Saindēšanās, alerģijas pēc arbūza lietošanas? Kas jāievēro, pērkot un ēdot arbūzus 0
Ne visi pārdevēji drīkst arbūzu griezt
Autores: Ilona Noriete un Anna Žigajeva
Nesen rakstījām, ka, saskaņā ar ājūrvēdu, no arbūza var rasties tūska un tās apmērus var pat izmērīt. Šoreiz par to, kā arbūzu veiksmīgi nopirkt un kas tajā labs.
Kā apgalvo Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova, šajā sezonā iestāde ir saņēmusi tikai dažas sūdzības par arbūziem un par to, ka no tiem būtu parādījušās kādas veselības problēmas. Lielākoties radušās veselības problēmas esot izskaidrojamas ar to, ka iegādāts sagriezts arbūzs, kas visticamāk bija sācis bojāties.
„Pēc noteikumiem griezt arbūzus drīkst tikai tajās tirdzniecības vietās, kur ir iespējams ievērot higiēnas prasības,” paskaidro Tatjana Marčenkova. „Veikalos maksimāli tas arī tiek darīts. Tai pašā laikā jāatzīst, ka personāla attieksme ir dažāda un PVD inspektori nevar katram tirgotājam stāvēt klāt visas diennakts stundas un lūkoties viņam uz rokām. Noteikumi arī paredz, ka tad, kad arbūzs sagriezts, tas jāietin pārtikas plēvē.
Pirkt sagrieztu arbūzu vai ne, ir katra pircēja ziņā. Pēdējā laikā veikalu plauktos tiešām parādījušies gana prāva izmēra arbūzi, un reti kurš vēlēsies uzreiz tik lielu iegādāties. Turklāt sagrieztam vienmēr var redzēt, kāds arbūzs īsti izskatās un vai tas būs gana garšīgs un sulīgs.
Svarīgi atcerēties, ka pirms lietošanas arbūzs obligāti jānomazgā no ārpuses un tas jāgriež ar tīru nazi – tās ir elementāras higiēnas prasības.”
Uz jautājumu, vai un kā arbūzi Latvijā tiek pārbaudīti par pesticīdu un nitrātu esamību tajos, Tatjana Marčenkova atbild: „Līdz šim PVD nav saņēmis nevienu signālu par to, ka Latvijā nopērkamos arbūzos būtu pārsniegts kaut kādu aizliegto vielu daudzums. Ja mēs runājam par nitrātiem – vielu, kas sabrūk glabāšanas laikā, – tad jāatzīmē, Eiropas Savienībā nitrātu normas arbūziem nav izstrādātas. Cita lieta ir ar pesticīdiem, kuri ir aizliegti, tāpēc PVD periodiski ņem paraugus, bet līdz šim viss ir bijis normas robežās.
Latvija saistībā ar ātrās brīdināšanas sistēmu tiek informēta, ja citās Eiropas Savienības dalībvalstīs radušās problēmas ar pārtikas produktiem. Ja mēs runājam konkrēti par arbūziem, tad PVD šogad nevienu šādu brīdinājumu nav saņēmis, turklāt jāņem vērā, ka tādi paši arbūzi, kas tiek tirgoti Latvijā, nopērkami arī Lietuvā, Igaunijā un citviet Eiropas Savienībā.
Tāpat mums nekas nav zināms par to, ka vajadzētu piesargāties, ja arbūzi atvesti no kādām konkrētām valstīm, un ka tos nedrīkstētu tirgot, jo tie, teiksim, kaut kā ķīmiski piesārņoti. Problēmas var rasties tikai no negodprātīgiem tirgotājiem, kas neievēro higiēnas normas un sagrieztos arbūzus glabā ilgāk, nekā tas paredzēts. Tāpēc vislabāk, ja arbūzs tiek sagriezts pircēja klātbūtnē vai pēc viņa lūguma.
Katrā ziņā visiem pircējiem, nopērkot preci, vēlams saglabāt čeku. Gadījumā, ja mājās tiek konstatētas kādas nebūšanas ar iegādāto produktu, viņiem ir tiesības to atgriezt atpakaļ veikalā un pieprasīt atdot naudu vai apmainīt ar to pašu – tikai svaigu un kvalitatīvu – produktu.”