Talkas dienā sestdien – dienu pēc ugunsgrēka. Foto no “Lielkrūzes” “Facebook”.

Saimniece “Lielkrūzēs” pēc postošā ugunsgrēka: Esam lūzuma punktā 31

Kopš postošā ugunsgrēka Latvijā pazīstamajā saimniecībā “Lielkrūzes” pagājušas dažas dienas, taču saimniece Valentīna Dolmane atzīst – joprojām esam kā paralizēti. Saimniecība jau pulcējusi brīvprātīgos talkā un pieņem arī cita veida palīdzību. Pēc V.Dolmanes teiktā, ēkas nav bijušas apdrošinātas. Viņa pagaidām arī nenosauc aplēses par radītajiem zaudējumiem, emocionāli minot, ka mūža darbu naudas izteiksmē nevar novērtēt Darba apjoms, kas ir priekšā, esot kilometriem garš.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

“Joprojām esam neizpratnē par piektdienas dramatiskajiem notikumiem “Lielkrūzēs”. Pilnībā ir nopostīts laukakmeņu kūts jumts 390 m2 platībā. Vienlaicīgi ar kūti sākusi degt kore lielajam šķūnim, kuru ugunsdzēsēji nodzēsa, tādējādi paglābjot elektrosadali visai saimniecībai. Cieta blakusesošā piena māja, kas šobrīd kalpo kā ābolu un zivju glabātava. Atjaunojams jumts sabiedriskajām tualetēm. Vairāk kā 300 m attālumā atrodas ekspluatācijā nenodota guļbūve, kas iecerēta kā vides apziņas centrs, sabiedriskā labuma būve. Vēja brāzmas nesta dzirkstele nopostīja jumta konstrukcijas, jumts jāatjauno 455 m2 platībā. Nav pamata domāt, ka tā ir ļaunprātība, bet ir konstatētas vairākas dīvainības, dažas dienas vēlāk pēc ugunsgrēka portālam “la.lv” pastāsta saimniece.

Sestdien bija brīvprātīgo palīgu talka. Ieradās vairāk kā 30 cilvēku. Tika novāktas krāsmatas ap kūti un apdegušie koki. Bet darba apjoms visa atjaunošanai ir gadiem garš, pauž saimniece. “Pērn mūsu lauku sēta saņēma Latviskā mantojuma zīmi. Gribējām nākamajām paaudzēm atstāt nevis muzeju, bet darbojošos lauku sētu kā kultūrvēsturisku, Piebalgai raksturīgu ēku kompleksu ar klātesošu dabas mantojumu. Vai cilvēka mūža darbu var novērtēt naudas izteiksmē? Mums vispirms jāsaprot, kā dzīvot tālāk. Ēkas apdrošinātas nebija. Nekad nav bijis tik daudz līdzekļu. Ģuļbūve tapa 15 gadu. Arvien bija milzīga rūpe par ceļiem, kas atveda uz “Lielkrūzēm”,” viņa teic.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gadu desmitus “Lielkrūzes ir bijušas ne kā privātmāja, bet kā atvērta publiska vieta.
“Šobrīd ir tāds lūzuma punkts, izlemt, vai sava privātā dzīve jānodod Latvijas iedzīvotājiem, kā līdz šim, vai jānoslēdzas un jādzīvo tikai sev,” neslēpj V.Dolmane.

Šobrīd tiekot pieņemta visu palīdzību. “Kāda sieviete man īsziņā raksta – manas rokas ir tavā rīcībā. Es saku brauc – mizosi kartupeļus, cepsi kotletes un barosi talciniekus. Ir šobrīd tāds brīdis un jānolaižas līdz tam, ka ir jāpieņem viss, ja kāds kaut ko piedāvā,” atklāta ir saimniece.

Jaunpiebalgas pagasta “Lielkrūzēs” ir reģistrēta zemnieku saimniecība, vides biedrība “Krūzes” un Vislatvijas dziesminieku un tautas saieta fonds.

Ugunsgrēks saimniecībā sākās piektdien pēc diviem dienā. Tā dzēšanā iesaistījās vairākas apkārtējās ugunsdzēsēju brigādes. Cilvēki negadījumā necieta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.