Kā norit gatavošanās Lielajai talkai? 0
Kaspars Laizāns, Lielās talkas koordinators Daugavpilī: “Pašvaldības speciālisti ir apzinājuši piegružotākās vietas pilsētā, kuras vislabāk piemērotas dažādām talcinieku kategorijām un vecuma grupām. Skolēni un skolotāji talkos jau pāris dienu iepriekš, tādējādi ērtāk mobilizēties un savākt talcinieku grupas. Talkošana neaprobežojas tikai ar pierasto atkritumu vākšanu. Ir atļauts arī izcirst krūmus vai darīt citus labus darbus, kas varētu būt saistīti ar pilsētvides ainavas un ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanu. Darbi gan ir jāsaskaņo ar pašvaldību. Pakāpeniski atkritumu daudzums pilsētā samazinās, tomēr katru gadu jāstrādā, lai to kļūtu vēl mazāk un lai pilsētnieku apziņā uz visiem laikiem kļūtu skaidrs – piegružot dabu ir slikti! Kā nekā tuvojas valsts 100. jubileja, un tikai kopīgiem spēkiem varam darīt Latviju zaļāku un tīrāku.”
Ilze Cābe, Jumpravas Mūzikas un mākslas skolas direktora vietniece: “Šogad Lielajā talkā daļēji turpināsim pērn iesākto. Piemēram, kopā ar skolēniem, viņu vecākiem un absolventiem pagājušajā talkā šuvām auduma iepirkumu maisiņus. Dāvinot tos iedzīvotājiem, bērni stāstīja par auduma maisiņu priekšrocībām. Vēl tagad daļa cilvēku tos lieto. Tāpat tika rīkota paneļdiskusija par atkritumu apsaimniekošanu. Organizējām arī izstādi un radošās darbnīcas, veltītas dažādu lietu atkārtotai izmantošanai. Šogad plānojam atkārtot talkošanu Viņķelmanes avota stāvvietā, kur pērn savācām 49 lielos maisus ar atkritumiem. Ceru, ka pie avota šogad būs mazāk ko vākt, jo tur tagad ir uzstādīts bērnu izveidots plakāts, kas aicina saglabāt tīrību. Galvenais ieguvums no Lielās talkas ir cilvēku attieksmes maiņa, ieņemot stingru pozīciju pret apkārtnes piegružošanu.”
Jānis Skulte, Alūksnes ezera makšķernieku biedrības “C.albula” valdes priekšsēdētājs: “Pagājušogad Lielajā talkā līdztekus biedrības biedriem un Alūksnes novada pašvaldības aģentūrai “ALJA” darbiniekiem talkot ieradās gan makšķernieki, gan vienkārši dabas mīļotāji. Vislielākais prieks bija par jauniešiem. Tādēļ arī šogad piedalīsimies talkā un centīsimies iesaistīt vairāk cilvēku, īpaši uzrunājot jauno paaudzi. Kā prioritāte mums, protams, būs ūdeņu un tiem piegulošās teritorijas sakopšana. Lielākā motivācija ir gandarījuma sajūta pēc padarītā darba, redzot iznākumu. Talka ir lielisks veids, kā pabūt kopā dažādiem cilvēkiem, kuriem šajā dienā ir vienots mērķis.”
Oļegs Saļins, aktīvistu grupas “Bolderājas roņi” vadītājs: “Šogad plānojam turpināt talkošanu Bolderājas karjerā, kas atrodas blakus Platajai ielai. Izvāksim no tās celtniecības materiālus. Pagājušogad to darījām 15 – 20 cilvēki no Bolderājas, Imantas un Iļģuciema. Atsevišķi no mums tad talkoja vēl dažas Bolderājas ģimenes. Daži cilvēki nesa mums maisus. Strādājām piecas stundas un savācām apmēram 100 atkritumu maisus. Ļoti daudz bija celtniecības atkritumu no mājokļu remontiem. Liels skaits bija arī automašīnu detaļu, bamperu, salona sastāvdaļu, ko, iespējams, izgāzis autoserviss. Diemžēl kopš pagājušā gada talkas smagā mašīna tur ir atkal izgāzusi milzīgu kravu ar celtniecības atkritumiem.”
Līga Bieziņa, Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāve: “No 1. aprīļa Valmierā šogad sāksies pavasara sakopšanas talku mēnesis, kas noslēgsies ar Lielo talku 23. aprīlī. Šajā mēnesī ikviens valmierietis ir aicināts sakopt savu dzīvesvietu, darbavietu un tuvāko apkārtni. Minētajā periodā Valmieras pilsētas pašvaldība finansē arī lielgabarīta atkritumu savākšanas akciju, kuras laikā Valmieras pilsētas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušie iedzīvotāji Valmieras EKO laukumos bez maksas varēs nodot lielgabarīta atkritumus. 2015. gadā akcijā tika nodoti 1160 m3 lielgabarīta atkritumu, kas ir par 16% vairāk nekā 2014. gadā. Lai atbalstītu valmieriešus, arī šogad no 1. aprīļa līdz 10. maijam Valmieras pilsētas pašvaldība kā ik pavasari organizē zaru šķeldošanas akciju. Tās laikā iedzīvotāji var saņemt pašvaldības finansētu sava īpašuma zaru šķeldošanas pakalpojumu.”
Uzziņa
* 23. aprīlī visā valstī notiks Lielā talka, kuras šī gada moto ir: “Latvijai BŪT zaļai!”
* Kopš pirmās talkas 2008. gadā jau vairāk nekā miljons entuziastu ir vākuši atkritumus, stādījuši kokus, radījuši puķu dobes, izgatavojuši putnu būrīšus, atjaunojuši žogus, soliņus, tiltiņus un citādi labiekārtojuši vidi.