Foto: Vronivis/SHUTTERSTOCK

Saimnieks iesaka! Rūpes par siltumnīcu sezonā, ziemā un pēc vētrām 0

Kā labāk nostiprināt polikarbonāta siltumnīcu? Kā izvēlēties piemērotākos pamatus? Gunta S.Vai plastmasas siltumnīcu var apkurināt? Jautā Anita V. Konsultē SIA “Averto” valdes locekle, mārketinga speciāliste Brigita Rībena.

Reklāma
Reklāma
Īstie draugi ir ierakstīti zvaigznēs! Kurš pēc zodiaka zīmes ir tavs īstais draugs un kurš – viltus draugs?
Veselam
20 bīstami pārtikas produkti, no kuriem noteikti jāizvairās 20
“Brālīti, vecāku ieskatā, “noārstēja” līdz nāvei” – homeopāts Edgars Mednis dalās ar krasi atšķirīgu viedokli par difterijas skarto ģimeni 254
Lasīt citas ziņas

Ražas laiks lēnām tuvojas noslēgumam – koši sarkanie un dzeltenie toņi redzami teju katrā siltumnīcā, kur gatavojas pēdējie tomāti. Lai raža būtu branga un nebeigtos ar rudens iestāšanos, jārūpējas ne tikai par augu labsajūtu vēsajās naktīs, bet arī par siltumnīcas pārseguma noturību un karkasa stabilitāti vējainā laikā.

Pamati un sagatavošana vētrām

Siltumnīca jāizvēlas atbilstīgi plānoto augu audzēšanai un to augšanas prasībām. Tomātiem un gurķiem vajag daudz gaismas un vertikālu vietu augšanai, tāpēc jāizvēlas augstāka siltumnīca ar labu ventilāciju. Paprikai un vīnogām svarīga siltāka vide, bet salātus un puķes var audzēt zemās siltumnīcās, kas augus aizsargā no vēja un saglabā vienmērīgu gaisa temperatūru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atkarībā no siltumnīcas izmēra, izmantotajiem materiāliem un karkasa veida jāizraugās atbilstīgi pamati. Izturīgi metāla pamati piemēroti lielām siltumnīcām ar smagu polikarbonāta vai stikla pārklājumu. Betona pamati nodrošina stabilitāti un izturību lielākām konstrukcijām.

Koka pamati ir viegli uzstādāmi un labi kalpos mazākām siltumnīcām. Tiem nepieciešama periodiska apkope, lai pamatus, rāmi un citas koka detaļas ilgāk pasargātu no kaitēkļiem un trupes. Pirms montāžas detaļas apstrādā ar koksnes aizsarglīdzekli, un pārklājumu atjauno pēc ražotāja ieteikumiem.

Lai siltumnīcu pasargātu no vētru postījumiem, jāpārliecinās par tās stabilitāti un noturību pret vēju un lietu. Siltumnīcu stiprina pie koka vai tērauda rāmja, izmantojot enkurus, betonējot vai citas metodes. Viegli uzstādāmi polikarbonāta siltumnīcu enkuri piemēroti dažādu izmēru un materiālu siltumnīcām īpaši vējainās vietās. Orientējoši enkurs maksā, sākot no 4 eiro.

Stabilitātei ieteicams izmantot atsaites, kas nostiprinātas zemē. Vējainā laikā jāaizver siltumnīcas durvis un logi, lai nebūtu caurvēja. Papildu drošībai apkārt siltumnīcai var uzstādīt vēja barjeras. Regulāri pārbauda konstrukciju tehnisko stāvokli, savienojumu un pārseguma noturību pie karkasa. Lai pasargātu siltumnīcu no bojājumiem, jānozāģē tuvumā esoši bojāti koku zari. Pirms vētras jānoliek visi priekšmeti, ko vējš var aizpūst.

Siltumnīcas labiekārtošana un drošība

Augsnei paaugstinātās dobēs ir labāka drenāža, kas palīdz saglabāt siltumu vēsajā diennakts laikā. Pareizi izbūvētas, paaugstinātās dobes nodrošina ērtu piekļuvi augiem, saglabājot tīrību siltumnīcā. Nelielā siltumnīcā tomātus var stādīt pārvietojamos konteineros, ļaujot saimniekiem ērti un pēc vajadzības izmainīt to izkārtojumu. Tīrai un kārtīgai siltumnīcai pārvietošanās zonā ieteicams ieklāt segumu, kas nesmērē apavus, piemēram, bruģi vai dārza plāksnes.

Reklāma
Reklāma

Siltumnīcas jumts un sienas regulāri jāattīra no netīrumiem un aļģēm, lai nodrošinātu labāku gaismas caurlaidību. Pavasarī un rudenī materiāls rūpīgi jānomazgā ar vieglu ziepjūdeni, īpašu uzmanību pievēršot stūriem un savienojumiem. Neizmanto tīrīšanas piederumus, kas var sabojāt materiālu.

Lai pasargātu siltumnīcā augošo ražu un instrumentus no garnadžiem, durvis un logus ieteicams aprīkot ar slēdzenēm. Tuvumā var izvietot novērošanas kameru un gaismekļus ar kustību sensoru. Ja dārzā nav elektrības, var izraudzīties gaismekli ar iebūvētu saules paneli. Papildu drošībai instrumentus un citu vērtīgāku aprīkojumu ievieto aizslēdzamā dārza skapī vai kastē.

Periodiski – lielākas apkopes

Regulāri jāpārbauda siltumnīcas konstrukcija: rāmis, stiprinājumi un savienojumi. Tērauda rāmis var rūsēt, ja bojāts metāla aizsargslānis. Sarūsējušo vietu apstrādā ar rūsas pārveidotāju un pēc ražotāja norādījumiem nokrāso ar metālam paredzētu krāsu.

Siltumnīcas pārklājuma materiāls, piemēram, polikarbonāts vai stikls, UV staru un laikapstākļu ietekmē var zaudēt caurspīdīgumu un izturību, tāpēc ieteicams reizi pāris sezonās pārklājumu atjaunot vai nomainīt.

Lai siltumnīcā neveidotos kondensāts un neattīstītos pelējums, vajadzīga laba gaisa apmaiņa – vasarā tur atvērtas ventilācijas lūkas vai logus, bet ziemā nodrošina pietiekamu gaisa cirkulāciju.

Pirms ziemas noņem visus papildu pārsegumus, plastmasas plēvi vai viegli noņemamus elementus, ko var sabojāt sals un sniegs. SIA Averto speciālisti iesaka jumtu nostiprināt ar papildu balstiem, lai novērstu jumta iebrukumu sniega spiediena dēļ. Pārbauda, vai durvis un logi cieši noslēgti, lai novērstu aukstā gaisa ieplūšanu.

Siltumnīcas apkurināšana

Izraugoties apkures ierīci, jāņem vērā siltumnīcas izmērs, materiāls un drošības prasības. Mazākām polikarbonāta vai stikla siltumnīcām piemērotas elektriskās vai gāzes sildierīces, bet lielāku siltumnīcu apkurināšanai var izmantot malkas vai granulu apkures iekārtas. Svarīgi ievērot ugunsdrošību, novietojot apkures ierīci novieto drošā attālumā, dūmvadu stiprina ar speciāliem stiprinājumiem, lai novērstu siltuma pārnesi uz konstrukciju un samazinātu ugunsbīstamību. Metāla dūmvadiem jābūt izolētiem, lai novērstu tiešu siltuma izstarojumu uz plastmasas vai polikarbonāta virsmām. Siltumnīcā uzstādītās apkures iekārtas skurstenis jātīra vismaz reizi gadā.

Dažu veidu apkurei, piemēram, gāzes vai cietā kurināmā sildītājiem, nepieciešama pastāvīga ventilācija, lai izvairītos no bīstamu gāzu uzkrāšanās. Izvēloties gāzes apkuri, uzstāda papildu ventilatorus un ērti atveramas ventilācijas lūkas gaisa cirkulācijai un atbilstīga mitruma līmeņa uzturēšanai.

Arkveida siltumnīcām jānodrošina vienmērīga siltuma sadale, tāpēc ieteicams izmantot zemē ieraktas karstā ūdens caurules, kas pievienotas mājas centrālapkurei, vai infrasarkano staru sildītājus. Tradicionālās taisnstūrveida siltumnīcās uzstāda gaisa sildītājus ar ventilācijas kanāliem, kas vienmērīgi silda visu telpu. Kupolveida, daudzstūru un cita veida siltumnīcu apkurināšanu rūpīgi izvērtē, lai izvairītos no siltuma zudumiem un aukstajām zonām.

Apkures ierīces darbināšanas laiks atkarīgs no laikapstākļiem, augiem nepieciešamās temperatūras un ierīces pieļaujamā darbības ilguma. Ilgstoša sildītāja darbība patērē daudz elektrības un paātrina augsnes izžūšanu, tāpēc ieteicams ierīci aprīkot ar termostatu un taimeru, lai automatizētu apsildīšanu, uzturot vienmērīgu temperatūru.

Siltajā laikā elektriskos un gāzes sildītājus ieteicams demontēt, lai tos nesabojātu. Lietošanas laikā pārliecinās, ka elektriskais sildītājs novietots stabili un tā elementi ir pasargāti no mitruma.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.