Foto: Fotolia

Saimniekot ar prātu 0

Jūnijā plašāka auditorija jau iesaistījusies jauno makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumu projekta apspriešanā.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Tas, protams, interesēja ļoti daudzus makšķerēšanas sporta entuziastus, un interneta vietnes piebira pilnas ar makšķernieku komentāriem. Izlasīju noteikumu projektu, iepazinos ar, maigi izsakoties, ne visai glaimojošajiem komentāriem un, lai viestu kaut nedaudz lielāku skaidrību par jaunu noteikumu nepieciešamību un to izstrādes gaitu, aicināju uz sarunu Makšķernieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētāju Mārtiņu Balodi.

– Saki, lūdzu, Mārtiņ, kāda ir tava loma šo noteikumu izstrādē?

CITI ŠOBRĪD LASA

Mārtiņš Balodis: – Lai precīzāk un pamatotāk izstrādātu jaunos makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumus, kā arī ilgtspējīgi un racionāli izmantotu mūsu ūdeņu bagātības, tika radīta Latvijas iekšējo un jūras piekrastes ūdeņu resursu ilgtspējīgas izmantošanas un pārvaldības konsultatīvā padome. Šī padome sastāv no četrām interešu grupām: zvejniecības interešu grupa, zemūdens medību interešu grupa, ūdeņu resursu apsaimniekošanas un aizsardzības interešu grupa un makšķerēšanas interešu grupa, kuras vadība ir uzticēta man.

– Kādas ir makšķerēšanas interešu grupas galvenās vadlīnijas jauno noteikumu izstrādē?

– Izstrādājot jaunos noteikumus, vadījāmies pēc diviem galvenajiem principiem: vienkāršības, tātad, pirmkārt, lai, noteikumus izlasot, tos saprastu kā pusaudzis, tā sirmgalvis, te gan uzreiz jāteic, ka gluži tik vienkārši, kā gribējās, nesanāca; otrkārt, lai makšķerēšanā valdītu vienas ēdienreizes princips. Makšķerēšana nav gaļas sagāde, tā nav arī veids, kā iegūt zivis, ko realizēt tirgū, bet makšķerēšana ir rekreatīva atpūta ar domu par nākotni un loms kā patīkama un gastronomiska vērtība ģimenes azaidam.

– Vai jaunie noteikumi nav pārāk bargi?

Mārtiņš Balodis. Foto no mosp.lv

– Ir tāds labs teiciens – jo vairāk mēs uzzinām, jo vairāk mēs saprotam, cik maz mēs zinām –, tāpēc es komentēšu dažas svarīgākās izmaiņas jaunajos noteikumos.

Vispirms gribu pateikt to, ka šīs izmaiņas ierosinājām, balstoties uz makšķerēšanas un dabas aizsardzības entuziastu novērojumiem daudzajās pie ūdeņiem pavadītajās stundās gan ar copes rīkiem rokās, gan rīkojot reidus un kontroles pasākumus. Sākšu ar to, ka ierosinājām stingrākus ierobežojumus velcēšanai, proti, plēsīgo zivju paliek arvien mazāk un ne jau tikai legālo vai nelegālo tīklu dēļ. Pamatīgā copes laivā, kas aprīkota ar jaunāko tehnoloģiju eholoti, jaudīgu motoru un sešiem velces kātiem, trīs prasmīgi vīri, apsekojot prāvu ekvatoriju, pāris stundu laikā atrod lielas zivis un velcējot atbilstošā dziļumā, pieskalda vienā makšķerēšanas reizē atļautās piecpadsmit līdakas. Labi saprotams, ka vienas diennakts laikā ir iespējams veikt vairākas šādas makšķerēšanas reizes, tāpēc nācām klajā ar ierosinājumu atļaut velcēt ar vienu kātu un diennaktī lomā paturēt ne vairāk kā trīs līdakas. Diennakts kā termiņš makšķerēšanas ilgumam un loma lielums palika jaunajā noteikumu projektā, bet mūsu ierosinājums par vienu kātu diemžēl pazuda tulkojumā.

Reklāma
Reklāma

Jaunajā projektā nez kāpēc neievietoja arī mūsu priekšlikumu par līdaku ķeršanas aizliegumu ar ēsmas zivtiņu, sākot no pirmā februāra. To gribējām ieviest, lai būtu iespējams atbrīvot no āķa un atlaist zemmēra līdaciņas. Zaļsvārces mākslīgo mānekli neierij tik dziļi kā ēsmas zivtiņu.

Negribu gari un plaši iztirzāt loma daudzuma un svara ierobežojumus, bet tie tāpat kā viss pārējais tika ierosināti, balstoties uz ilggadīgiem novērojumiem un pieredzi. Bet ierosinājums, ka zivis jānogalina tūlīt pēc to noķeršanas, izņemot gadījumus, kad tās tiek uzglabātas ūdens vidē peldus stāvoklī, bet ne piesietas vai aizāķētas, radās no tā, ka bieži tika novērots, kā negodīgi un negausīgi makšķernieki uz kukaniem kabina daudz vairāk par atļauto normu un arī zemmēra zivtiņas, bet, tuvojoties inspektoru laivai, liekie un zemmēra lomi tiek vienkārši nogriezti.

– Zemūdens mednieki bieži mēdz uzsvērt to, cik viņi godīgi un pareizi. Vai tas ir pierādījies praksē?

– No savas ilggadīgās prakses varu pateikt tikai to, ka viennozīmīgi godīgu copmaņu diemžēl nav. Pēdējā laikā tiek novērota uzlabošanās, bet netrūkst sliktu un kriminālu piemēru, bieži negatīvas darbības veicina alkohola lietošana un tad tiek aizmirsti gan noteikumi, gan liegumi, par makšķerēšanas vietas sakārtošanu nemaz nerunājot. Bet, kas attiecas uz zemūdens medniekiem, tad varu minēt divus spilgtus nesen notikušus negatīvus piemērus: divi labi ekipēti puiši no upes vienu pēc otra stiepj dažāda izmēra zandartus, bet viņu līdzbraucējas krastā tos veikli filē un bāž maisos vai, kā mēdz teikt, āda nost un gaļa baļļā.

Otrs piemērs: kontroles reida laikā pamanījām ūdenī zemūdens mednieku, piestūrējām pie brašā nirēja un pajautājām, ko šis te dara, uz ko viņš, nedaudz saminstinājies, atbildēja, ka tāpat vien peldoties. Viens no mūsējiem nonira pie upes grunts un atklāja īsto peldēšanās iemeslu – uz kukana bija uzvērti trīsdesmit zuši. Pelde šim vīram sanāca samērā dārga.

Vēlos pateikt lielu paldies gan par sapratni, gan arī par negatīvajiem komentāriem, jo katra lieta, katrs teikums, kas nāk no makšķernieku aprindām, rosina domu vēl pareizākā virzienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.