieno maksājumu dokumentus par ārstnieciskajiem pakalpojumiem, būs jānorāda, vai attiecīgajā gadā bija veselības apdrošināšanas līgums. Atbildot apstiprinoši, būs jānorāda veselības apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēja nosaukums un apdrošināšanas periods.
Tas ļaus VID darbiniekiem nepieciešamības gadījumā ātrāk iegūt no apdrošinātāja informāciju un tādējādi arī paātrinās deklarācijas izskatīšanu. Tādēļ pirms deklarācijas aizpildīšanas VID aicina sagatavot datus par veselības apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēju un apdrošināšanas periodu, lai varētu deklarācijā precīzi norādīt nepieciešamo informāciju.
Latvijas Apdrošinātāju asociācija (LAA) atgādina, ka iedzīvotāju ienākumu gada deklarācijai var pievienot un iesniegt VID tikai tādus veselības aprūpes pakalpojumu čekus un kvītis, kuru apmaksu apdrošinātāji nav veikuši nemaz vai veikuši tikai daļēji. Tas deklarācijas pārbaudes procesā novērsīs nevajadzīgas domstarpības un paātrinās pārmaksātā nodokļa atmaksas procesu.
Pienākums apdrošināšanas sabiedrībām pēc pieprasījuma sniegt VID informāciju par fiziskajai personai atlīdzināto un nesegto medicīnas un ārstniecības pakalpojuma daļu saskaņā ar konkrētu attaisnojuma dokumentu 2020.gada nogalē tika iestrādāts likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un stājās spēkā par 2022. taksācijas gadu un turpmākajiem gadiem.
Tāpat ģimenes locekļi radinieku attaisnotos izdevumus var iesniegt savā deklarācijā. Deklarācijā var iekļaut vecāku, vecvecāku, bērnu, mazbērnu un arī laulāto attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību, kā arī izglītības un ārstniecības izdevumus par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte.
Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros (VPVKAC) ir pieejams arī jauns e-pakalpojums “Gada ienākumu deklarācijas pieņemšana”. Tas paredzēts cilvēkiem, kuriem pašiem nav pietiekamu prasmju vai pieredzes EDS lietošanā. Lai saņemtu šo e-pakalpojumu, cilvēkam jāierodas kādā no VPVKAC un jāaizpilda atļauja jeb speciālpilnvara konkrētā pakalpojuma pieteikšanai. Tādējādi pats klients nekļūst par EDS lietotāju, bet klienta vārdā šo pakalpojumu, proti, gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu EDS, veic pilnvarotais VPVKAC darbinieks.
Tikai gadījumā, ja cilvēkam nav nevienas no minētajām iespējām, gada ienākumu deklarācijas veidlapas joprojām var izdrukāt VID tīmekļvietnē, aizpildīt un nosūtīt VID pa pastu (Talejas iela 1, Rīga, LV-1978), tomēr VID norāda, ka papīra veidlapā pastāv ļoti augsts risks norādīt nekorektus datus, jo tādā gadījumā cilvēkam pašam deklarācijā jāieraksta visa informācija, kas citādi elektroniski tiktu ielasīta no dažādām valsts informācijas sistēmām.
Obligāti 2022.gada ienākumu deklarācija no 1.marta līdz 1.jūnijam (ja cilvēka kopējie 2022.gada ienākumi, kuriem piemēro progresīvo iedzīvotāja ienākuma nodokļa likmi, pārsnieguši 78 100 eiro – no 1.aprīļa līdz 1.jūlijam) jāsniedz tiem iedzīvotājiem, kuriem saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu ir radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.
Tāpat deklarācija obligāti jāiesniedz visiem tiem, kuri ir veikuši saimniecisko darbību, piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības, vai arī ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tostarp jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Izņēmums ir gadījumi, kad no cilvēka algotā darba ienākumiem kādā citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī jau tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisks nodoklis.
Tāpat deklarācija obligāti jāiesniedz visiem tiem, kuri ir guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā gadā pārsniedza 10 000 eiro, piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas, ir guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi, piemēram, ienākumu no nekustamā īpašuma izīrēšanas, ja VID ir paziņots par nereģistrējamas saimnieciskās darbības veikšanu, vai guvuši ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā, kā arī ir guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, tostarp no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Šogad deklarāciju var iesniegt ne tikai par 2022.gadu, bet arī par 2021. un 2020.gadu, bet līdz 2023.gada 16.jūnijam – vēl arī par 2019.gadu.
VID aicina gada ienākumu deklarāciju iesniegt elektroniski, EDS, jo tādā gadījumā deklarācijā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas. Pieslēgties EDS var ikviens, izmantojot savas internetbankas lietotājvārdu un paroli, kā arī “eID”, “eParakstu” vai “eParaksts mobile”.