Sakaru kvalitāte – virs ES vidējā līmeņa 0
Elektronisko sakaru pakalpojumu nozare – internets, tālrunis un televīzija – uzrāda vienu no straujākajiem tirgus snieguma rādītāju pieaugumiem Eiropas Savienībā (ES), liecina Eiropas Komisijas (EK) 8. patērētāju tirgus pētījuma rezultāti.
EK 8. patērētāju tirgus pētījums tiek veikts ik gadu, salīdzinot 51 dažādu patēriņa tirgu ES, balstoties uz četriem faktoriem – patērētāju uzticību biznesam, piedāvājumu salīdzināmību, vispārēju apmierinātību un problēmu un sūdzību biežumu.
Latvijā kopējais patērētāju tirgus sniegums ir teju identisks ES 27 sniegumam un valsts ierindojas 13. vietā.
Latvijas mērogā patērētāju tirgus dati apkopoti projektā www.novertekvalitati.lv un tie uzrāda līdzīgas tendences – vienlīdz labu patērētāju vērtējumu ieguvuši interneta un fiksētā tālruņa pakalpojumi, televīziju novērtējot salīdzinoši zemāk. “Augot konkurencei, ievērojami pieaugušas arī patērētāju prasības pret pakalpojumu sniedzējiem – ja tirgū ir vairāki uzņēmumi, tad arī tik mazā valstī kā Latvija prasības aug un attiecīgi paaugstinās saņemto pakalpojumu kvalitāte,” uzsver EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka. Viņa piebilst, ka Latvija labi izskatās uz Eiropas fona tieši telekomunikāciju un elektronisko sakaru jomā, jo sniegums trīs galvenajos sektoros – fiksētie, mobilie un interneta sakari – ir virs vidējā līmeņa. “Tomēr pakalpojumu sniedzējiem, ņemot vērā šos faktus, ir būtiski izdarīt pareizus secinājumus, lai ieguvēji arī turpmāk būtu patērētāji – tātad mēs paši,” uzsver Inna Šteinbuka.
ES valstu vidū visaugstāko tirgus sniegumu starp elektronisko sakaru pakalpojumiem uzrādījuši fiksētā tālruņa pakalpojumi, kam seko televīzijas pakalpojumi un interneta pakalpojumi. Latvijas patērētāju tirgū fiksētā tālruņa pakalpojumi tiek novērtēti 11 vietas virs vidējā ES rādītāja. Arī interneta pakalpojumu tirgus vērtējums ir augstāks nekā vidēji Eiropā, bet televīzijai, salīdzinot ar vidējo ES rādītāju, ir zemāks patērētāju apmierinātības indekss.
“Fiksēto sakaru pakalpojumu labos rezultātus varam skaidrot ar to, ka Latvijā tas ir tehniski attīstīts uz digitālām platformām, tāpēc pakalpojumu sniedzējiem ir vieglāk to uzturēt un piedāvāt labā kvalitātē. Interneta novērtējumu pamato fakts, ka Latvijā pieejams ceturtais ātrākais vidējais interneta pieslēgums pasaulē. Turpretī televīzija, kaut arī tehniski ir ļoti attīstīta, nodrošinot kvalitatīvu attēlu un interaktīvas iespējas, piemēram, pielāgotu audio un subtitru valodu vai raidījumu ierakstus, ne vienmēr piedāvā skatītājiem saistošu TV kanālu saturu,” papildina Gusts Muzikants, “Lattelecom” biznesa klientu daļas direktors.