Sāk darboties čeku loterija 0
No 1. jūlija Latvijas iedzīvotāji varēs reģistrēt pirkumu un pakalpojumu čekus, kvītis vai biļetes īpaši šim nolūkam izveidotā interneta mājas lapā www.cekuloterija.lv, lai piedalītos izlozēs, kurās laimējušie saņems naudas balvas.
Gada izlozē varēs laimēt vienu naudas balvu 20 000 eiro, četras naudas balvas 10 000 eiro un piecas naudas balvas 2000 eiro vērtībā. Savas balvas izložu uzvarētājiem piesolījuši arī Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieki – uzņēmumi, kuri atsaukušies VID piedāvājumam atturēties no nodokļu nemaksāšanas un peļņas slēpšanas.
Izlozēs var piedalīties ikviens iedzīvotājs, izņemot izložu rīkotājus – Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbiniekus un pieminētās mājas lapas izveidotāja SIA “Mobilly” pārstāvjus. Drīkstēs piedalīties arī bērni, bet ar noteikumu, ka reģistrētajos pirkumu čekos nebūs alkoholiskie dzērieni, tabaka un enerģijas dzērieni.
Lai piedalītos izlozē un laimētu naudas balvas, jāreģistrē čeks, kvīts vai biļete vismaz par pieciem eiro. Darījumu apliecinošajam dokumentam jābūt izsniegtam par preci vai pakalpojumu, kas saņemts no Latvijā reģistrēta nodokļu maksātāja. Pēc reģistrēšanas čeks, kvīts vai biļete jāsaglabā.
Izlozē laimējušajiem tie būs jāuzrāda VID klātienē vai jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID uzturēto Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).
Izlozēs laimējušie tiks paziņoti TV3 raidījuma “Superbingo” laikā; viņu vārdus publicēs mājas lapās www.cekuloterija.lv un www.latloto.lv. Mēneša balvu ieguvēji un gada izlozei izvirzītie dalībnieki saņems īsziņas uz reģistrācijas brīdī norādītajiem mobilā tālruņa numuriem.
Pamudinot pircējus pieprasīt pārdevējiem un pakalpojumu sniedzējiem čekus par iegādātajām precēm vai saņemtajiem pakalpojumiem, valsts mēģinās izskaust krāpšanos ar nodokļiem. Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka visvairāk čeku neizsniedz un krāpjas pakalpojumu sniedzēji. Tieši tāpēc Finanšu ministrijā plānojuši, ka izložu uzvarētāju noteikšanai atlasīs 70% no čekiem, darījumu apliecinošām kvītīm un biļetēm par sniegtajiem pakalpojumiem. Atlikušos 30% – no čekiem un darījumus apliecinošām kvītīm, kas izsniegtas par iegādātajām precēm publiskajās tirdzniecības vietās.
Ar izlozēm un naudas balvām mēģinot mazināt šo nelāgo ieradumu, varētu cerēt arī uz lielākiem ienākumiem valsts budžetā. Cik būs to iedzīvotāju, kuri gribēs un varēs piedalīties šajās izlozēs, un vai pircēju un tirgotāju uzvedība mainīsies tā, ka valsts atgūs to aptuveni pusmiljonu eiro gadā, kuru iztērēs izložu rīkošanai un naudas balvām, par to gan pilnīgas skaidrības vēl nav.
Tiesa, 2017. gada beigās Lietuvā uzsāktā līdzīgu izložu rīkošana valsts budžetā ienesa papildus 1,85 miljonus eiro.
Vai čeki jāglabā gadu?
Uz jautājumu, kā varēs reģistrēt pirkumu čekus vecāka gadagājuma cilvēki, kuriem internets nav pieejams un kuri neprot ar to rīkoties, VID pārstāve Evita Teice-Mamaja atbild, ka viņiem esot trīs iespējas. Pirmā – lūgt reģistrēt čekus savām jaunākajām atvasēm vai citiem piederīgajiem, kuri lieto internetu. Otrā – vērsties vietējā publiskajā bibliotēkā, lūdzot tās darbiniekus reģistrēt čekus. Trešā – ar līdzīgu lūgumu vērsties VID klientu apkalpošanas centros.
Atbildot, vai līdzdalībai gada izlozē jākrāj un jāsaglabā visi gada laikā saņemtie čeki, projekta “Čeku loterija” vadītāja Anna Šapovala atbild, ka ne. Gada izlozē piedalās 10 katra mēneša izvirzītie čeki, kopskaitā 120. Gada izlozei izvirzītais čeka īpašnieks par to uzzinās, tiklīdz tiks paziņoti mēneša izlozes rezultāti. Tad arī būs zināmi tie 10 dalībnieki, kuri piedalīsies gada izlozē. Viņu pienākums saskaņā ar Čeku loterijas likumu ir 14 dienu laikā no mēneša izlozes rezultātu publiskošanas pieteikties VID un uzrādīt čeku. Ja 14 dienu laikā laimētājs nepieteiksies VID, viņš zaudēs iespēju piedalīties gada izlozē.
Tad, kad tiks paziņoti gada uzvarētāji, viņiem vairs nebūs jānāk uz VID, jo saskaņā ar Čeku loterijas likumu 30 dienu laikā, skaitot no rezultātu publiskošanas dienas, VID pārskaitīs naudu uzvarētāja bankas kontā.