Foto: R. Maximiliane/Shutterstock

Sākam stādīt pavasara kompozīcijas 0

Kad izmisīgi gribas pavasari, pelēkumu dabā var kliedēt ar pavasara ziedu kompozīcijām, patlaban vēl istabā uz palodzes liekamām, bet pavisam drīz – arī uz balkona vai lievenīša.

Reklāma
Reklāma

Izturīgākās – atraitnītes

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas
Foto: Uldis Muzikants

Jo agrāk iestādīs šīs pavasara puķītes, jo ilgāks būs prieks par tām. Atraitnītes var stādīt ārā jau tagad. Dobēs un lielos traukos, kas nesasalst, atraitnītes jau varēja sastādīt rudenī. Protams, tās sāks ziedēt vēlāk nekā siltumnīcā pasteidzinātās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmās pasteidzinātās ziedētājas parasti stāda podos, balkona kastēs. Ja pēkšņi gadās kāda ļoti auksta diena (arī naktī gaisa temperatūra var noslīdēt līdz pat –10 °C), augus ienes telpās. Taču arī pēc tāda sala tie atkopsies. Nakts salnās var ciest ziedi, taču pats augs bojā neaizies un dzīs jaunus pumpurus.

Parasti atraitnītes uzskata par pavasara puķēm, taču tās var ziedēt visu vasaru. Kad sāksies karstums, atraitnīšu podus novieto paēnā, laista un mēslo.

Ievēro attālumus

Pareizi ir atraitnītes stādīt sprīža attālumā citu no cita. Tad tās izveidos kuplu ceru ar daudziem ziedpumpuriem.

Viena no biežākajām kļūdām – augus sastāda pārāk cieši, lai būtu skaisti jau tūliņ. Taču sabiezinātā stādījumā augi sāk slimot, attīstās miltrasa, puves, turklāt stādi izstīdzēs. Tādi puķu trauki būs skaisti īsu laiku.

Ja tomēr negribas skatīties uz pliku zemi podā, augus var stādīt sabiezināti. Taču tad, kad tie sāks sakuplot, liekos izceļ un pārstāda citur. Jārēķinās – jo jaunāks stāds, jo labāk tas ieaugsies un būs veselīgāks.

Pērkot atraitnīti, izvēlas iespējami kuplāku krūmiņu, nevis ar vairāk izplaukušiem ziediem.

Svarīgs mitrums

Vislabāk puķu kompozīcijām gan telpās, gan ārā ūdeni nodrošināt no apakšas. Tas būs augiem tīkams un ierasts veids, jo to stādiņi siltumnīcās lielākoties tiek audzēti, novietojot uz speciālas ūdeni vadošas pamatnes. Šim nolūkam zem poda paliek paliktni (šķīvīti, paplāti), kurā lej laistāmo ūdeni.

Ūdeni, ko augi pēc 20–30 minūtēm nav izdzēruši, no paliktņa izlej. Lieliem, smagiem podiem un kastēm to izdarīt nevar, tāpēc ievēro mērenība laistīšanā. Laistot no augšas, cenšas liet tieši uz augsnes, nevis uz lapām, kur mitrums var rosināt slimību attīstību. Tam vislabāk der lejkanniņa ar tievu, garu snīpi vai pat plastmasas šļirce.

Reklāma
Reklāma

Pirms laista, vispirms patausta zemi podā vai kastē. Vēsākās dienās ūdens patēriņš būs mazāks, taču pēkšņi uznākusī saule var straujāk izkaltēt zemi, tad būs jālaista vairāk.

Jāuzmanās nepārlaistīt tikko iestādītos augus. Kad augi sparīgi sākuši sakuplot, tos var laistīt drošāk.

1, 2, 3 – gatavs!

Foto: Uldis Muzikants

Agro kompozīciju veidošanai iekštelpām iegādājas siltumnīcā pasteidzinātus ziedus (prīmulas, atraitnītes, alpu vijolītes, dažādas sīpolpuķes). Āra kompozīcijām drošas ir atraitnītes.

1. Ieber zemi

Vispiemērotākais augu stādīšanai ir podiem vai balkona kastēm paredzētais substrāts (šogad pirkts, bagātināts ar barības vielām un piedevām, kas palīdz saglabāt augsnē mitrumu). Ja trauku daudz, bet speciālā substrāta maz, to var papildināt ar dārza augsni (ne vairāk kā pusi no bagātinātā substrāta tilpuma). Pērnajā augsnē, kas piesakņota, jaunus augus stādīt nevajag, jo barības vielas no tās jau izlietotas, turklāt ir slimību izplatības risks.

Substrātu sagatavo dienu vai vismaz dažas stundas pirms stādīšanas. To izber un salaista, ļaujot mitrumam vienmērīgi iesūkties.

2. Iestāda augus

Kompozīcijās, kas paredzētas āram, augus stāda atstatu citu no cita, lai paliek vieta kuplošanai. Veidojot puķu stādījumu telpām, augus stāda cieši, jo tiem paredzēts īss mūžs.

Kompozīcijā iederas arī dažādi viegli pavairojami telpaugi (efejas, zebrīnas, hlorofīti), sūnas un citi zaļumi, kas atrodami dārzā un mežā.

3. Aplaista

Gatavās kompozīcijas aplaista un ar dušu vai lejkannu noskalo augsni no poda.

Šāda kompozīcija ir arī lieliska dāvana.

• Pēc salnām dārza dobēs var pārstādīt prīmulas (rudenī var uzziedēt atkārtoti), atraitnītes un sīpolpuķes (krokusus, hiacintes). Tulpes pārstādīt nav vērts, jo audzētāji tās paredzējuši tikai uzziedināšanai. Ar tām var dārzā ievazāt dažādas slimības.

• Ja dārza nav, kompozīciju pēc noziedēšanas izmet, jo līdz nākamajam gadam šos augus dzīvoklī nav iespējams saglabāt.

KONSULTĒJUSI BULDURU DĀRZKOPĪBAS VIDUSSKOLAS MĀCĪBU SILTUMNĪCAS GALVENĀ AGRONOME LAIMA OZOLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.